Moeder Thuisbezorgd.nl na winstsprong weer hard omlaag op beurs
AMSTERDAM (ANP) - Het aandeel Just Eat Takeaway, het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl, is een groot deel van zijn forse koerswinst van vrijdag al weer kwijt. Maandag leverde de maaltijdbezorger fors aan beurswaarde in. Op de Europese beurzen was over de gehele linie sprake van verliezen, omdat de vrees voor een economische recessie weer is teruggekeerd bij beleggers.
Vrijdag kreeg Just Eat Takeaway er nog ruim een kwart aan beurswaarde bij. Beleggers reageerden toen verheugd op de verkoop van zijn belang in de Braziliaanse branchegenoot iFood, wat de onderneming tot 1,8 miljard euro oplevert. Maar waarschijnlijk vroegen sommige beleggers zich toch af of de koers toen niet iets te veel omhoog was geschoten. Maandag ging het aandeel dik 9 procent omlaag.
Just Eat Takeaway had eerder al gezegd van de iFood-aandelen af te willen, maar alleen voor het juiste bedrag. Zo werd vorig jaar nog een bod van 2,3 miljard euro afgeslagen. Hogere biedingen bleven echter uit omdat de waarde van maaltijdbezorgingsbedrijven de afgelopen tijd onder druk staat. Net als branchegenoten groeide Just Eat Takeaway sterk tijdens de coronapandemie, maar kampt het bedrijf nu met een groeivertraging omdat mensen weer vaker buitenshuis eten.
De algehele stemming op de beurzen werd maandag vooral bepaald door de economische vooruitzichten. Vooral in Europa is het beeld somber vanwege de aanhoudende energiecrisis. Ook zijn beleggers bezorgd dat de centrale banken in hun strijd tegen de hoge inflatie de rentes agressief blijven verhogen, waarmee ze de economie verder zullen afremmen.
De verwachting dat de Fed de rente met forse stappen zal blijven verhogen zette de euro onder druk. De eenheidsmunt is daardoor net als ruim een maand geleden weer iets minder waard dan de dollar. Rond het slot van de beurzen in Europa noteerde de euro op 0,9934 dollar. Het gaat om het laagste niveau in ongeveer twee decennia.
De AEX-index op Beursplein 5 verloor 1,2 procent tot 711,04 punten. De MidKap zakte 1,9 procent tot 934,99 punten. In Londen, Parijs en Frankfurt gingen de graadmeters tot 2,3 procent lager de handel uit. In Duitsland zijn de prijzen die fabrikanten voor hun producten vragen in juli met dik 37 procent gestegen ten opzichte van een jaar geleden. Dat is de sterkste stijging ooit.
De olieprijzen zakten maandag wel wat. Een vat Amerikaanse olie kostte bijna 1 procent minder op 89,92 dollar en Brentolie werd dik 1 procent goedkoper op 95,71 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met verliezen geëindigd. Beleggers wachtten verdere ontwikkelingen rond de Iranoorlog af, die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen namen verder toe.
11 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Deze maand zijn tot nu toe slechts 77 schepen door de Straat van Hormuz gevaren, blijkt uit cijfers van het maritieme databedrijf Lloyd's List. Dat is een forse daling vergeleken met een jaar geleden. Volgens het bedrijf ging het tussen 1 en 11 maart vorig jaar nog om 1229 doortochten.
12 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Installatiebedrijf Feenstra, een van de grootste installateurs in Nederland, waarschuwt consumenten voor nepmonteurs die mensen voor duizenden euro's oplichten. Feenstra meldt op zijn website een "zeer sterke toename" te zien van mensen die denken dat iemand van het bedrijf aan de deur staat. Maar in werkelijkheid betalen zij nepmonteurs honderden tot zelfs duizenden euro's voor werkzaamheden die niet of slecht worden uitgevoerd, aldus het bedrijf.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag iets hoger gesloten. Beleggers bleven zich zorgen maken over de Iranoorlog die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen stegen verder, uit angst over de aanvoer uit het Midden-Oosten.
14 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China waardeert de "positieve signalen" die het nieuwe Nederlandse kabinet heeft afgegeven over de betrekkingen met China en is bereid de communicatie en wederzijds vertrouwen te verdiepen. Dit heeft de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi gezegd, die vrijdag met zijn Nederlandse evenknie Tom Berendsen heeft gebeld.
15 uur geleden