Moederbedrijf Douwe Egberts hard omlaag op flink lager Damrak
AMSTERDAM (ANP) - JDE Peet's behoorde vrijdag tot de grootste dalers op een erg negatief gestemd Damrak. De koffieproducent achter onder meer Douwe Egberts pleitte eerder op de dag in zakenkrant Financial Times voor het uitstellen van de nieuwe ontbossingswet in de Europese Unie met zeker een jaar.
Als de wet naar verwachting ingaat op 30 december, gelden voor de import van grondstoffen als koffie extra voorwaarden. Importeurs moeten dan kunnen aantonen dat de producten niet van stukken land komen waar recent bossen zijn gekapt. Als Brussel de plannen niet uitstelt, zit er voor JDE Peet's niets anders op dan tijdelijk landen uit zijn toeleveringsketen te schrappen door onduidelijkheid over hun naleving van de regels, waarschuwde het bedrijf. Op het Damrak verloor JDE Peet's 7,8 procent.
De Amsterdamse beurs liet verder een heel ander beeld zien dan op donderdag. Toen noteerden de AEX en de MidKap flinke plussen, maar vrijdag zakte de AEX-index 1,2 procent op 897,55 punten. De MidKap daalde nog harder, met 2,1 procent op 882,35 punten. Een dag eerder stegen die nog allebei met 1,8 procent, na de renteverlaging door de Amerikaanse centrale bank op woensdag. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 1,5 procent.
Chipbedrijven
In de AEX zakten vooral de chipbedrijven ASML, ASMI en Besi fors. Een dag eerder was ASML nog een van de grootste stijgers in de AEX, maar kenners van de Amerikaanse zakenbank Morgan Stanley hebben ASML van de kooplijst afgehaald. ASML eindigde 4,2 procent lager. Branchegenoten ASMI en Besi daalden respectievelijk 5 en 4,6 procent.
Novo Nordisk verloor op de beurs in Kopenhagen 5,4 procent. De Deense farmaceut kwam met onderzoeksresultaten van zijn experimentele pil tegen obesitas. Die resultaten vielen slechter uit dan verwacht.
Volkswagen
Volkswagen daalde opnieuw in Frankfurt, met 2,4 procent. Het tijdschrift Manager Magazin meldde donderdag dat het autoconcern overweegt op termijn tot 30.000 banen te schrappen in Duitsland. Dat zou neerkomen op bijna een kwart van alle werkplekken in dat land. Concurrent Mercedes-Benz verloor 1,7 procent, nadat die zijn winstverwachting voor de tweede keer dit jaar had verlaagd door tegenvallende verkopen in China.
De euro was 1,1161 dollar waard, vergeleken met 1,1146 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie daalde licht tot 71,92 dollar. Brentolie kostte 0,5 procent minder op 74,50 dollar per vat.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - TotalEnergies verwacht 15 procent minder te produceren door de Iranoorlog. Het Franse olie- en gasconcern heeft in Qatar, Irak en voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten de productieactiviteiten gestaakt of is dat van plan.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een kopgroep van zes EU-lidstaten, waaronder Nederland, heeft een reeks voorstellen gedaan die moeten bijdragen aan de versterking van de concurrentiekracht van de EU. Een daarvan is de snelle invoering van de digitale euro.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De grootste belangenvereniging voor huiseigenaren wil dat de Autoriteit Consument & Markt optreedt tegen aanbieders van vaste contracten die in de kleine lettertjes schrijven dat de prijzen tussentijds toch omhoog kunnen. Volgens de Vereniging Eigen Huis (VEH) kunnen consumenten hierdoor contracten niet goed vergelijken in hun zoektocht naar een energieleverancier.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag iets lager gesloten. Beleggers hielden de ontwikkelingen rond de Iran-oorlog en de olieprijzen in de gaten. Het Internationaal Energieagentschap (IEA) maakte woensdag de strategische vrijgave van 400 miljoen vaten olie uit de noodreserves bekend, omdat door de oorlog vrijwel geen olietankers meer door de Straat van Hormuz varen en de olieprijzen flink zijn gestegen.
1 uur geledenMONTREAL (ANP/BLOOMBERG) - De kosten van vliegtickets kunnen met 9 procent stijgen nu de brandstofprijzen scherp zijn gestegen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zegt de topman van de International Air Transport Association (IATA) Willie Walsh.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Tijdens de Belgische nationale vakbondsbetoging in Brussel zijn vijftig mensen afgevoerd, meldt de Brusselse politie. Aan de manifestatie deden volgens de politie ongeveer 80.000 mensen mee. Die verliep volgens de politie over het algemeen vreedzaam.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP/AFP) - KLM verhoogt de prijzen voor retourtickets van langeafstandsvluchten vanwege de gestegen kerosineprijs met 50 euro. De prijsverhoging geldt sinds woensdag voor Economy Class-stoelen van zowel de Nederlandse luchtvaartmaatschappij als partner Air France. De prijsverhoging geldt volgens een woordvoerster niet voor retourtickets van dochterbedrijf Transavia.
4 uur geleden