Moederbedrijf DAF maakt duizenden trucks minder door chiptekort
BELLEVUE (ANP) - Vrachtwagenfabrikant Paccar, het moederbedrijf van DAF, voelt de wereldwijde chiptekorten. Daardoor heeft de onderneming afgelopen kwartaal ongeveer 7000 trucks minder afgeleverd dan het geval zou zijn geweest zonder de bevoorradingsproblemen.
De merken Kenworth, Peterbilt en DAF waren in juli, augustus en september in totaal goed voor 32.800 voertuigen. Dat waren er beduidend minder dan een jaar terug, toen er nog 36.000 trucks werden afgeleverd. Zowel in Noord-Amerika als Europa was sprake van een afname.
Topman Preston Feight van Paccar is niettemin tevreden over de resultaten in het afgelopen kwartaal. Dat komt doordat het met de takken van het bedrijf die auto-onderdelen maken en financiële diensten leveren juist erg goed ging. Daar werden recordwinsten behaald.
Volgend jaar al verbeteringen
Feight verwacht daarnaast dat de vrachtwagenproductie weer zal aantrekken als de problemen in de toeleveringsketen zijn opgelost. De onderneming lijkt ervan uit te gaan dat er volgend jaar al sprake is van verbeteringen. In het kwartaalbericht heeft Paccar namelijk ook een prognose opgenomen waarbij betere omstandigheden in de keten als uitgangspunt zijn opgenomen.
In totaal dikten de verkopen van Paccar aan tot bijna 5,2 miljard dollar, omgerekend zo'n 4,4 miljard euro. In dezelfde periode vorig jaar bedroeg de omzet nog 4,9 miljard dollar. De nettowinst zakte wel tot bijna 378 miljoen dollar, van 385,5 miljoen dollar een jaar geleden. Het verschil met de situatie voor de coronacrisis blijft groot. In het derde kwartaal van 2019 gingen nog beduidend hogere resultaten in de boeken.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De verkopen van nieuwe auto's in Nederland zakken dit jaar iets terug, na de kleine groei in 2025. Dit verwacht ING Research.
2 uur geledenHAWTHORNE (ANP) - De raket- en satellietfabrikant SpaceX heeft de start-up voor kunstmatige intelligentie xAI, beide van techmiljardair Elon Musk, overgenomen. Dit meldt SpaceX op zijn website. Met de fusie wil SpaceX "de meest ambitieuze, verticaal geïntegreerde innovatiemotor op (en buiten) de aarde" vormen.
5 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Chipfabrikant NXP uit Eindhoven heeft in 2025 minder omzet en winst geboekt. De omzet bedroeg vorig jaar 12,3 miljard dollar, omgerekend ongeveer 10,4 miljard euro. Dat is 3 procent minder dan in 2024, meldt NXP in zijn kwartaal- en jaarresultaten.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag hoger geëindigd. Beleggers reageerden onder meer op goede cijfers over de industriële productie in de Verenigde Staten. Daaruit kwam naar voren dat de productieactiviteit in januari onverwacht is gegroeid in het snelste tempo sinds 2022.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Ørsted mag van een Amerikaanse rechter verdergaan met het bouwen van een windpark op zee voor de kust van New York tijdens het wachten op een uitspraak. Het Deense windenergiebedrijf had een rechtszaak aangespannen, nadat de Amerikaanse president Donald Trump in december alle grote offshore-windenergieprojecten had stilgelegd.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM wil de komende tijd onder de herbenoemde topvrouw Marjan Rintel sneller de kosten verlagen. In oktober werd al een kostenbesparingsprogramma van honderden miljoenen euro's aangekondigd, waarbij onder meer 250 kantoorbanen verdwenen. Met een volgende stap in die strategie moeten de kosten verder omlaag. Hoe dat gebeurt, wordt de komende maanden bekend.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een handelsdeal gesloten met India. Dit meldt president Donald Trump maandag op zijn socialemediaplatform Truth Social, na een gesprek met de Indiase premier Narendra Modi.
10 uur geleden