Moederbedrijf Thuisbezorgd onderuit in licht lagere AEX
AMSTERDAM (ANP) - Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway ging woensdag hard onderuit op de Amsterdamse beurs. Het moederbedrijf van Thuisbezorgd, dat zijn jaarlijkse aandeelhoudersvergadering houdt, liet onder meer weten dat operationeel directeur Jörg Gerbig voorlopig vertrekt vanwege mogelijk grensoverschrijdend gedrag. Beleggers namen verder weinig risico in afwachting van het belangrijke rentebesluit van de Federal Reserve.
Algemeen wordt verwacht dat de Amerikaanse centrale bank de rente met een half procentpunt gaat verhogen om de hoge inflatie in de Verenigde Staten te bestrijden. De Fed verhoogde de rente in maart al met 0,25 procentpunt. Dat was de eerste renteverhoging sinds 2018. De laatste keer dat de rente met 0,5 procentpunt werd opgeschroefd was in 2000. Beleggers zijn vooral benieuwd of de Fed de rente in de toekomst nog agressiever gaat verhogen.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,4 procent in de min op 702,74 punten. De MidKap daalde 0,5 procent tot 1031,72 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 0,5 procent.
Stijgers en dalers
Naast Just Eat Takeaway, dat bijna 8 procent verloor, stond chemicaliëndistributeur IMCD in de staartgroep van de AEX, met een min van 3 procent. Dat aandeel noteerde ex dividend. Staalconcern ArcelorMittal en chipbedrijf Besi zakten meer dan 2 procent.
Wolters Kluwer was de sterkste stijger met een winst van 2,8 procent. De informatieleverancier zag de omzet stijgen in het eerste kwartaal en handhaafde de verwachtingen voor het hele jaar.
Zanger The Weeknd
UMG klom 1,4 procent. Het platenlabel profiteerde in het eerste kwartaal met name van de populariteit van Japanse artiesten als de band King & Prince, zanger Fujii Kaze en zangeres Ado. Ook de zanger The Weeknd behoorde tot de topverkopers van UMG, dat de omzet en winst zag stijgen. Het bedrijf verdiende ook bijna een vijfde meer met abonnementen en het streamen van muziek.
In Brussel steeg Solvay bijna 6 procent. Het Belgische chemieconcern verhoogde zijn verwachtingen na recordresultaten in het eerste kwartaal. Ook Siemens Healthineers schroefde zijn verwachtingen voor dit jaar opnieuw op. De Duitse concurrent van Philips won 0,4 procent in Frankfurt.
De olieprijzen gingen omhoog na het voorstel van de Europese Commissie om binnen een half jaar de invoer van ruwe aardolie uit Rusland te verbieden. Een vat Amerikaanse olie kostte 3,3 procent meer op 105,78 dollar. Brent-olie werd 3,1 procent duurder op 108,24 dollar per vat. De euro was 1,0523 dollar waard, tegen 1,0536 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen woensdag in de laatste handelsuren scherp omlaag door onzekerheid onder beleggers over het toekomstige rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank. Uit nieuwe ramingen van de Fed blijkt dat meerdere beleidsmakers later dit jaar een renteverhoging verwachten door groeiende zorgen over hardnekkige inflatie.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De nieuwe voorzitter van de Amerikaanse Federal Reserve, Kevin Warsh, heeft woensdag beloofd dat de centrale bank prijsstabiliteit zal herstellen. Hij deed die uitspraak tijdens zijn eerste persconferentie sinds hij de leiding van de Fed heeft overgenomen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse centrale bank heeft de rente in de Verenigde Staten woensdag onveranderd gelaten, zoals algemeen was verwacht op de financiële markten. Het is het eerste rentebesluit van de nieuwe Fed-voorzitter Kevin Warsh.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX is woensdag op de hoogste stand ooit gesloten en scherpte daarmee het record van afgelopen vrijdag iets aan. De index van de dertig meest verhandelde fondsen op de beurs in Amsterdam, werd vooral hoger gezet door stevige koerswinsten bij de chipbedrijven.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De WW moet worden versimpeld omdat die steeds ingewikkelder is geworden en niet meer van deze tijd is. Ook zouden uitkeringen zo ingericht moeten worden dat een aanvulling tot het sociaal minimum niet meer nodig is. Dat adviseert uitkeringsinstantie UWV in haar jaarlijkse knelpuntenbrief, die is uitgereikt aan Tweede Kamerleden.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tesla heeft de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) niet misleid met de data voor zelfrijdende auto's op de weg, aldus de RDW zelf. Daarmee sluit de instantie zich aan bij de woorden van minister Vincent Karremans (Infrastructuur) van dinsdag.
6 uur geledenÉVIAN (ANP/RTR) - De leiders van de G7 hebben woensdag toegezegd nauwer samen te werken rond de risico's en kansen van geavanceerde kunstmatige intelligentie (AI). Daarnaast bespraken zij de oprichting van een regeling voor "vertrouwde partners", die niet-Amerikaanse landen toegang zou geven tot geavanceerde Amerikaanse AI-modellen van bedrijven zoals Anthropic.
6 uur geleden