
Moeder Facebook krijgt waarschijnlijk boete Brussel om Marketplace
BRUSSEL (ANP) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, krijgt binnenkort waarschijnlijk een boete van Brussel voor machtsmisbruik met zijn eigen advertentieplatform Marketplace. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Ook persbureau Bloomberg heeft al gehoord dat er een geldstraf aanstaande is voor Meta, al is nog niet duidelijk om hoeveel geld het gaat.
De stap van de Europese Commissie komt ruim anderhalf jaar nadat zij de Amerikaanse technologiegigant ervan beschuldigde zijn macht te misbruiken bij het promoten van Marketplace. Facebook geeft zijn miljarden gebruikers namelijk automatisch toegang tot Marketplace, waar ze met spullen kunnen adverteren of juist zoekertjes kunnen plaatsen. Of ze daar nu op zitten te wachten of niet.
Volgens eerdere bevindingen van Brussel kunnen concurrerende advertentiediensten als eBay of Marktplaats daardoor worden weggedrukt. Bovendien dwingt Meta op een oneerlijke manier af dat het data van concurrenten die adverteren op Facebook en Instagram kan gebruiken om met diezelfde rivalen te concurreren, meende het dagelijks EU-bestuur al.
Ongegrond
Meta kreeg daarna nog de kans om zich te verdedigen, maar dat heeft zoals het er nu naar uitziet waarschijnlijk geen boete kunnen voorkomen. Met de straf is mogelijk veel geld gemoeid. Boetes voor overtredingen van de Europese mededingingsregels kunnen oplopen tot 10 procent van de mondiale jaaromzet. Meta's jaaromzet bedroeg vorig jaar bijna 135 miljard dollar.
Een woordvoerder van Meta stelt dat de beweringen van de commissie ongegrond zijn, maar dat de onderneming over deze kwestie constructief blijft samenwerken met de toezichthouders. Een woordvoerder van de Europese Commissie weigerde commentaar te geven.
Meer uit Financieel
HAARLEM (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM noemt het "goed voor onze passagiers en het bedrijf" dat een rechter de 24-uursstaking van grondpersoneel op Schiphol heeft verboden. FNV en CNV wilden medewerkers het werk laten neerleggen om de eis voor koopkrachtbehoud kracht bij te zetten. KLM waarschuwt tegelijkertijd dat het cao-conflict nog niet is opgelost en zegt snel met alle bonden te willen overleggen over de cao.
1 uur geledenHAARLEM (ANP) - Vakbond FNV noemt het "enorm zuur" dat de rechter een staking van grondpersoneel van KLM op Schiphol verbiedt. "We worden beknot in ons stakingsrecht", zegt bestuurder John van Dorland na afloop van het kort geding. De rechter vond de veiligheidsrisico's rond de staking te groot om hem door te laten gaan. Van Dorland waarschuwt dat KLM hiermee nog altijd niet van acties af is. "We beraden ons nu op vervolgstappen", zegt hij.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Olie- en gasconcern Shell is begonnen met verkennende gesprekken over een mogelijke overname van concurrent BP. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van ingewijden. Daarmee is er opnieuw een toonaangevend medium dat over deze mogelijke megadeal bericht. Vorige maand stelde persbureau Bloomberg al dat Shell een overname van BP zou overwegen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Commissie is een uitgebreid concurrentieonderzoek gestart naar de miljardenovername van Pringles-moederbedrijf Kellanova door chocoladefabrikant Mars. In Brussel leven zorgen dat de deal tot hogere prijzen voor consumenten zou kunnen leiden.
2 uur geledenHAARLEM (ANP) - Grondpersoneel van KLM mag zaterdag niet 24 uur lang staken, oordeelt de rechtbank in Haarlem. Vakbonden FNV en CNV kondigden de actie op Schiphol aan om hun eisen voor koopkrachtbehoud kracht bij te zetten. KLM spande een kort geding aan omdat de luchtvaartmaatschappij de actie te ver vindt gaan. De rechter oordeelt dat de staking te ingrijpend is door alle mogelijke veiligheidsproblemen die op Schiphol kunnen ontstaan.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Olie- en gasconcern Shell ontkent berichtgeving van The Wall Street Journal dat het in onderhandeling zou zijn over de overname van concurrent BP. "Dit is opnieuw speculatie in de markt. Er vinden geen gesprekken plaats", heeft een woordvoerder van Shell gezegd tegen persbureau ANP.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In het Nederlandse bedrijfsleven wordt positief gereageerd op de uitkomsten van de NAVO-top. "De internationale veiligheidscontext is fundamenteel veranderd. Daarom is het goed dat NAVO-bondgenoten nu gezamenlijk hebben besloten onze collectieve veiligheid te versterken en defensie-uitgaven te verhogen", stelt ondernemersorganisatie VNO-NCW.
3 uur geleden