MOB ontdekt weer verboden stof in metingen en dringt aan op actie
UTRECHT (ANP) - In de natuur tussen Petten en Callantsoog (Noord-Holland) is op diverse plekken nog een verboden en giftig bestrijdingsmiddel gemeten: fenchloorfos. Milieuorganisatie MOB kwam de stof tegen in openbare meetresultaten. De organisatie heeft zowel het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier als de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) gevraagd om in te grijpen.
Eerder deze maand signaleerde MOB al dat in de streek het kankerverwekkende onkruidbestrijdingsmiddel dinoterb was gemeten. De stof is sinds 1998 verboden, maar bleek onder meer het beschermde natuurgebied het Zwanenwater te vervuilen.
MOB vermoedt dat het middel illegaal is gebruikt in de sierbloementeelt. De branche noemde dat een onterechte beschuldiging en pleitte voor "diepgaand onderzoek". Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier heeft inmiddels nader onderzoek aangekondigd. Daar besloot het waterschap toe nadat MOB de kwestie onder de aandacht had gebracht, al komen de metingen van het waterschap zelf. De resultaten van dat onderzoek zegt het schap ook te kunnen gebruiken voor andere stoffen, waaronder fenchloorfos.
Zeer giftig
De stof werd in 2022 aangetroffen in het Zwanenwater en omgeving. Het insecticide is verboden en zeer giftig voor insecten en voor het waterleven.
Het hoogheemraadschap laat weten dat dinoterb en fenchloorfos niet op de lijsten van stoffen staan waarop in metingen de focus ligt. Die lijsten zijn verbonden aan de Europese Kaderrichtlijn Water (KRW) en het Landelijk Meetnet Gewasbeschermingsmiddelen Land- en tuinbouw. Als andere stoffen worden gevonden, deelt het waterschap die gegevens steevast online. "Als het om een bestrijdingsmiddel gaat, kan men deze data vinden op de gewasbeschermingsmiddelenatlas", zegt een woordvoerder.
"Onvoldoende concreet"
De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) ziet geen "aanknopingspunt" om in actie te komen. De autoriteit heeft dat aan MOB laten weten. Een teamleider noemt het handhavingsverzoek van MOB in een brief "onvoldoende concreet", omdat niet duidelijk wordt wanneer en waar de overtreding zou hebben plaatsgevonden en wie "de vermeende overtreder/overtreders" zijn.
De NVWA wijst op de wet, waarin staat dat een handhavingsverzoek aanknopingspunten moet bevatten. MOB-voorzitter Johan Vollenbroek heeft er geen begrip voor: "De NVWA verwacht kennelijk van MOB dat MOB de oorzaak achterhaalt en mogelijke daders op een presenteerblaadje aanbiedt."
Meer uit Binnenland
STRAATSBURG (ANP) - Bas Eickhout (GroenLinks-PvdA) stopt na zeventien jaar als Europarlementariƫr. Hij doet dat deels om relaties in het verleden die "niet passen bij mijn rol", schrijft hij in een verklaring op BlueSky. De 49-jarige Eickhout maakte vorige week bekend een relatie te hebben met de 25-jarige Oostenrijkse Europarlementariƫr Lena Schilling. Zij is in het parlement aangesloten bij de Groenen, waar Eickhout vicevoorzitter van is.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) heeft de Israƫlische ambassadeur ontboden, vanwege de behandeling van opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Op beelden is te zien dat activisten van de vloot, die op weg was naar Gaza, ruw behandeld werden.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Medewerkers in het openbaar vervoer gaan op woensdag 24 juni in de ochtend staken uit onvrede over het kabinetsbeleid rond sociale zekerheid, heeft FNV aangekondigd. Werknemers in het trein-, bus-, tram- en metrovervoer beginnen die dag pas om 08.00 uur met werken. Door de werkonderbreking staat het ov in de vroege ochtend volgens de vakbond stil.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De man die wordt verdacht van het veroorzaken van een explosie bij het partijkantoor van D66 in Den Haag blijft negentig dagen langer vastzitten. Dat heeft de raadkamer van de Haagse rechtbank woensdag bepaald.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De oplevering van het eerste ASW-fregat loopt jaren vertraging op. "Het oorspronkelijke scheepsontwerp bleek niet stabiel te zijn", aldus Defensie. De nieuwe Anti Submarine Warfare (ASW) fregatten worden gebouwd door Damen en zijn gespecialiseerd in het bestrijden van onderzeeboten.
6 uur geledenBREDA (ANP) - De pornowebsite Motherless is weer online nadat de Nederlandse autoriteiten die begin mei offline hadden gehaald. Op de site, die door een bedrijf in het Brabantse Steenbergen wordt gehost, vond CNN vorige maand 20.000 video's van vrouwen die misbruikt werden in hun slaap. Het Openbaar Ministerie doet onderzoek naar de website.
6 uur geledenSELLINGEN (ANP) - De gemeente Westerwolde maakt zich grote zorgen over de gevolgen van het nieuwe toegangsbeleid dat asielopvangorgaan COA sinds woensdag voert bij het aanmeldcentrum in Ter Apel. Het is daar inmiddels dusdanig vol dat het COA alleen kwetsbare mensen binnenlaat.
7 uur geleden