Moeilijk om op te klimmen tot rijkste Nederlanders, stelt CPB
DEN HAAG (ANP) - Het is moeilijk om op te klimmen tot de groep van meest vermogende Nederlanders. Maar wie daar eenmaal zit, blijft doorgaans wel lang aan de top. Dat stelt het Centraal Planbureau (CPB) in een nieuw onderzoek naar de vermogenspositie van huishoudens tussen 2006 en 2022.
De nieuwkomers aan de top zijn vooral inkomens die in 2006 daar vlak onder zaten. Zij klommen op doordat zij succes hadden met een eigen bedrijf, een hoog inkomen hadden of een erfenis of gift kregen.
De vermogens in Nederland zijn scheef verdeeld, stelt het CPB. In 2022 was het doorsnee vermogen van alle volwassenen in Nederland zo'n 135.000 euro. De top 1 procent bezit gemiddeld bijna 4 miljoen euro en de 1500 rijkste mensen bezitten in doorsnee 62 miljoen euro.
Vennootschappen
Om hoger op de ladder te komen en te blijven is vermogen uit vennootschappen steeds belangrijker. De groep rijkste Nederlanders bestaat voor een groot deel uit (voormalige) directeur-grootaandeelhouders die een aanzienlijk vermogen hebben opgebouwd omdat zij een deel van de aandelen in een bedrijf hebben.
Wie eenmaal tot de rijkste mensen van Nederland behoort, blijft daar over het algemeen lang zitten, signaleert het CPB ook. Twee van de drie mensen die bij de rijkste 10 procent van Nederland hoorden in 2006, zaten in 2022 nog steeds bij die groep. Bij een kleinere groep nog rijkere Nederlanders zit er nog minder beweging in.
Toenemende verschillen
In de onderzochte periode is aan de vermogensongelijkheid weinig veranderd, hoewel de vermogens van huishoudens sterk zijn toegenomen. De topvermogens hebben hun vermogen vergroot, deels door toegenomen winsten, maar er heeft ook een sterke stijging van de huizenprijzen plaatsgevonden waar vooral de middengroepen van hebben geprofiteerd.
Tussen groepen huishoudens zijn wel toenemende verschillen, zoals tussen eigenwoningbezitters en huurders, ouderen en jongeren en tussen directeur-grootaandeelhouders en werknemers.
Het CPB heeft ook gekeken naar mensen die zijn weggezakt uit de top. Zij zijn vaker dan gemiddeld gescheiden, hebben een lager inkomen, zagen het vermogen uit een bedrijf dalen en zijn vaak gepensioneerd. De vermogensongelijkheid kan volgens het CPB in de toekomst toenemen, doordat er weinig verschuiving van rijkdom is in combinatie met stijgende winsten.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met verliezen de handel uitgegaan. Nieuwe aanvallen van Iran op omliggende landen voeden de vrees voor een nieuwe escalatie in de vijandelijkheden met de Verenigde Staten. Daardoor neemt de hoop op een snelle vredesdeal in het Midden-Oosten weer wat af.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) heeft geen goed woord over voor nieuwe importheffingen waarmee de Verenigde Staten dreigen. Tegen nieuwszender BNR zegt hij dat de Europese Commissie zal vasthouden aan eerdere afspraken met de Amerikaanse regering, die woensdag met nieuwe importheffingen voor de EU dreigde.
1 uur geledenATHENE (ANP/DPA) - De Europese Commissie heeft Griekenland voor het eerst sinds de schuldencrisis van de lijst afgehaald van lidstaten met economische onevenwichtigheden. Volgens premier Kyriakos Mitsotakis eindigt daarmee een "negatief hoofdstuk dat zestien jaar geleden begon".
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse miljardair Bill Ackman wil zijn belang in Universal Music Group verkopen. Eerder deze week werd bekend dat het muziekconcern achter artiesten als Taylor Swift, Harry Styles en Billie Eilish het ongevraagde overnamebod van Ackmans investeringsfirma Pershing Square verwerpt.
2 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Ondernemersorganisatie FME noemt het voorstel van de Europese Commissie voor meer technologische onafhankelijkheid "een belangrijke stap om minder afhankelijk te worden van de VS en China". Maar volgens de ondernemersorganisatie voor technologische industrie moet er ook naar randvoorwaarden worden gekeken.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een licht verlies gesloten. Beleggers op het Damrak volgden daarmee het overwegend negatieve sentiment op andere Europese beurzen en op Wall Street. Nieuwe aanvallen van Iran op Koeweit en Bahrein wakkerden zorgen aan over de oorlog in het Midden-Oosten. Eerder optimisme over een vredesdeal verdween naar de achtergrond.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - Topman Benjamin Smith van Air France-KLM krijgt zijn miljoenenbeloning. Een meerderheid van de aandeelhouders is akkoord met het salaris en de bonussen van de Canadese topman. De Nederlandse overheid had eerder laten weten bezwaar aan te tekenen tegen de financiƫle beloning.
5 uur geleden