Mobiliteitssector tevreden met Nationale Groeifonds
DEN HAAG (ANP) - Partijen in de mobiliteitssector zijn tevreden met het Nationale Groeifonds waarmee onder meer de infrastructuur van Nederland moet worden versterkt. Dat laat de Mobiliteitsalliantie, waarin onder meer personenvervoerders en transportbedrijven zijn verenigd, weten in reactie op de lancering van het plan van ministers Wopke Hoekstra van Financiën en Eric Wiebes van Economische Zaken.
Met het Nationale Groeifonds trekt het kabinet de komende vijf jaar 20 miljard euro uit voor projecten die bijdragen aan de economische groei van Nederland. Een onafhankelijke commissie, met onder meer oud-minister Jeroen Dijsselbloem als lid, beoordeelt de voorstellen. Die worden aangedragen door het bedrijfsleven, kennisinstellingen en andere partijen en uitgevoerd door ministeries.
Voor de Mobiliteitsalliantie staat voorop dat de investeringen bijdragen aan de overgang naar een flexibeler vervoerssysteem, waarbij de reiziger centraal staat. Vorig jaar werd al het Deltaplan Mobiliteit gepresenteerd. Doel daarvan is om in de toekomst veel vormen van mobiliteit, zoals openbaar vervoer, deelauto's, deelfietsen en parkeerplaatsen, samen te brengen in zogeheten hubs. Die knooppunten moeten zowel aan de rand van de stad als in de stad komen, maar ook op andere strategische plaatsen zoals langs snelwegen.
De Mobiliteitsalliantie laat weten graag in gesprek te willen met de commissie van het Nationale Groeifonds over de keuzes van investeringen in mobiliteit. In de alliantie van 25 partijen zijn onder meer openbaarvervoerbedrijven, de ANWB, Transport en Logistiek Nederland, de BOVAG, de Fietsersbond, Centraal Bureau voor de Rijn- & Binnenvaart en Bouwend Nederland vertegenwoordigd.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De verkoop van nieuwe volledig elektrische auto's in de Europese Unie is in de eerste acht maanden van dit jaar met 45 procent omhooggeschoten. Vooral Chinese merken zoals BYD, Chery, Geely en Leapmotor stuwden de groei. Veel grote Europese automerken zoals Volkswagen, Peugeot en Renault zagen hun verkoop nauwelijks groeien of gingen zelfs achteruit. Dat blijkt uit cijfers van de Europese autobrancheorganisatie ACEA.
36 minuten geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - De Europese economie loopt dit jaar naar schatting 113 miljard euro mis door de lagere productiviteit en productie in veel Europese landen door de extreme hitte afgelopen zomer. Dat meldt de Duitse verzekeraar Allianz.
37 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - ABP, het grootste pensioenfonds van Nederland, verwacht de komende drie jaar ongeveer 1 miljard euro te investeren in jonge, veelbelovende Europese bedrijven. Dat bevestigt ABP na berichtgeving van het FD en de NOS. In eerste instantie gaat het pensioenfonds 250 miljoen euro steken in het Scaleup Europe Fund, een fonds gericht op investeringen in Europese technologische bedrijven.
40 minuten geledenOEGSTGEEST (ANP) - Stichting Massaschade & Consument begint een massaclaim tegen Epic Games, de maker van de populaire game Fortnite. De claimstichting zegt dat de gamestudio jongeren misleidt. Zij krijgen tijdens het gamen bijvoorbeeld aftelklokken te zien, die de indruk wekken dat de mogelijkheid om in de game iets te kopen bijna stopt, maar dagen later staat de aanbieding er nog steeds, zeggen de eisers.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minder mensen namen in 2025 afscheid van hun baan doordat zij een nieuwe baan hadden of een eigen bedrijf startten. In plaats daarvan lagen vooral faillissementen, bezuinigingen, reorganisaties of arbeidsconflicten vaker aan de basis van een vertrek bij een werkgever. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Meta heeft een video verwijderd waarin programmamaker Roel Maalderink en de digitale burgerrechtenorganisatie Bits of Freedom kritiek uiten op de AI-brillen van het bedrijf.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Topmannen van prominente AI-bedrijven hebben woensdag de VN-Veiligheidsraad woensdag toegesproken over de risico's en veiligheid rond AI, nu AI-systemen steeds krachtiger worden. Zo beloofde topman Dario Amodei van Anthropic, bekend van chatbot Claude, dat het bedrijf "zoveel zal vertragen als nodig is om ervoor te zorgen dat elke volgende AI-technologie die we uitbrengen ook echt veilig is".
9 uur geleden