Moederbedrijf Thuisbezorgd verkoopt Grubhub aan Wonder
AMSTERDAM (ANP) - Just Eat Takeaway, het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl, verkoopt de Amerikaanse maaltijdbezorger Grubhub aan branchegenoot Wonder. Just Eat Takeaway zocht al langer naar een koper voor het onderdeel, dat in 2021 werd overgenomen voor 7,3 miljard dollar. Sindsdien heeft het bedrijf voor miljarden aan waarde afgeschreven op de dochteronderneming.
Grubhub wordt nu verkocht tegen een bedrijfswaarde van 650 miljoen dollar. Just Eat Takeaway verwacht dat de netto-opbrengst van de verkoop zo'n 50 miljoen dollar zal bedragen. Afhankelijk van de wettelijke goedkeuringen zal de deal naar verwachting in het eerste kwartaal van 2025 worden afgerond.
Volgens topman en oprichter Jitse Groen vergroot de verkoop van Grubhub het vermogen van Just Eat Takeaway om investeringen te doen in landen waar het bedrijf het grootste concurrentievoordeel heeft. Ook heeft de deal een positieve impact op de kapitaalstructuur en liquiditeitspositie van Just Eat Takeaway. De verkoop heeft geen invloed op de eerder afgegeven vooruitzichten voor dit jaar.
Commissies
Just Eat Takeaway kocht Grubhub tijdens de coronapandemie toen de maaltijdbezorgers goede zaken deden doordat mensen massaal aan huis gekluisterd waren en veel eten lieten bezorgen. Maar na het opheffen van de lockdowns liepen de bestellingen terug. Het bedrijf moest mede daardoor in 2022 al 3 miljard dollar afschrijven op de waarde van Grubhub. Ook activistische beleggers drongen erop aan Grubhub snel weer af te splitsen of te verkopen om de beurswaarde van Just Eat Takeaway op te voeren.
Naast de sterke concurrentie van bedrijven als Uber en DoorDash had Grubhub in New York ook last van een wettelijk plafond voor de commissies die het in rekening mag brengen bij restauranteigenaren. Dit kostte het bedrijf jaarlijks zo'n 100 miljoen dollar. "We zouden het erg waarderen als die bovengrens voor commissies verdwijnt. We zijn ook vrij zeker dat die verdwijnt", verklaarde topman Groen bij de publicatie van de jaarcijfers over 2023. In de nu overeengekomen verkoopprijs van 650 miljoen dollar voor Grubhub wordt volgens het bedrijf rekening gehouden met het afschaffen van dat wettelijke plafond in New York op korte termijn.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - Piloten van luchtvaartmaatschappij Lufthansa gaan maandag en dinsdag staken, heeft vakbond Cockpit aangekondigd. De piloten staken voor een betere pensioensregeling en een nieuwe cao. Ook personeel van dochterondernemingen CityLine en Eurowings doet mee aan de actie, net als Lufthansa Cargo.
13 uur geledenDUBLIN (ANP) - Twee op de drie tankstations in Ierland zitten zaterdag aan het eind van de dag vermoedelijk zonder brandstof als de blokkades in het land aanhouden. Daarvoor waarschuwt de Ierse brancheorganisatie voor brandstoffenleveranciers bij de publieke omroep RTE. Sinds dinsdag vinden protestacties in Ierland plaats, waarbij onder meer brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij worden geblokkeerd.
16 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Twee grote Chinese schepen geladen met ruwe olie lijken de Straat van Hormuz te passeren, schrijft persbureau Bloomberg. Enkele uren eerder is een Grieks schip door de belangrijke zeestraat gevaren. Dit zou een aanzienlijke toename betekenen van het olietransport, enkele dagen nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran was aangekondigd.
17 uur geledenANTWERPEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Thailand heeft een steunpakket goedgekeurd om zijn economie te beschermen tegen de hoge olieprijzen die het gevolg zijn van de oorlog in het Midden-Oosten. Zo komt het Aziatische land met hogere brandstofsubsidies, uitkeringen en goedkopere leningen.
18 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techconcern IBM heeft een schikking getroffen van 17 miljoen dollar met de Amerikaanse overheid, die een onderzoek had ingesteld naar het diversiteits-, gelijkheids- en inclusiebeleid van het bedrijf. Omgerekend gaat het om 14,5 miljoen euro.
21 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Europa kan een serieuze defensieindustrie opzetten, maar dan moet er wel meer werk gemaakt worden van standaardisatie en snellere aanbestedingsprocedures. Daarop hamert de Nederlandse bestuurder bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij in gesprek met het ANP.
21 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tesla's geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) wordt toegelaten op de openbare weg in Nederland. Dat heeft de RDW, de vroegere Rijksdienst voor het Wegverkeer, bekendgemaakt. Met het systeem kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. Nederland is het eerste Europese land waar het zelfrijdende systeem wordt geïntroduceerd.
1 dag geleden