Moederbedrijf Douwe Egberts hard omlaag op flink lager Damrak
AMSTERDAM (ANP) - JDE Peet's behoorde vrijdag tot de grootste dalers op een erg negatief gestemd Damrak. De koffieproducent achter onder meer Douwe Egberts pleitte eerder op de dag in zakenkrant Financial Times voor het uitstellen van de nieuwe ontbossingswet in de Europese Unie met zeker een jaar.
Als de wet naar verwachting ingaat op 30 december, gelden voor de import van grondstoffen als koffie extra voorwaarden. Importeurs moeten dan kunnen aantonen dat de producten niet van stukken land komen waar recent bossen zijn gekapt. Als Brussel de plannen niet uitstelt, zit er voor JDE Peet's niets anders op dan tijdelijk landen uit zijn toeleveringsketen te schrappen door onduidelijkheid over hun naleving van de regels, waarschuwde het bedrijf. Op het Damrak verloor JDE Peet's 7,8 procent.
De Amsterdamse beurs liet verder een heel ander beeld zien dan op donderdag. Toen noteerden de AEX en de MidKap flinke plussen, maar vrijdag zakte de AEX-index 1,2 procent op 897,55 punten. De MidKap daalde nog harder, met 2,1 procent op 882,35 punten. Een dag eerder stegen die nog allebei met 1,8 procent, na de renteverlaging door de Amerikaanse centrale bank op woensdag. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 1,5 procent.
Chipbedrijven
In de AEX zakten vooral de chipbedrijven ASML, ASMI en Besi fors. Een dag eerder was ASML nog een van de grootste stijgers in de AEX, maar kenners van de Amerikaanse zakenbank Morgan Stanley hebben ASML van de kooplijst afgehaald. ASML eindigde 4,2 procent lager. Branchegenoten ASMI en Besi daalden respectievelijk 5 en 4,6 procent.
Novo Nordisk verloor op de beurs in Kopenhagen 5,4 procent. De Deense farmaceut kwam met onderzoeksresultaten van zijn experimentele pil tegen obesitas. Die resultaten vielen slechter uit dan verwacht.
Volkswagen
Volkswagen daalde opnieuw in Frankfurt, met 2,4 procent. Het tijdschrift Manager Magazin meldde donderdag dat het autoconcern overweegt op termijn tot 30.000 banen te schrappen in Duitsland. Dat zou neerkomen op bijna een kwart van alle werkplekken in dat land. Concurrent Mercedes-Benz verloor 1,7 procent, nadat die zijn winstverwachting voor de tweede keer dit jaar had verlaagd door tegenvallende verkopen in China.
De euro was 1,1161 dollar waard, vergeleken met 1,1146 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie daalde licht tot 71,92 dollar. Brentolie kostte 0,5 procent minder op 74,50 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MÜNCHEN (ANP) - Het Duitse defensiebedrijf Helsing staat op het punt om met een nieuwe financieringsronde 1,2 miljard dollar op te halen om zijn activiteiten uit te breiden. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden. Daarmee verstevigt het bedrijf uit München zijn positie als een van Europa's meest waardevolle start-ups. De onderneming, gesteund door techmiljardair Daniel Ek, maakt onder meer geavanceerde drones.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemersvertegenwoordigers binnen bedrijven houden zich nog te weinig bezig met de ontwikkelingen rond kunstmatige intelligentie (AI) op de werkvloer. "AI speelt een steeds grotere rol voor werknemers. Daarom is het essentieel dat or-leden zich verdiepen in AI en weten wat er binnen hun organisatie of sector gebeurt", waarschuwen de vakbonden De Unie en de VCP.
11 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) twijfelt nog over de volgende rentestap in juni. Volgens ECB-president Christine Lagarde worden beleidsmakers geconfronteerd met "enorme onzekerheid" en hebben zij "veel meer data" nodig om de gevolgen van het conflict in het Midden-Oosten goed te kunnen inschatten.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alle voetbalwedstrijden in de Eredivisie zijn komend seizoen live te zien bij Ziggo, zonder dat klanten een extra pakket nodig hebben. Daarvoor gaat wel de maandprijs van het abonnement voor alle klanten, dus ook voor mensen die niet van sport houden, met 2,50 euro omhoog. Klanten van Ziggo krijgen vanaf 1 juli de ESPN-zenders 2, 3 en 4 in hun digitale tv-pakketten.
15 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Elon Musk is grof uitgevallen tegen de Franse justitiële autoriteiten die momenteel onderzoek doen naar mogelijk misbruik op zijn socialemediaplatform X. Frankrijk startte in januari vorig jaar een onderzoek naar beschuldigingen dat X zou zijn gebruikt om zich te mengen in de Franse politiek.
15 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar goedkopere tweedehands elektrische auto's neemt sterk toe in Europa. Dit is het gevolg van de forse prijsstijgingen aan de pomp door de oorlog in het Midden-Oosten. Het aantal zoekopdrachten naar elektrisch aangedreven auto's onder de 30.000 euro is sinds begin maart gestegen met 87 procent op Mobile.de. Dat is de grootste Duitse onlinemarktplaats voor auto's.
16 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse luchthavenbrancheorganisatie ADV waarschuwt dat meer vluchten mogelijk worden geannuleerd door dreigende tekorten aan kerosine in Duitsland. Vliegtickets zullen waarschijnlijk ook duurder worden.
17 uur geleden