Moederbedrijf Thuisbezorgd verkoopt Grubhub aan Wonder
AMSTERDAM (ANP) - Just Eat Takeaway, het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl, verkoopt de Amerikaanse maaltijdbezorger Grubhub aan branchegenoot Wonder. Just Eat Takeaway zocht al langer naar een koper voor het onderdeel, dat in 2021 werd overgenomen voor 7,3 miljard dollar. Sindsdien heeft het bedrijf voor miljarden aan waarde afgeschreven op de dochteronderneming.
Grubhub wordt nu verkocht tegen een bedrijfswaarde van 650 miljoen dollar. Just Eat Takeaway verwacht dat de netto-opbrengst van de verkoop zo'n 50 miljoen dollar zal bedragen. Afhankelijk van de wettelijke goedkeuringen zal de deal naar verwachting in het eerste kwartaal van 2025 worden afgerond.
Volgens topman en oprichter Jitse Groen vergroot de verkoop van Grubhub het vermogen van Just Eat Takeaway om investeringen te doen in landen waar het bedrijf het grootste concurrentievoordeel heeft. Ook heeft de deal een positieve impact op de kapitaalstructuur en liquiditeitspositie van Just Eat Takeaway. De verkoop heeft geen invloed op de eerder afgegeven vooruitzichten voor dit jaar.
Commissies
Just Eat Takeaway kocht Grubhub tijdens de coronapandemie toen de maaltijdbezorgers goede zaken deden doordat mensen massaal aan huis gekluisterd waren en veel eten lieten bezorgen. Maar na het opheffen van de lockdowns liepen de bestellingen terug. Het bedrijf moest mede daardoor in 2022 al 3 miljard dollar afschrijven op de waarde van Grubhub. Ook activistische beleggers drongen erop aan Grubhub snel weer af te splitsen of te verkopen om de beurswaarde van Just Eat Takeaway op te voeren.
Naast de sterke concurrentie van bedrijven als Uber en DoorDash had Grubhub in New York ook last van een wettelijk plafond voor de commissies die het in rekening mag brengen bij restauranteigenaren. Dit kostte het bedrijf jaarlijks zo'n 100 miljoen dollar. "We zouden het erg waarderen als die bovengrens voor commissies verdwijnt. We zijn ook vrij zeker dat die verdwijnt", verklaarde topman Groen bij de publicatie van de jaarcijfers over 2023. In de nu overeengekomen verkoopprijs van 650 miljoen dollar voor Grubhub wordt volgens het bedrijf rekening gehouden met het afschaffen van dat wettelijke plafond in New York op korte termijn.
Meer uit Financieel
LUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in december afgenomen tot 1,9 procent, meldt Eurostat. De stijging van de consumentenprijzen in het eurogebied ligt daarmee iets lager dan de 2 procent die het Europese statistiekbureau eerder deze maand bekendmaakte. De inflatie is daarmee voor het eerst sinds mei vorig jaar weer gezakt tot onder de doelstelling van de Europese Centrale Bank (ECB) van 2 procent.
37 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Europese Unie moet overwegen de import van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit de Verenigde Staten op te schorten door het conflict over Groenland. Dat zegt de Duitse centrumlinkse politieke partij De Groenen in een reactie op het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om acht Europese landen, waaronder Duitsland en Nederland, een importheffing van 10 procent op te leggen omdat ze militairen naar Groenland hebben gestuurd.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer vindt dat er met de door de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigde importheffingen voor Europese landen die Groenland militair steunen een verkeerde weg wordt ingeslagen. Dat zei hij maandag op een persconferentie, het Verenigd Koninkrijk is een van die landen waar die heffing voor geldt. Starmer zegt ook vastberaden te zijn om de relatie met de Verenigde Staten sterk te houden.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse minister van Financiën en vicekanselier Lars Klingbeil zegt dat "Europa zich niet zal laten chanteren door de Verenigde Staten om Groenland". De regering-Trump heeft de acht Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd een importheffing van 10 procent opgelegd. De heffing gaat op 1 februari in en wordt 1 juni verhoogd tot 25 procent.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse minister van Financiën Roland Lescure gaat de ministers van Financiën van de G7-landen bijeenroepen om te praten over handel en soevereiniteit. Dat zei hij maandag in reactie op de door de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigde importheffingen van 10 procent voor landen die Groenland militair steunen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De wereldwijde economie groeit dit jaar naar verwachting iets harder dan eerder werd gedacht. Dat heeft het Internationaal Monetair Fonds (IMF) maandag bekendgemaakt. Het fonds heeft zijn raming voor de mondiale groei licht naar boven bijgesteld. De verwachting voor de Nederlandse economie is hetzelfde gebleven ten opzichte van de vorige raming in oktober.
1 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse premier Jonas Gahr Støre heeft maandag met afschuw gereageerd op de door Donald Trump aangekondigde importheffingen van 10 procent voor Europese landen die militairen naar Groenland sturen. Støre noemt de heffingen "onacceptabel". Noorwegen is, net als Nederland, een van de acht landen waarvoor de maatregel geldt.
2 uur geleden