Moeilijke tijden voor makers windturbines
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Fabrikanten van windturbines hebben door de strijd tegen klimaatverandering de publieke opinie mee, maar verwachten het de komende tijd financieel lastig te hebben. Knelpunten in de logistiek en sterk gestegen grondstoffenprijzen maken het moeilijk om winstgevend te zijn, meldden enkele van 's werelds grootste makers van windturbines deze week bij hun kwartaalcijfers.
Siemens Gamesa leed het afgelopen boekjaar, dat tot en met september liep, een verlies van 627 miljoen euro. Dat kwam bovenop het nettoverlies van 918 miljoen euro dat 's werelds grootste fabrikant van turbines voor windenergie in de voorgaande twaalf maanden boekte.
Het Spaans-Duitse concern had er onder meer last van dat staal de afgelopen maanden steeds duurder is geworden. Dat komt doordat de vraag naar metaal is opgeveerd door het economisch herstel van de coronacrisis. Ook zijn onderdelen schaars geworden. Dezelfde economische opleving leidt bovendien tot zoveel vraag naar vrachtvervoer dat het veel duurder is geworden om turbines naar de juiste plek te verplaatsen.
Vestas
Het Deense concern Vestas meldde deze week dat dezelfde problemen de winstgevendheid aantasten. De operationele winst, dus voor betaling van belastingen en rentes, viel in het derde kwartaal ruim de helft lager uit dan een jaar eerder. Voor heel 2021 verlaagt de windturbinefabrikant de verwachtingen over de winstmarge. Die zal waarschijnlijk maar de helft zijn van waar het concern aan het begin van dit jaar nog op rekende.
"Iedereen vecht met iedereen om grondstoffen en onderdelen te bemachtigen", omschreef topman Henrik Andersen van Vestas de problemen. Die strijd zorgt voor sterk piekende prijzen. Siemens Gamesa-topman Andreas Nauen heeft nog geen idee wanneer de situatie weer terug naar normaal gaat, zei hij in een toelichting op de cijfers. Ook Siemens Gamesa weet niet wanneer de problemen voorbij zijn.
Winstgevendheid
De problemen spelen op hetzelfde moment dat wereldleiders in Glasgow tot nieuwe afspraken proberen te komen over de strijd tegen klimaatverandering. De overstap van fossiele energie op duurzame energie, zoals windenergie, is daarbij belangrijk.
Het is niet voor het eerst dat de winstgevendheid bij producenten van windturbines onder druk staat, zegt analist Oliver Metcalfe van het in de energietransitie gespecialiseerde BloombergNEF. Hiervoor moesten ze hevig op prijs concurreren, omdat bij aanbestedingen van windmolenparken goed op de kosten wordt gelet. "De marges zijn al een aantal jaar uitgeknepen. De problemen in de toeleveringsketen maken het allemaal erger."
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP) - Miljoenen Europeanen hebben al gestemd over de ontwerpen van de nieuwe eurobiljetten. Dat meldt de Europese Centrale Bank (ECB), die aangeeft dat de teller inmiddels op 6 miljoen staat. De tien mogelijke nieuwe ontwerpen werden vorige week door president Christine Lagarde gepresenteerd. Stemmen kan nog tot 21 september.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse maker van luxegoederen Hermès, vooral bekend van zijn zijden sjaals en peperdure tassen, heeft de verkopen in de eerste helft van dit jaar weten op te voeren. Het modehuis had wel veel last van de oorlog in het Midden-Oosten, waar veel vermogende klanten luxeproducten kopen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Energiebedrijf Vattenfall gaat een proef doen in Noord-Brabant en Limburg waarbij openbare laadplekken niet langer uitsluitend zijn bestemd voor elektrische auto's. Op geselecteerde locaties mogen ook automobilisten met een diesel- of benzineauto parkeren, zonder risico op een boete.
4 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De Duitse autofabrikant BMW gaat 8000 banen schrappen, melden ingewijden tegenover het Duitse persbureau DPA. De banen verdwijnen door natuurlijk personeelsverloop en een vrijwillige ontslagregeling.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Brouwers hebben in de eerste helft van het jaar opnieuw minder bier verkocht. Volgens brancheorganisatie Nederlandse Brouwers staat de biersector "zwaar onder druk". De brouwers vrezen dat de aangekondigde verhoging van de bieraccijns per 1 januari volgend jaar de terugloop zal verergeren.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ASMI behoorde woensdag tot de verliezers op de Amsterdamse beurs, ondanks sterke resultaten. De chiptoeleverancier profiteerde afgelopen kwartaal opnieuw van de enorme investeringen in infrastructuur voor kunstmatige intelligentie (AI) en boekte een omzet van meer dan 1 miljard euro. Topman Hichem M'Saad sprak van een sterk kwartaal. Ook werd ASMI positiever over de omzet in 2027 dankzij de aanhoudende sterke orderontvangst dit jaar.
5 uur geledenSTUTTGART (ANP/BLOOMBERG) - Na een moeilijke periode lijkt Porsche financieel de weg omhoog weer te hebben ingezet. De winst van de sportautofabrikant uit Stuttgart steeg in de eerste jaarhelft met 34 procent tot 1,35 miljard euro.
5 uur geleden