Moderna verliest op Wall Street na ongeldig maken Europees patent
NEW YORK (ANP) - Moderna eindigde dinsdag tussen de verliezers op de beurzen in New York. Dat gebeurde na melding van het Duitse biotechnologiebedrijf BioNTech dat het Europees Octrooibureau het mRNA-patent van de Amerikaanse vaccinmaker ongeldig had verklaard. Het aandeel daalde 2,3 procent.
Moderna klaagde BioNTech en zijn Amerikaanse partner Pfizer vorig jaar nog aan voor het schenden van patenten. Moderna begon in 2010 al aan de ontwikkeling van de mRNA-techniek. Maar volgens het bedrijf zouden BioNTech en Pfizer die beschermde technologie zonder toestemming hebben gebruikt bij het ontwikkelen van hun eigen coronavaccin.
Beleggers keken dinsdag verder vooral uit naar de notulen van de laatste vergadering van de Federal Reserve. Daaruit kwam naar voren dat de beleidsmakers van de Amerikaanse centrale bank "voorzichtig te werk willen gaan" bij toekomstige rentestappen. Daarbij werd een voorwaarde gesteld: de rente in de VS zou in de toekomst voorzichtig verhoogd kunnen worden, maar alleen als er uit informatie blijkt dat de inflatie onvoldoende naar beneden gaat.
Kleine minnen
De notulen leidden tot relatief kleine minnen op de Amerikaanse beurzen. De Dow-Jonesindex sloot 0,2 procent lager op 35.088,29 punten. De breder samengestelde S&P 500 verloor ook 0,2 procent tot 4538,19 punten. Techgraadmeter Nasdaq ging 0,6 procent omlaag tot 14.199,98 punten.
Microsoft daalde 1,2 procent. Het softwareconcern sloot een dag eerder nog op de hoogste koers ooit. Dat gebeurde nadat topman Sam Altman van ChatGPT-moederbedrijf OpenAI aan de slag zou gaan bij Microsoft. In hoeverre dat nog steeds het plan is, is niet duidelijk. Zo zou Altman volgens bronnen die spraken met persbureau Bloomberg in gesprek zijn over een terugkeer bij OpenAI.
Best Buy
Winkelbedrijven Lowe's en Best Buy stonden eveneens tussen de verliezers, met minnen van respectievelijk 3,1 procent en 0,7 procent. Beide bedrijven verlaagden de omzetverwachting voor het hele jaar. Bouwketen Lowe's zag dat consumenten minder uitgaven aan doe-het-zelfprojecten, waardoor de verkopen sterker dan verwacht daalden. Elektronicaketen Best Buy merkte ook dat mensen minder uitgaven.
De euro, die maandag nog op het hoogste niveau sinds eind augustus stond, was 1,0912 dollar waard, tegen 1,0927 dollar bij het slot van de beurzen in Europa. Een vat Amerikaanse olie bleef gelijk in prijs op 77,84 dollar. Brentolie werd 0,2 procent duurder op 82,51 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Huishoudens gaan volgend jaar iets hogere tarieven betalen voor elektriciteit en gas. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft donderdag de tarieven voor netbeheerkosten voor 2026 vastgesteld. Volgens brancheorganisatie Netbeheer Nederland blijkt daaruit dat huishoudens en bedrijven met een aansluiting op het regionale elektriciteits- en gasnet een gemiddeld ruim 3 procent hogere rekening krijgen.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) schort aangekondigde boetes voor het gebruik van het woord 'gehakt' bij vegetarische producten op. De autoriteit wil afwachten wat er in de Europese Unie wordt afgesproken over de benaming van vegetarische producten, laat een woordvoerder weten.
1 uur geledenTAIPEI (ANP/BLOOMBERG) - Autoriteiten in Taiwan hebben huiszoekingen gedaan in woningen van een voormalige leidinggevende van chipfabrikant TSMC. Deze oud-medewerker, Lo Wen-jen, wordt ervan verdacht bedrijfsgeheimen te hebben doorgespeeld aan de Amerikaanse concurrent Intel.
2 uur geledenBRABRAND (ANP) - De Deense woonwinkelketen JYSK kende afgelopen boekjaar het beste jaar ooit in Nederland. De Scandinavische retailer zag de omzet en het bedrijfsresultaat in Nederland verder groeien in het boekjaar, dat liep tot eind augustus. Ook internationaal werden recordresultaten behaald, meldt het concern.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft Morgan Stanley een boete van 101 miljoen euro opgelegd, omdat de Amerikaanse bank dividendbelasting heeft ontdoken in Nederland. Morgan Stanley vroeg via een speciale constructie dividendbelasting terug van de fiscus, terwijl het financiële concern daar volgens de openbaar aanklagers geen recht op had.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil meer inzetten op biologische grondstoffen van eigen bodem om de afhankelijkheid van de import van producten die van fossiele brandstoffen zijn gemaakt te verminderen. Dat stelt de Europese Commissie voor in een plan over de zogenoemde bio-economie dat donderdag is gepresenteerd.
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Meerdere bedrijven hebben zich bij de curatoren van het failliete Soly gemeld met interesse in het zonne-energiebedrijf. Dat meldt curator Pieter Lettinga, die laat weten dat de curatoren met de zeer geïnteresseerde partijen de komende tijd om tafel gaan. Dan wordt onderzocht wat de mogelijkheden zijn voor een eventuele overname van alle of een deel van de activiteiten van het Groningse bedrijf.
4 uur geleden