Moederbedrijf AH wint op beurs na afronding Roemeense overname
AMSTERDAM (ANP) - Supermarktconcern Ahold Delhaize hoorde vrijdag bij de winnaars op de Amsterdamse beurs. Het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn en webshop bol maakte bekend dat zijn overname van de Roemeense supermarktketen Profi is afgerond. Met die deal is ongeveer 1,3 miljard euro gemoeid en Ahold Delhaize krijgt er zo meer dan 1500 supermarkten en gemakswinkels bij.
"We zijn verheugd deze transactie te hebben afgerond, wat een aanzienlijke versterking van onze aanwezigheid in de regio betekent", liet topman Frans Muller weten in een verklaring. Het aandeel Ahold Delhaize eindigde bijna 1 procent hoger en was daarmee op Shell na de grootste stijger bij de hoofdfondsen aan het Damrak. Dat olie- en gasconcern werd ongeveer 1,5 procent hoger gezet, waarschijnlijk gestuwd door het oplopen van de olieprijzen.
De AEX-index sloot 0,3 procent lager op 884,59 punten. Op de eerste handelsdag van 2025 steeg de hoofdgraadmeter op Beursplein 5 nog 1 procent. Het verlies kwam onder meer door een min van bijna 5 procent voor staalconcern ArcelorMittal. De staalsector was vrijdag in het nieuws door het besluit van de Amerikaanse president Joe Biden om de overname van US Steel door zijn Japanse branchegenoot Nippon Steel te blokkeren.
MidKap
Ook andere beursgraadmeters gingen omlaag. De MidKap, met daarin de middelgrote fondsen in Amsterdam, daalde 0,4 procent tot 842,45 punten. De belangrijkste indexen aan de beurzen in Londen, Frankfurt en Parijs zakten tot 1,5 procent. Volgens kenners zijn beleggers momenteel enigszins voorzichtig omdat er nog weinig duidelijkheid is over het Amerikaanse handelsbeleid na de beëdiging van de aankomende president Donald Trump later deze maand.
In Parijs zakte Airbus 1 procent. Volgens persbureau Bloomberg heeft de vliegtuigbouwer zijn leveringsdoel voor 2024 net niet gehaald. Ingewijden zeiden dat Airbus ongeveer 760 toestellen wist af te leveren bij klanten. Daarmee kwam het bedrijf er zo'n tien tekort. Airbus wilde niet reageren. Het bedrijf publiceert zijn cijfers pas later deze maand.
Euro en olie
De euro was 1,0285 dollar waard, tegen 1,0250 dollar een dag eerder. De euro noteerde rond het laagste niveau in twee jaar, door zorgen over de Europese economie en de verwachting dat de rente in de eurozone harder zal dalen dan de Amerikaanse rente. Een vat Amerikaanse olie werd 1,2 procent duurder en kostte 74,00 dollar. Brentolie steeg 0,7 procent in prijs tot 76,48 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MOUNTAIN VIEW (ANP) - Google past zijn zoekmachinefunctie aan. Met kunstmatige intelligentie (AI) wordt de bekende zoekbalk opnieuw ontworpen, waarmee het techbedrijf hoopt dat het voor gebruikers makkelijker wordt om vragen te stellen. De verandering werd dinsdag aangekondigd tijdens Google's jaarlijkse ontwikkelaarsconferentie I/O.
38 minuten geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel Nederland is blij met de steun van het Europees Parlement voor een nieuw quotum voor de import van staal. Een meerderheid van de Europarlementariërs stemde dinsdag in met een halvering van het huidige staalquotum, om de Europese markt te beschermen tegen staaloverschotten van buiten de EU.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Andrej Karpathy, een van de oprichters van OpenAI die later bij Tesla werkte, is aan de slag gegaan bij AI-bedrijf Anthropic. Dat heeft hij dinsdag bekendgemaakt. Karpathy is een invloedrijk figuur in de AI-gemeenschap en speelde een belangrijke rol in de ontwikkeling van Tesla's technologie voor zelfrijdende auto's.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de beurs in Amsterdam, is dinsdag hoger geëindigd, al moest een deel van de eerdere winst in de laatste handelsuren weer worden ingeleverd. Het sentiment verslechterde door een negatieve opening van de Amerikaanse aandelenmarkten. De koersen stonden onder druk door stijgende rentes op de obligatiemarkten, vooral door vrees bij beleggers dat de inflatie langer hoog blijft. Voor aandelenmarkten zijn hogere rentes vaak slecht nieuws, vooral voor technologiebedrijven.
2 uur geledenCARY (ANP/AFP) - Het populaire spel Fortnite is terug in de App Store van Apple. Het onlineschietspel werd in 2020 verwijderd, nadat ontwikkelaar Epic Games had geprobeerd om het betaalsysteem van Apple te omzeilen. Epic Games wilde met een eigen betaalsysteem voorkomen dat Apple bij zogeheten in-app-aankopen van spelers een commissie zou opstrijken. Maar omdat dit tegen de regels van Apple was, werd het spel verwijderd.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - LTO Nederland is kritisch op een Europees plan om boeren te helpen met de stijgende prijzen van kunstmest. De Europese Commissie maakte dinsdag bekend voor de zomer geld vrij te willen maken voor boeren die het hardst getroffen worden door de hoge kunstmestprijzen, die het gevolg zijn van de afsluiting van de Straat van Hormuz.
4 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De financiële leiders van G7-landen hebben dinsdag afgesproken om niet te ver te gaan met extra steunmaatregelen, omdat de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten risico's voor groei en inflatie in de wereldeconomie vergroot. In een gezamenlijke verklaring in Parijs spraken de ministers af om voorzichtig te blijven en de overheidsfinanciën niet te zwaar te belasten.
5 uur geleden