Moederbedrijf AH wint op beurs na afronding Roemeense overname
AMSTERDAM (ANP) - Supermarktconcern Ahold Delhaize hoorde vrijdag bij de winnaars op de Amsterdamse beurs. Het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn en webshop bol maakte bekend dat zijn overname van de Roemeense supermarktketen Profi is afgerond. Met die deal is ongeveer 1,3 miljard euro gemoeid en Ahold Delhaize krijgt er zo meer dan 1500 supermarkten en gemakswinkels bij.
"We zijn verheugd deze transactie te hebben afgerond, wat een aanzienlijke versterking van onze aanwezigheid in de regio betekent", liet topman Frans Muller weten in een verklaring. Het aandeel Ahold Delhaize eindigde bijna 1 procent hoger en was daarmee op Shell na de grootste stijger bij de hoofdfondsen aan het Damrak. Dat olie- en gasconcern werd ongeveer 1,5 procent hoger gezet, waarschijnlijk gestuwd door het oplopen van de olieprijzen.
De AEX-index sloot 0,3 procent lager op 884,59 punten. Op de eerste handelsdag van 2025 steeg de hoofdgraadmeter op Beursplein 5 nog 1 procent. Het verlies kwam onder meer door een min van bijna 5 procent voor staalconcern ArcelorMittal. De staalsector was vrijdag in het nieuws door het besluit van de Amerikaanse president Joe Biden om de overname van US Steel door zijn Japanse branchegenoot Nippon Steel te blokkeren.
MidKap
Ook andere beursgraadmeters gingen omlaag. De MidKap, met daarin de middelgrote fondsen in Amsterdam, daalde 0,4 procent tot 842,45 punten. De belangrijkste indexen aan de beurzen in Londen, Frankfurt en Parijs zakten tot 1,5 procent. Volgens kenners zijn beleggers momenteel enigszins voorzichtig omdat er nog weinig duidelijkheid is over het Amerikaanse handelsbeleid na de beëdiging van de aankomende president Donald Trump later deze maand.
In Parijs zakte Airbus 1 procent. Volgens persbureau Bloomberg heeft de vliegtuigbouwer zijn leveringsdoel voor 2024 net niet gehaald. Ingewijden zeiden dat Airbus ongeveer 760 toestellen wist af te leveren bij klanten. Daarmee kwam het bedrijf er zo'n tien tekort. Airbus wilde niet reageren. Het bedrijf publiceert zijn cijfers pas later deze maand.
Euro en olie
De euro was 1,0285 dollar waard, tegen 1,0250 dollar een dag eerder. De euro noteerde rond het laagste niveau in twee jaar, door zorgen over de Europese economie en de verwachting dat de rente in de eurozone harder zal dalen dan de Amerikaanse rente. Een vat Amerikaanse olie werd 1,2 procent duurder en kostte 74,00 dollar. Brentolie steeg 0,7 procent in prijs tot 76,48 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.
1 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst gesloten, na het verlies een dag eerder. Betalingsverwerker Adyen en chiptoeleverancier Besi waren in trek bij beleggers op het Damrak.
3 uur geledenANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau ooit door zorgen over een sterk stijgende inflatie als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van definitieve cijfers. Door de oorlog zijn de brandstofprijzen flink gestegen en dat raakt de koopkracht van huishoudens in de Verenigde Staten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Justitie in de Verenigde Staten sluit het onderzoek naar de Federal Reserve, maakte aanklaagster Jeanine Pirro bekend via X. Formeel ging dat onderzoek over kostenoverschrijdingen bij een verbouwing van het kantoor van de centrale bank. Maar Fed-voorzitter Jerome Powell zei begin dit jaar dat de regering van president Donald Trump via een strafrechtelijk onderzoek druk wilde uitoefenen op het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Intel ging vrijdag hard omhoog op de beurzen in New York. De chipfabrikant presteerde afgelopen kwartaal veel beter dan verwacht en gaf ook een sterke omzetverwachting af voor het huidige kwartaal. Het concern profiteerde van de sterke vraag naar processors (CPU's) die nodig zijn om geavanceerde AI-modellen te laten draaien.
6 uur geledenCINCINNATI (ANP/BLOOMBERG) - Procter & Gamble heeft de verkoop afgelopen kwartaal zien toenemen. Vooral de schoonheidstak van het bedrijf achter Gillette, Head & Shoulders en Oral-B deed het beter dan in dezelfde periode een jaar geleden. Het bedrijf verwacht wel dat de grondstofkosten dit jaar flink oplopen.
7 uur geleden