Moederbedrijf Thuisbezorgd.nl keldert in dieprode AEX
AMSTERDAM (ANP) - Just Eat Takeaway kelderde maandag bijna 14 procent in een dieprode AEX-index, die geen winnaars kende. Vrijdag behoorde de eigenaar van Thuisbezorgd.nl nog tot de schaarse stijgers op het Damrak na berichten dat investeerder Apollo op zijn Amerikaanse dochterbedrijf Grubhub zou azen.
De stemming op de Europese beurzen was over de gehele linie negatief. De torenhoge inflatie en de stappen die centrale banken wereldwijd zetten om deze te beteugelen zorgen voor een verkoopgolf op de wereldwijde aandelenmarkten. Vooral technologiefondsen, die het doorgaans moeten hebben van toekomstige groei, gingen opnieuw in de uitverkoop.
De Amerikaanse Federal Reserve beslist later deze week over de rente en beleggers vrezen dat de centrale bank harder zal ingrijpen om de hoge inflatie te bestrijden. Afgelopen vrijdag bleek namelijk dat de inflatie in de Verenigde Staten verder is opgelopen en daarmee nog geen tekenen van afkoeling laat zien.
Chipbedrijven
De hoofdindex op Beursplein 5 raakte rond het middaguur 2,9 procent kwijt op 661,86 punten. De graadmeter verloor vrijdag al 2,5 procent. De MidKap zakte 2,7 procent tot 951,85 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs leverden tot 2,3 procent in.
Naast Just Eat Takeaway kregen de chipbedrijven Besi, ASMI en ASML rake klappen met verliezen tot 6,9 procent. Ook fintechbedrijf Adyen en winkelvastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield moesten het ontgelden met minnen van 5,9 en 5 procent.
ING
ING zakte 3,5 procent. De bank maakte bekend dat het negatieve rentes afschaft. Per 1 oktober zullen daardoor klanten met meer dan een ton op de rekening daar geen rente meer over hoeven te betalen. Het financiële fonds houdt maandag ook een beleggersdag waarbij het investeerders bijpraat over de te voeren strategie.
Ook speciaalchemiebedrijf DSM (min 2,2 procent) heeft investeerders bijeen geroepen. Het Limburgse bedrijf praat hen bij over de fusieplannen met het Zwitserse Firmenich.
Air France-KLM
In de MidKap behoorde luchtvaartcombinatie Air France-KLM tot de staartgroep met een min van bijna 6 procent door de aanhoudende zorgen over de impact van de personeelstekorten op de Europese luchthavens op de vliegvakanties deze zomer. Apothekersbedrijf Fagron was de enige stijger met een plus van 0,9 procent.
De euro was 1,0460 dollar waard, tegen 1,0513 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,3 procent minder op 119,06 dollar. Brentolie werd ook 1,3 procent goedkoper, op 120,48 dollar per vat.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De Nederlandse chipproducent Euclyd wil met een nieuwe investeringsronde 100 miljoen euro ophalen. Het in Eindhoven gevestigde bedrijf wil zo op grotere schaal chips produceren voor de toepassing van kunstmatige intelligentie (AI). Dat heeft oprichter Bernardo Kastrup gezegd in een interview met zakenzender CNBC.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De opening van de CO2-opslaglocatie Porthos in de Noordzee is uitgesteld tot de tweede helft van volgend jaar. Volgens de oorspronkelijke planning zou het project eind dit jaar opstarten, maar dat blijkt te ambitieus.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) noemt de heropening van de Straat van Hormuz door Iran gedurende het staakt-het-vuren een "positief signaal". Maar de redersvereniging is ook nog terughoudend, want er is nog veel onduidelijk. De KVNR wil zo snel mogelijk verifieerbare garanties voor een veilige passage door de zeestraat.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell was vrijdagmiddag een flinke verliezer in de Amsterdamse AEX-index door de scherp gedaalde olieprijzen. Iran maakte bekend dat de Straat van Hormuz weer volledig is heropend voor de commerciële scheepvaart. Vanwege de oorlog had Iran die belangrijke zeestraat vrijwel volledig afgesloten voor olietankers. De olieprijzen daalden na de aankondiging meer dan 10 procent.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse start-up Thorizon wil zijn eerste commerciële gesmoltenzoutreactor in Zeeland plaatsen. Die kernreactor moet er in 2034 staan. Daarvoor ondertekende het Amsterdamse bedrijf een overeenkomst met acht partijen, waaronder provincies en investeerders.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is vrijdag met stevige winsten aan de handelsdag begonnen. Beleggers reageerden opgetogen op berichten dat de Straat van Hormuz wordt heropend. Netflix ging wel hard onderuit op de beurzen in New York, na een teleurstellend kwartaalbericht van de streamingdienst.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Krispy Kreme, een grote rivaal van donutketen Dunkin', komt naar Nederland. Het Amerikaanse bedrijf heeft een franchisedeal gesloten met ondernemer Roberto Fava die eerder jarenlang Dunkin' in Nederland leidde. "Het is echt of ik een transfer maak van Ajax naar PSV, of van Burger King naar McDonald's", zegt hij zelf over zijn overstap.
2 uur geleden