Mladic noemt zich eenvoudige soldaat die zijn land verdedigde
DEN HAAG (ANP/AFP) - De wegens volkerenmoord rond het Oost-Bosnische Srebrenica veroordeelde ex-generaal Ratko Mladic vindt dat hij een eenvoudige beroepsmilitair is die zijn land heeft verdedigd. Hij wijst alle verwijten aan zijn adres af als valse beschuldigingen.
De 77-jarige voormalige bevelhebber van de Bosnische Serviërs in de afscheidingsoorlog in Bosnië (1992-1995) kreeg 10 minuten het woord bij de start van het hoger beroep tegen zijn veroordeling in 2017 tot levenslang. Zijn advocaten hebben tijdens de zittingen dinsdag en woensdag betoogd dat hij is veroordeeld op basis van verkeerde inschattingen van de werkelijkheid van de strijd en misdaden waar Mladic zelf niets mee te maken had.
Ze willen vrijspraak en een nieuw proces, maar eigenlijk zou de 77-jarige Mladic in hun ogen vrijgelaten moeten worden wegens zijn slechte gezondheid. Hij heeft in gevangenschap in Scheveningen al twee beroertes en en hartaanval gehad. Hij zou het proces in hoger beroep niet meer kunnen volgen en zich niet meer kunnen verdedigen.
Oorlogsmisdaden
Mladic kreeg levenslang wegens volkerenmoord in Srebrenica en andere oorlogsmisdaden. Die werden gepleegd in de oorlog waarmee Bosnië-Herzegovina zich met westerse steun zeer tegen de zin van de Servische gemeenschap afscheidde van toenmalig Joegoslavië. Voor veel Serviërs in Bosnië en Servië is Mladic een oorlogsheld. Mladic werd al aan het eind van de oorlog in staat van beschuldiging gesteld door het net opgerichte internationale Joegoslaviëtribunaal. Maar Mladic wist zich in Servië jarenlang schuil te houden en kon daar pas in mei 2011 worden gearresteerd.
Het tribunaal wordt vooral gesteund door westerse mogendheden die voorstander waren van de afscheiding van Bosnië. Het Joegoslaviëtribunaal heeft zich vrijwel alleen met de vervolging van Serviërs beziggehouden. Op papier is het tribunaal aan het begin van 2018 opgeheven. Maar er is een opvolger om deze internationale zaken af te ronden. Dat instituut noemt zich: Internationaal restmechanisme voor strafrechtbanken.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/RTR) - De Libanese parlementsvoorzitter Nabih Berri zegt dat Hezbollah zich wat hem betreft kan terugtrekken uit het zuiden van Libanon, als Israëlische militairen daar tegelijkertijd ook vertrekken. Berri is een bondgenoot van Hezbollah en wordt gezien als een tussenpersoon. Hezbollah is niet bij vredesgesprekken betrokken, maar speelt wel een rol bij het beëindigen van de gevechten.
38 minuten geledenTIVAT (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz vindt dat de Europese Unie "moet laten zien dat ze uit te breiden is en bereid is tot uitbreiding". Daar wil hij het over hebben op de top van de Europese Unie en de Westelijke Balkan in Montenegro.
48 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft een voorstel goedgekeurd om ongeveer 70 miljard dollar (60 miljard euro) uit te trekken voor het immigratiebeleid van de regering-Trump. Het geld gaat volgens Amerikaanse media als The Hill en Politico onder meer naar diensten als vreemdelingenpolitie ICE en grensbewakingsdienst Border Patrol.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie moet sms'jes die haar voorzitter Ursula von der Leyen uitwisselt met staatshoofden en regeringsleiders bewaren. Dat stelt de EU-ombudsvrouw Teresa Anjinho na een onderzoek naar een verwijderd sms'je van de Franse president Emmanuel Macron aan Von der Leyen.
2 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit is op de wachtlijst geplaatst voor een longtransplantatie. Dat heeft het Noorse hof vrijdag bekendgemaakt. Volgens haar arts is de ontwikkeling van haar chronische longziekte ernstig en is een transplantatie noodzakelijk.
3 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR) - Een onbekende militaire zeedrone is vrijdagochtend in de haven van het Roemeense Constanța ontploft. De explosie maakte geen slachtoffers, laat het Roemeense ministerie van Defensie weten.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering zegt zich niet te herkennen in Amerikaanse kritiek na de dood van student Henry Nowak. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken stelde dat de zaak laat zien dat niet alle groepen gelijk worden behandeld door de Britse politie. De Britse minister van Justitie David Lammy zei bij Sky News zich niet te herkennen in "deze karikatuur van Groot-Brittannië met een strafrechtssysteem met dubbele standaarden".
3 uur geleden