
Moederbedrijf Douwe Egberts hard omlaag op flink lager Damrak
AMSTERDAM (ANP) - JDE Peet's behoorde vrijdag tot de grootste dalers op een erg negatief gestemd Damrak. De koffieproducent achter onder meer Douwe Egberts pleitte eerder op de dag in zakenkrant Financial Times voor het uitstellen van de nieuwe ontbossingswet in de Europese Unie met zeker een jaar.
Als de wet naar verwachting ingaat op 30 december, gelden voor de import van grondstoffen als koffie extra voorwaarden. Importeurs moeten dan kunnen aantonen dat de producten niet van stukken land komen waar recent bossen zijn gekapt. Als Brussel de plannen niet uitstelt, zit er voor JDE Peet's niets anders op dan tijdelijk landen uit zijn toeleveringsketen te schrappen door onduidelijkheid over hun naleving van de regels, waarschuwde het bedrijf. Op het Damrak verloor JDE Peet's 7,8 procent.
De Amsterdamse beurs liet verder een heel ander beeld zien dan op donderdag. Toen noteerden de AEX en de MidKap flinke plussen, maar vrijdag zakte de AEX-index 1,2 procent op 897,55 punten. De MidKap daalde nog harder, met 2,1 procent op 882,35 punten. Een dag eerder stegen die nog allebei met 1,8 procent, na de renteverlaging door de Amerikaanse centrale bank op woensdag. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 1,5 procent.
Chipbedrijven
In de AEX zakten vooral de chipbedrijven ASML, ASMI en Besi fors. Een dag eerder was ASML nog een van de grootste stijgers in de AEX, maar kenners van de Amerikaanse zakenbank Morgan Stanley hebben ASML van de kooplijst afgehaald. ASML eindigde 4,2 procent lager. Branchegenoten ASMI en Besi daalden respectievelijk 5 en 4,6 procent.
Novo Nordisk verloor op de beurs in Kopenhagen 5,4 procent. De Deense farmaceut kwam met onderzoeksresultaten van zijn experimentele pil tegen obesitas. Die resultaten vielen slechter uit dan verwacht.
Volkswagen
Volkswagen daalde opnieuw in Frankfurt, met 2,4 procent. Het tijdschrift Manager Magazin meldde donderdag dat het autoconcern overweegt op termijn tot 30.000 banen te schrappen in Duitsland. Dat zou neerkomen op bijna een kwart van alle werkplekken in dat land. Concurrent Mercedes-Benz verloor 1,7 procent, nadat die zijn winstverwachting voor de tweede keer dit jaar had verlaagd door tegenvallende verkopen in China.
De euro was 1,1161 dollar waard, vergeleken met 1,1146 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie daalde licht tot 71,92 dollar. Brentolie kostte 0,5 procent minder op 74,50 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse goederenexport is in mei licht gestegen. De groei viel wel terug ten opzichte van een maand eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek werden er vooral meer chemische producten en machines uitgevoerd. De groei kwam uit op 0,5 procent.
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in juni fors afgenomen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) werden vorige maand 313 bedrijven failliet verklaard. Dat zijn 69 faillissementen minder dan in dezelfde maand een jaar eerder, een daling van 18 procent. Vergeleken met mei daalde het aantal faillissementen met 11 procent.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten voeren vanaf 1 augustus een importheffing van 35 procent in op een deel van de producten uit Canada. Dat heeft president Donald Trump de Canadese premier Mark Carney laten weten in een brief, die hij publiceerde op Truth Social.
1 uur geledenAPELDOORN (ANP) - Het aantal autodiefstallen is in de eerste helft van dit jaar flink gestegen. Volgens nieuwe cijfers van de Stichting Verzekeringsbureau Voertuigcriminaliteit (VbV) gaan criminelen steeds geraffineerder te werk. Ook verdwijnen er vaker auto's naar Afrikaanse landen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag hoger geƫindigd. Beleggers leken de ontwikkelingen rond de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump van zich af te schudden. Ze verwerkten daarnaast onder meer positieve resultaten van Delta Air Lines.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ben & Jerry's krijgt voor het eerst een Nederlandse topman. Jochanan Senf komt aan het roer te staan van het ijsmerk dat onderdeel is van de binnenkort af te splitsen ijsdivisie van Unilever. Dat maakt The Magnum Ice Cream Company (TMICC) donderdag bekend.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De bitcoin heeft donderdag opnieuw een recordniveau bereikt. De waarde van de meest verhandelde cryptomunt ter wereld klom donderdagavond tot ruim boven de 113.000 dollar, nadat woensdag nog voor het eerst de grens van 112.000 dollar werd doorbroken.
11 uur geleden