Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Moederbedrijf Essent wil minder afhankelijkheid van Russisch gas

Moederbedrijf Essent wil minder afhankelijkheid van Russisch gas

DÜSSELDORF (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse energieconcern E.ON, moederbedrijf van Essent, wil in de komende jaren helpen om de afhankelijkheid van Rusland op het gebied van energievoorziening te verminderen en de energiezekerheid van Europa te verzekeren. Dat meldde het concern bij de publicatie van de jaarcijfers.

Topman Leonhard Birnbaum verklaarde daarbij dat het nutsbedrijf ervoor moet zorgen dat energie "betaalbaar" blijft voor zowel huishoudens als de industrie. Hij benadrukte dat het verminderen van de behoefte aan Russische energie "een taak van lange adem" zal zijn. Als alternatieven voor Russisch gas noemde de topman onder meer de invoer van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) en waterstof. Deze alternatieven brengen volgens hem wel extra kosten met zich mee.

Duitsland is voor meer dan de helft van zijn aardgas afhankelijk van Rusland, dat het gas via pijpleidingen levert. Europa is voor ongeveer 40 procent van de aardgasbehoefte afhankelijk van Rusland. De Europese Unie denkt de import van Russisch gas dit jaar al met bijna twee derde te kunnen verminderen. Aardgas wordt gebruikt voor verwarming maar ook om elektriciteit op te wekken.

Recordniveau

De Europese gasprijs bereikte vorige week nog een recordniveau van 345 euro per megawattuur door zorgen over de oorlog in Oekraïne en verstoringen van de Russische gasleveringen. Inmiddels is de prijs weer gezakt tot 117 euro per megawattuur door aanhoudende leveringen van het Russische staatsgasconcern Gazprom en het warmere weer in het noorden van Europa.

E.ON profiteerde afgelopen jaar van de grote vraag naar elektriciteit vanwege het sterke economische herstel van de coronacrisis en de hogere energieprijzen. Het bedrijf zag de omzet en winst flink stijgen. Het resultaat vóór rente, belastingen en afschrijvingen steeg met 14 procent tot 7,9 miljard euro. Dat was iets beter dan analisten hadden verwacht.

Voor dit jaar rekent E.ON op een daling van het resultaat tot tussen de 7,6 miljard en 7,8 miljard euro. De impact van de oorlog in Oekraïne is volgens het bedrijf echter nog niet volledig in te schatten.

Meer uit Financieel

Rotterdamse ondernemer Van der Vorm (67) overleden

ROTTERDAM (ANP) - Voormalig topman van investeringsmaatschappij HAL Martijn van der Vorm is op 67-jarige leeftijd overleden. Dat heeft het bedrijf dinsdag bekendgemaakt. Van der Vorm was 21 jaar voorzitter van de raad van bestuur en tot mei 2025 voorzitter van de raad van commissarissen.

5 minuten geleden
Meer omzet en winst voor Eindhovense chipfabrikant NXP

EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors, met een beursnotering in New York, heeft in het eerste kwartaal van dit jaar de opbrengsten zien stijgen. Ook de winst nam toe, werd dinsdag bekend.

32 minuten geleden
Zorgen over OpenAI en duurdere olie duwen Wall Street in het rood

NEW YORK (ANP) - Beleggers in New York verzilverden dinsdag een deel van hun winsten, na de recordstanden op de koersenborden vorige week. Het sentiment werd gedrukt door stijgende olieprijzen en een zorgwekkend bericht over AI-bedrijf OpenAI.

1 uur geleden
Verliezen Chinese Longi Green groeien door overschot zonnepanelen

XIAN (ANP/BLOOMBERG) - De verliezen bij het Chinese Longi Green Energy Technology, de grootste producent van zonnepanelen ter wereld, zijn afgelopen kwartaal flink opgelopen. Dat komt vooral doordat fabrikanten meer produceren dan er vraag is.

2 uur geleden
VS beperkt leveringen chipapparatuur aan China, zeggen bronnen

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft vorige week meerdere chipapparatuurbedrijven opgedragen om bepaalde leveringen aan de grote Chinese chipmaker Hua Hong stop te zetten. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters.

3 uur geleden
Winst vliegtuigbouwer Airbus gehalveerd door productieproblemen

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De winst van de Europese vliegtuigbouwer Airbus is in het eerste kwartaal van dit jaar gehalveerd. Dat komt doordat de levering van vliegtuigen in die periode daalde tot het laagste niveau sinds 2009, zo werd dinsdag bekendgemaakt.

4 uur geleden
Vertrek VAE uit OPEC drukt olieprijs voorlopig niet, zegt expert

DEN HAAG (ANP) - Het besluit van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) om uit oliekartel OPEC te stappen en de olieproductie op te voeren, leidt voorlopig niet tot lagere olieprijzen, verwacht energiedeskundige Hans van Cleef. "De VAE kunnen wel meer gaan produceren, maar de exportcapaciteit is natuurlijk erg beperkt. Op de korte termijn zullen de effecten minimaal zijn", zegt Van Cleef van onderzoeksbureau EqoLibrium.

5 uur geleden