Moederbedrijf Thuisbezorgd.nl keldert in dieprode AEX
AMSTERDAM (ANP) - Just Eat Takeaway kelderde maandag bijna 14 procent in een dieprode AEX-index, die geen winnaars kende. Vrijdag behoorde de eigenaar van Thuisbezorgd.nl nog tot de schaarse stijgers op het Damrak na berichten dat investeerder Apollo op zijn Amerikaanse dochterbedrijf Grubhub zou azen.
De stemming op de Europese beurzen was over de gehele linie negatief. De torenhoge inflatie en de stappen die centrale banken wereldwijd zetten om deze te beteugelen zorgen voor een verkoopgolf op de wereldwijde aandelenmarkten. Vooral technologiefondsen, die het doorgaans moeten hebben van toekomstige groei, gingen opnieuw in de uitverkoop.
De Amerikaanse Federal Reserve beslist later deze week over de rente en beleggers vrezen dat de centrale bank harder zal ingrijpen om de hoge inflatie te bestrijden. Afgelopen vrijdag bleek namelijk dat de inflatie in de Verenigde Staten verder is opgelopen en daarmee nog geen tekenen van afkoeling laat zien.
Chipbedrijven
De hoofdindex op Beursplein 5 raakte rond het middaguur 2,9 procent kwijt op 661,86 punten. De graadmeter verloor vrijdag al 2,5 procent. De MidKap zakte 2,7 procent tot 951,85 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs leverden tot 2,3 procent in.
Naast Just Eat Takeaway kregen de chipbedrijven Besi, ASMI en ASML rake klappen met verliezen tot 6,9 procent. Ook fintechbedrijf Adyen en winkelvastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield moesten het ontgelden met minnen van 5,9 en 5 procent.
ING
ING zakte 3,5 procent. De bank maakte bekend dat het negatieve rentes afschaft. Per 1 oktober zullen daardoor klanten met meer dan een ton op de rekening daar geen rente meer over hoeven te betalen. Het financiële fonds houdt maandag ook een beleggersdag waarbij het investeerders bijpraat over de te voeren strategie.
Ook speciaalchemiebedrijf DSM (min 2,2 procent) heeft investeerders bijeen geroepen. Het Limburgse bedrijf praat hen bij over de fusieplannen met het Zwitserse Firmenich.
Air France-KLM
In de MidKap behoorde luchtvaartcombinatie Air France-KLM tot de staartgroep met een min van bijna 6 procent door de aanhoudende zorgen over de impact van de personeelstekorten op de Europese luchthavens op de vliegvakanties deze zomer. Apothekersbedrijf Fagron was de enige stijger met een plus van 0,9 procent.
De euro was 1,0460 dollar waard, tegen 1,0513 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,3 procent minder op 119,06 dollar. Brentolie werd ook 1,3 procent goedkoper, op 120,48 dollar per vat.
Meer uit Financieel
HILVERSUM (ANP) - Bijna de helft van de ondernemers verwacht het komende jaar investeringen uit te stellen, vooral vanwege wisselend overheidsbeleid. Dat zeggen werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland. Bedrijven kiezen ervoor om niet te investeren in innovatie, verduurzaming en medewerkers en dat raakt de economische groei van Nederland, stellen de organisaties.
3 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping roept de BRICS-landen op om de samenwerking te versterken, onder meer op het gebied van AI. Dat zei hij tijdens een BRICS-top in India.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, gaat dit jaar niet naar de beurs. Topman Sam Altman zei in een interview met Fortune momenteel bezig te zijn met het aanpakken van veiligheidsproblemen van de technologie. Altman noemde dit jaar daarom een "ongelukkig moment" voor een beursgang.
5 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Topman Dario Amodei van Anthropic heeft AI-bedrijven opgeroepen om het tempo waarin ze de capaciteiten van AI-modellen uitbreiden bewust te matigen.
20 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.
1 dag geledenSANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.
1 dag geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.
1 dag geleden