Moderna verliest op Wall Street na ongeldig maken Europees patent
NEW YORK (ANP) - Moderna eindigde dinsdag tussen de verliezers op de beurzen in New York. Dat gebeurde na melding van het Duitse biotechnologiebedrijf BioNTech dat het Europees Octrooibureau het mRNA-patent van de Amerikaanse vaccinmaker ongeldig had verklaard. Het aandeel daalde 2,3 procent.
Moderna klaagde BioNTech en zijn Amerikaanse partner Pfizer vorig jaar nog aan voor het schenden van patenten. Moderna begon in 2010 al aan de ontwikkeling van de mRNA-techniek. Maar volgens het bedrijf zouden BioNTech en Pfizer die beschermde technologie zonder toestemming hebben gebruikt bij het ontwikkelen van hun eigen coronavaccin.
Beleggers keken dinsdag verder vooral uit naar de notulen van de laatste vergadering van de Federal Reserve. Daaruit kwam naar voren dat de beleidsmakers van de Amerikaanse centrale bank "voorzichtig te werk willen gaan" bij toekomstige rentestappen. Daarbij werd een voorwaarde gesteld: de rente in de VS zou in de toekomst voorzichtig verhoogd kunnen worden, maar alleen als er uit informatie blijkt dat de inflatie onvoldoende naar beneden gaat.
Kleine minnen
De notulen leidden tot relatief kleine minnen op de Amerikaanse beurzen. De Dow-Jonesindex sloot 0,2 procent lager op 35.088,29 punten. De breder samengestelde S&P 500 verloor ook 0,2 procent tot 4538,19 punten. Techgraadmeter Nasdaq ging 0,6 procent omlaag tot 14.199,98 punten.
Microsoft daalde 1,2 procent. Het softwareconcern sloot een dag eerder nog op de hoogste koers ooit. Dat gebeurde nadat topman Sam Altman van ChatGPT-moederbedrijf OpenAI aan de slag zou gaan bij Microsoft. In hoeverre dat nog steeds het plan is, is niet duidelijk. Zo zou Altman volgens bronnen die spraken met persbureau Bloomberg in gesprek zijn over een terugkeer bij OpenAI.
Best Buy
Winkelbedrijven Lowe's en Best Buy stonden eveneens tussen de verliezers, met minnen van respectievelijk 3,1 procent en 0,7 procent. Beide bedrijven verlaagden de omzetverwachting voor het hele jaar. Bouwketen Lowe's zag dat consumenten minder uitgaven aan doe-het-zelfprojecten, waardoor de verkopen sterker dan verwacht daalden. Elektronicaketen Best Buy merkte ook dat mensen minder uitgaven.
De euro, die maandag nog op het hoogste niveau sinds eind augustus stond, was 1,0912 dollar waard, tegen 1,0927 dollar bij het slot van de beurzen in Europa. Een vat Amerikaanse olie bleef gelijk in prijs op 77,84 dollar. Brentolie werd 0,2 procent duurder op 82,51 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MÜNCHEN (ANP) - Het Duitse defensiebedrijf Helsing staat op het punt om met een nieuwe financieringsronde 1,2 miljard dollar op te halen om zijn activiteiten uit te breiden. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden. Daarmee verstevigt het bedrijf uit München zijn positie als een van Europa's meest waardevolle start-ups. De onderneming, gesteund door techmiljardair Daniel Ek, maakt onder meer geavanceerde drones.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemersvertegenwoordigers binnen bedrijven houden zich nog te weinig bezig met de ontwikkelingen rond kunstmatige intelligentie (AI) op de werkvloer. "AI speelt een steeds grotere rol voor werknemers. Daarom is het essentieel dat or-leden zich verdiepen in AI en weten wat er binnen hun organisatie of sector gebeurt", waarschuwen de vakbonden De Unie en de VCP.
3 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) twijfelt nog over de volgende rentestap in juni. Volgens ECB-president Christine Lagarde worden beleidsmakers geconfronteerd met "enorme onzekerheid" en hebben zij "veel meer data" nodig om de gevolgen van het conflict in het Midden-Oosten goed te kunnen inschatten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alle voetbalwedstrijden in de Eredivisie zijn komend seizoen live te zien bij Ziggo, zonder dat klanten een extra pakket nodig hebben. Daarvoor gaat wel de maandprijs van het abonnement voor alle klanten, dus ook voor mensen die niet van sport houden, met 2,50 euro omhoog. Klanten van Ziggo krijgen vanaf 1 juli de ESPN-zenders 2, 3 en 4 in hun digitale tv-pakketten.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Elon Musk is grof uitgevallen tegen de Franse justitiële autoriteiten die momenteel onderzoek doen naar mogelijk misbruik op zijn socialemediaplatform X. Frankrijk startte in januari vorig jaar een onderzoek naar beschuldigingen dat X zou zijn gebruikt om zich te mengen in de Franse politiek.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar goedkopere tweedehands elektrische auto's neemt sterk toe in Europa. Dit is het gevolg van de forse prijsstijgingen aan de pomp door de oorlog in het Midden-Oosten. Het aantal zoekopdrachten naar elektrisch aangedreven auto's onder de 30.000 euro is sinds begin maart gestegen met 87 procent op Mobile.de. Dat is de grootste Duitse onlinemarktplaats voor auto's.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse luchthavenbrancheorganisatie ADV waarschuwt dat meer vluchten mogelijk worden geannuleerd door dreigende tekorten aan kerosine in Duitsland. Vliegtickets zullen waarschijnlijk ook duurder worden.
9 uur geleden