Moederbedrijf Essent wil minder afhankelijkheid van Russisch gas
DÜSSELDORF (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse energieconcern E.ON, moederbedrijf van Essent, wil in de komende jaren helpen om de afhankelijkheid van Rusland op het gebied van energievoorziening te verminderen en de energiezekerheid van Europa te verzekeren. Dat meldde het concern bij de publicatie van de jaarcijfers.
Topman Leonhard Birnbaum verklaarde daarbij dat het nutsbedrijf ervoor moet zorgen dat energie "betaalbaar" blijft voor zowel huishoudens als de industrie. Hij benadrukte dat het verminderen van de behoefte aan Russische energie "een taak van lange adem" zal zijn. Als alternatieven voor Russisch gas noemde de topman onder meer de invoer van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) en waterstof. Deze alternatieven brengen volgens hem wel extra kosten met zich mee.
Duitsland is voor meer dan de helft van zijn aardgas afhankelijk van Rusland, dat het gas via pijpleidingen levert. Europa is voor ongeveer 40 procent van de aardgasbehoefte afhankelijk van Rusland. De Europese Unie denkt de import van Russisch gas dit jaar al met bijna twee derde te kunnen verminderen. Aardgas wordt gebruikt voor verwarming maar ook om elektriciteit op te wekken.
Recordniveau
De Europese gasprijs bereikte vorige week nog een recordniveau van 345 euro per megawattuur door zorgen over de oorlog in Oekraïne en verstoringen van de Russische gasleveringen. Inmiddels is de prijs weer gezakt tot 117 euro per megawattuur door aanhoudende leveringen van het Russische staatsgasconcern Gazprom en het warmere weer in het noorden van Europa.
E.ON profiteerde afgelopen jaar van de grote vraag naar elektriciteit vanwege het sterke economische herstel van de coronacrisis en de hogere energieprijzen. Het bedrijf zag de omzet en winst flink stijgen. Het resultaat vóór rente, belastingen en afschrijvingen steeg met 14 procent tot 7,9 miljard euro. Dat was iets beter dan analisten hadden verwacht.
Voor dit jaar rekent E.ON op een daling van het resultaat tot tussen de 7,6 miljard en 7,8 miljard euro. De impact van de oorlog in Oekraïne is volgens het bedrijf echter nog niet volledig in te schatten.
Meer uit Financieel
CUPERTINO (ANP) - Apple heeft in het afgelopen kwartaal, met de belangrijke feestdagenperiode, een recordomzet behaald dankzij een zeer sterke verkoop van de nieuwe iPhone 17. Volgens het Amerikaanse technologieconcern kwam de omzet uit op 143,8 miljard dollar. Dat is 16 procent meer dan een jaar eerder.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Amazon voert gesprekken met OpenAI over een investering van 50 miljard dollar in het moederbedrijf van ChatGPT. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen. OpenAI zou in totaal 100 miljard dollar aan nieuw kapitaal willen ophalen voor verdere groei.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, was donderdag een uitblinker op de aandelenbeurzen in New York na goed ontvangen cijfers. Ook Microsoft opende de boeken, maar die resultaten vielen beleggers op Wall Street tegen en het aandeel ging hard omlaag.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bevel gegeven voor heropening van het luchtruim boven Venezuela voor verkeersvliegtuigen uit de Verenigde Staten. Volgens Trump kunnen Amerikaanse burgers snel weer naar Venezuela vliegen en zullen ze daar veilig zijn.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump wil volgende week bekendmaken wie hij gaat voordragen als opvolger van voorzitter Jerome Powell bij de Amerikaanse centrale bank. De termijn van voorzitter Powell bij de Federal Reserve loopt in mei af.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag vrijwel vlak gesloten. Zwaargewicht Shell stond bij de winnaars dankzij een flinke stijging van de olieprijzen. De chipfondsen ASML, ASMI en Besi gingen juist verder omlaag na de verliezen een dag eerder. Verder kwam ING met kwartaalcijfers naar buiten.
8 uur geledenLONDEN (ANP) - De wereldwijde vraag naar goud is vorig jaar naar een recordniveau gestegen. Dat meldt de World Gold Council (WGC), de brancheorganisatie voor de internationale goudhandel. Volgens de WGC bedroeg de totale vraag vorig jaar 5002 ton. Het is voor het eerst dat de vraag boven de 5000 ton uitkwam.
10 uur geleden