Moderna verliest op Wall Street na ongeldig maken Europees patent
NEW YORK (ANP) - Moderna eindigde dinsdag tussen de verliezers op de beurzen in New York. Dat gebeurde na melding van het Duitse biotechnologiebedrijf BioNTech dat het Europees Octrooibureau het mRNA-patent van de Amerikaanse vaccinmaker ongeldig had verklaard. Het aandeel daalde 2,3 procent.
Moderna klaagde BioNTech en zijn Amerikaanse partner Pfizer vorig jaar nog aan voor het schenden van patenten. Moderna begon in 2010 al aan de ontwikkeling van de mRNA-techniek. Maar volgens het bedrijf zouden BioNTech en Pfizer die beschermde technologie zonder toestemming hebben gebruikt bij het ontwikkelen van hun eigen coronavaccin.
Beleggers keken dinsdag verder vooral uit naar de notulen van de laatste vergadering van de Federal Reserve. Daaruit kwam naar voren dat de beleidsmakers van de Amerikaanse centrale bank "voorzichtig te werk willen gaan" bij toekomstige rentestappen. Daarbij werd een voorwaarde gesteld: de rente in de VS zou in de toekomst voorzichtig verhoogd kunnen worden, maar alleen als er uit informatie blijkt dat de inflatie onvoldoende naar beneden gaat.
Kleine minnen
De notulen leidden tot relatief kleine minnen op de Amerikaanse beurzen. De Dow-Jonesindex sloot 0,2 procent lager op 35.088,29 punten. De breder samengestelde S&P 500 verloor ook 0,2 procent tot 4538,19 punten. Techgraadmeter Nasdaq ging 0,6 procent omlaag tot 14.199,98 punten.
Microsoft daalde 1,2 procent. Het softwareconcern sloot een dag eerder nog op de hoogste koers ooit. Dat gebeurde nadat topman Sam Altman van ChatGPT-moederbedrijf OpenAI aan de slag zou gaan bij Microsoft. In hoeverre dat nog steeds het plan is, is niet duidelijk. Zo zou Altman volgens bronnen die spraken met persbureau Bloomberg in gesprek zijn over een terugkeer bij OpenAI.
Best Buy
Winkelbedrijven Lowe's en Best Buy stonden eveneens tussen de verliezers, met minnen van respectievelijk 3,1 procent en 0,7 procent. Beide bedrijven verlaagden de omzetverwachting voor het hele jaar. Bouwketen Lowe's zag dat consumenten minder uitgaven aan doe-het-zelfprojecten, waardoor de verkopen sterker dan verwacht daalden. Elektronicaketen Best Buy merkte ook dat mensen minder uitgaven.
De euro, die maandag nog op het hoogste niveau sinds eind augustus stond, was 1,0912 dollar waard, tegen 1,0927 dollar bij het slot van de beurzen in Europa. Een vat Amerikaanse olie bleef gelijk in prijs op 77,84 dollar. Brentolie werd 0,2 procent duurder op 82,51 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WENEN (ANP/AFP) - De aanvallen op Iran van zaterdag nopen oliekartel OPEC+ mogelijk om de oliekraan extra open te draaien. OPEC+ zal de mogelijkheid van een grotere verhoging van de olieproductie overwegen wanneer belangrijke leden zondag bijeenkomen, meldt persbureau Bloomberg op basis van een van de afgevaardigden bij de organisatie.
33 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - Luchtvaartmaatschappijen verspreid over de wereld schrappen zaterdag vluchten naar het Midden-Oosten om de aanvallen van Israël en de Verenigde Staten op Iran. KLM schrapte bijvoorbeeld een vlucht naar Tel Aviv. Andere grote maatschappijen kwamen met soortgelijke maatregelen.
1 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Huiseigenaren zijn dit jaar gemiddeld 5,3 procent meer kwijt aan onroerendezaakbelasting (ozb), maar in sommige gemeenten kan de stijging oplopen tot tientallen procenten. Dat komt naar voren uit het jaarlijkse woonlastenonderzoek van Vereniging Eigen Huis (VEH) onder Nederlandse gemeenten. De belangenorganisatie maakt zich grote zorgen over de komende jaren.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Bitcoin en andere cryptomunten zijn scherp in waarde gedaald nadat Israël zaterdag aankondigde een preventieve aanval op Iran te hebben uitgevoerd. Volgens gegevens van cryptodatabase CoinGecko is in de directe nasleep van het nieuws ongeveer 128 miljard dollar aan marktwaarde op de cryptomarkt weggevaagd.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM schrapt zijn vlucht naar Tel Aviv van zaterdagochtend om de aanvallen van Israël en de Verenigde Staten op Iran. Dat heeft een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij zaterdagochtend laten weten. Mogelijk hebben de aanvallen nog meer consequenties voor het vluchtschema van KLM, maar dat is de maatschappij nog in kaart aan het brengen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hackersgroep ShinyHunters heeft voor de derde dag op rij gestolen klantgegevens van Odido online gezet. Daarbij stellen de hackers opnieuw dat Odido volgens hen de verkeerde beslissing heeft genomen door geen losgeld te willen betalen. "We gaven jullie de kans om dit stilletjes en binnen enkele dagen op te lossen. In plaats daarvan kozen jullie voor vertraging en openbaarmaking. De gevolgen zullen nu openbaar, langdurig en kostbaar zijn."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CNV verwacht dat jaarlijks meer dan 25.000 vrouwen financieel flink moeten inleveren als gevolg van het kabinetsplan het maximumdagloon te verlagen. Dit heeft namelijk als gevolg dat zwangere vrouwen met een midden- of hoog inkomen geen 100 procent, maar 90 of 80 procent van hun loon doorbetaald krijgen tijdens hun zwangerschapsverlof.
4 uur geleden