Modi benadrukt belang vrede in gesprek met Poetin
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Indiase premier Narendra Modi heeft tegen de Russische president Vladimir Poetin gezegd dat vrede van groot belang is en dat "oorlog geen problemen oplost". Hij pleit voor een diplomatieke oplossing voor de oorlog in Oekraïne.
Modi arriveerde maandag in Rusland, uren na de grootste Russische aanval op Oekraïne in maanden. De twee leiders hebben onder meer gesproken over de oorlog. "Ik was blij dat we onze meningen over Oekraïne openlijk en in detail konden delen", zei Modi achteraf. Poetin sprak van een constructieve discussie.
De premier verklaarde ook dat het pijnlijk is als kinderen worden vermoord. "Oplossingen en vredesgesprekken kunnen niet slagen te midden van bommen, vuurwapens en kogels", zei hij. "We moeten een manier vinden om vrede te bereiken met dialoog."
'Dierbare vriend'
Maandag is in Kyiv een kinderziekenhuis getroffen, volgens Oekraïne door een Russische kruisraket. Het Kremlin beweert dat het ziekenhuis schade heeft opgelopen door Oekraïens luchtafweergeschut. Oekraïne vindt het betreurenswaardig dat Modi diezelfde dag nog naar Rusland ging.
Modi's tweedaagse bezoek aan Rusland eindigt dinsdag. Het is voor het eerst sinds 2019 dat hij in het land is. Modi en Poetin omschreven elkaar als "dierbare vriend". Poetin liet zich positief uit over de "zeer lange vriendschap" tussen hun landen en zei dat er nu sprake is van een "speciaal geprivilegieerd, strategisch partnerschap".
Rusland zou ook toezeggingen hebben gedaan over een gevoelige kwestie: Indiërs die in Russische krijgsdienst zijn getreden en naar Oekraïne zijn gestuurd. Zij zouden soms ten onrechte te horen hebben gekregen dat ze niet hoefden te vechten. Het ministerie van Buitenlandse Zaken van India zei dat Modi zich heeft uitgesproken over het lot van Indiase burgers die "onder valse voorwendselen" in dienst zijn gegaan. Rusland zou hebben beloofd dat zij eerder uit actieve dienst worden ontslagen.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De zogenoemde Hormuz-coalitie eist dat Iran de Straat van Hormuz onmiddellijk heropent. Ministers uit veertig landen waaronder Nederland vergaderden donderdag over de situatie in de zeestraat, die zo belangrijk is voor de wereldwijde handel in bijvoorbeeld olie en kunstmest.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Justitie Pam Bondi is ontslagen door president Donald Trump, meldden Amerikaanse media. Er gingen al geruchten rond dat Bondi binnenkort mogelijk zou worden vervangen. Trump bevestigde op Truth Social dat Bondi vertrekt.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - VN-chef António Guterres waarschuwt dat de wereld "op de rand van een bredere oorlog staat" die grote gevolgen zal hebben voor de hele wereld. De "spiraal van dood en vernietiging" moet stoppen, zei de secretaris-generaal donderdag tegen journalisten in New York.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - Meer dan 7 miljoen Iraniërs hebben zich aangemeld om te vechten in het geval van een eventuele Amerikaanse invasie. Dat schrijft de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf op X. Het land met meer dan 90 miljoen inwoners is bezig met een campagne om vrijwilligers te werven. Dinsdag meldden Iraanse staatsmedia dat zeker 5 miljoen mensen zich hadden aangemeld.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse advocaat en mensenrechtenactivist Nasrin Sotoudeh is gearresteerd in Iran. Dat meldt de dochter van de 62-jarige Sotoudeh. Gedurende haar carrière stond de advocaat meerdere prominente dissidenten bij, onder wie Nobelprijswinnaar en mensenrechtenactivist Shirin Ebadi.
5 uur geledenBOEKAREST (ANP) - De vondst van de Roemeense kunstobjecten die werden gestolen uit het Drents Museum is "ongelofelijk nieuws", vindt de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken Oana Toiu. "Het was cruciaal dat de Nederlandse autoriteiten begrepen dat het voor ons absoluut noodzakelijk was dat de schatten werden teruggevonden, ook al was het verzekeringsgeld al overgemaakt aan de Roemeense staat."
6 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Frankrijk verscherpt de veiligheidsmaatregelen in Parijs na de verijdelde aanslag op een kantoor van Bank of America in de Franse hoofdstad vorige week, meldt de Parijse politie in een verklaring aan persbureau Reuters. Autoriteiten vermoeden dat er banden zijn tussen het incident en de pro-Iraanse groep HAYI.
6 uur geleden