Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

MOB-voorzitter Vollenbroek noemt stikstofplan LTO gebakken lucht

MOB-voorzitter Vollenbroek noemt stikstofplan LTO gebakken lucht

DEN HAAG (ANP) - Landbouworganisatie LTO verkoopt "gebakken lucht", reageert voorzitter Johan Vollenbroek van milieuorganisatie MOB op voorstellen van LTO voor het stikstofbeleid. "Ik dacht dat ze met iets serieus zouden komen, maar dit is echt bagger", vindt Vollenbroek. "Ik vraag me af waarom Houthoff dit soort onzin durft uit te braken", becommentarieert hij het advocatenkantoor dat LTO van juridisch advies voorzag.

De bedoeling van LTO was om een "gedegen juridische basis" te leggen om Nederland "van het stikstofslot" te halen. Daartoe zou onder meer de kritische depositiewaarde (KDW), de hoeveelheid stikstof die gebieden aankunnen, uit de wet moeten.

"Daarmee los je ecologische problemen helemaal niet op", zegt Vollenbroek. "Dat is als iemand die obesitas heeft en een weegschaal koopt die slechts de helft van het gewicht aangeeft. Veel natuurgebieden hebben te maken met twee keer zoveel stikstofdepositie als ze kunnen verwerken. Die situatie is nu nog slechter dan in 2019", verwijst hij naar het jaar waarin de Raad van State de stikstofregels ongeldig verklaarde. Die waren te vrijblijvend en daarmee in strijd met het Europees recht.

Kritiek

Eind vorig jaar kwam daar nog een kritische uitspraak bovenop, die het schuiven met stikstofruimte aan banden legde. "Dat moeten we zeker maar terugdraaien? Dat kan helemaal niet", zegt Vollenbroek, die met MOB veel zaken over stikstof won. "Laat LTO nu eens echt met plannen voor emissiereducties komen." Dat laatste gaat nog gebeuren, heeft LTO aangekondigd. Wanneer de organisatie met plannen voor minder uitstoot komt, is echter nog niet bekend.

Ook andere natuurorganisaties zijn kritisch. Natuurmonumenten stelt vast dat LTO op zoek is naar een juridische uitweg. "Net als dit kabinet lijkt te doen en vele kabinetten voor hen. Precies dat heeft ons in de huidige crisis gebracht", reageert Natuurmonumenten. De organisatie benadrukt dat Nederland "alleen met een daadwerkelijk lagere stikstofuitstoot weer van het stikstofslot komt". Natuur & Milieu ziet in het plan een onhoudbaar "geitenpaadje" en stelt: "LTO creëert met dit voorstel een nieuwe groep gedupeerde boeren door met volstrekt onhoudbare juridische voorstellen te komen."

Rechtszaak Greenpeace

Greenpeace, dat eind januari nog op veel punten gelijk kreeg van de rechter in een zaak tegen de Staat over stikstof en natuurbescherming, wil nog niet reageren. De milieuorganisatie gaat de LTO-plannen eerst bestuderen.

Meer uit Financieel

Bedrijven roepen EU op tot afbouw van afhankelijkheid olie en gas

BRUSSEL (ANP) - Een groep van ruim twintig multinationals roept de Europese Unie op onmiddellijk meer werk te maken van het verduurzamen van de energievoorziening. Onder meer levensmiddelenconcern Unilever en techbedrijven Amazon, Microsoft en Google vinden dat de EU te afhankelijk is van geïmporteerde energie uit vooral olie en gas, met als gevolg de forse prijsstijgingen door de Iranoorlog. De bedrijven, verenigd in de Corporate Leaders Group Europe, willen dat in 2040 de helft van het energieverbruik elektrisch is.

1 uur geleden
FNV en CNV: maandag staking bij spoedbezorgdienst DHL

UTRECHT (ANP) - Werknemers van DHL Express, dat vooral spoedzendingen van documenten en pakketten bezorgt, gaan maandag bijna de hele dag staken, melden de vakbonden FNV en CNV. De onderhandelingen over een nieuwe cao tussen de vakbonden en DHL zijn vastgelopen. Een woordvoerder van FNV legt uit dat de staking losstaat van de leveringen van DHL aan consumenten, die onder DHL eCommerce vallen.

4 uur geleden
IEA-landen geven bijna 412 miljoen olievaten vrij uit reserves

PARIJS (ANP/RTR) - Lidstaten van het Internationaal Energieagentschap (IEA) hebben toegezegd 411,9 miljoen vaten olie uit de strategische voorraden vrij te geven. Dat meldt het agentschap zondag in een update, nadat lidstaten implementatieplannen hadden ingediend.

8 uur geleden
Minister: bedrijven VS sluiten 56 miljard dollar aan energiedeals

WASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse bedrijven hebben dit weekend voor 56 miljard dollar (ongeveer 49 miljard euro) aan overeenkomsten over energie gesloten met bondgenoten in Azië en Oceanië. Dat stelde de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum zondag in een interview met Fox News.

8 uur geleden
Hoofdeconoom ING bezorgd over stijgende olieprijzen

HILVERSUM (ANP) - ING-hoofdeconoom Marieke Blom maakt zich zorgen over de stijgende olieprijzen door de Iranoorlog. Dat zei ze zondag in het tv-programma Buitenhof.

10 uur geleden
Grote aluminiumsmelterij Bahrein beperkt productie om Iranoorlog

MANAMA (ANP/BLOOMBERG) - Aluminium Bahrain, het bedrijf dat naar eigen zeggen de grootste aluminiumsmelterij ter wereld op één locatie beheert, beperkt de productie vanwege verstoringen door de Iranoorlog. Het bedrijf meldt daarmee grondstoffen te willen besparen. Door de Iranoorlog en het grotendeels stilleggen van de scheepvaart in de Straat van Hormuz kampen aluminiumsmelterijen in het Midden-Oosten met verstoringen in de export van metaal en de import van de grondstof aluminiumoxide.

12 uur geleden
Werk in oliecomplex Verenigde Arabische Emiraten hervat na aanval

ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - De werkzaamheden in een belangrijk oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten zijn weer hervat. Dit melden ingewijden aan persbureau Bloomberg, nadat een drone-aanval en een brand zaterdag de export in het Fujairah-complex hadden stilgelegd.

15 uur geleden