Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Mladic noemt zich eenvoudige soldaat die zijn land verdedigde

Mladic noemt zich eenvoudige soldaat die zijn land verdedigde

DEN HAAG (ANP/AFP) - De wegens volkerenmoord rond het Oost-Bosnische Srebrenica veroordeelde ex-generaal Ratko Mladic vindt dat hij een eenvoudige beroepsmilitair is die zijn land heeft verdedigd. Hij wijst alle verwijten aan zijn adres af als valse beschuldigingen.

De 77-jarige voormalige bevelhebber van de Bosnische Serviërs in de afscheidingsoorlog in Bosnië (1992-1995) kreeg 10 minuten het woord bij de start van het hoger beroep tegen zijn veroordeling in 2017 tot levenslang. Zijn advocaten hebben tijdens de zittingen dinsdag en woensdag betoogd dat hij is veroordeeld op basis van verkeerde inschattingen van de werkelijkheid van de strijd en misdaden waar Mladic zelf niets mee te maken had.

Ze willen vrijspraak en een nieuw proces, maar eigenlijk zou de 77-jarige Mladic in hun ogen vrijgelaten moeten worden wegens zijn slechte gezondheid. Hij heeft in gevangenschap in Scheveningen al twee beroertes en en hartaanval gehad. Hij zou het proces in hoger beroep niet meer kunnen volgen en zich niet meer kunnen verdedigen.

Oorlogsmisdaden

Mladic kreeg levenslang wegens volkerenmoord in Srebrenica en andere oorlogsmisdaden. Die werden gepleegd in de oorlog waarmee Bosnië-Herzegovina zich met westerse steun zeer tegen de zin van de Servische gemeenschap afscheidde van toenmalig Joegoslavië. Voor veel Serviërs in Bosnië en Servië is Mladic een oorlogsheld. Mladic werd al aan het eind van de oorlog in staat van beschuldiging gesteld door het net opgerichte internationale Joegoslaviëtribunaal. Maar Mladic wist zich in Servië jarenlang schuil te houden en kon daar pas in mei 2011 worden gearresteerd.

Het tribunaal wordt vooral gesteund door westerse mogendheden die voorstander waren van de afscheiding van Bosnië. Het Joegoslaviëtribunaal heeft zich vrijwel alleen met de vervolging van Serviërs beziggehouden. Op papier is het tribunaal aan het begin van 2018 opgeheven. Maar er is een opvolger om deze internationale zaken af te ronden. Dat instituut noemt zich: Internationaal restmechanisme voor strafrechtbanken.

Meer uit Buitenland

Rusland wil Telegram mogelijk begin april blokkeren

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische autoriteiten willen de populaire berichtenapp Telegram mogelijk vanaf begin april blokkeren, meldt het Russische nieuwsmedium RBC. Het land noemt de app een platform voor illegale en extremistische inhoud.

30 minuten geleden
Nieuwe ontslagronde in Chinese politiek, onder wie minister

BEIJING (ANP/AFP) - In China zijn een minister en negentien parlementariërs uit hun functie gezet, meldden staatsmedia. Een parlementscommissie stemde donderdag in met hun ontslagen, die komen te midden van een grote anticorruptiecampagne.

1 uur geleden
Beroemde Oxford Street in Londen wordt voetgangerszone

LONDEN (ANP) - De beroemde Londense winkelstraat Oxford Street wordt definitief een voetgangerszone. Burgemeester Sadiq Khan heeft de knoop doorgehakt en de gemeente opdracht gegeven met het werk te beginnen aan de hand van de gemaakte plannen. Het gaat om ruim 900 meter van de straat in het hartje van de stad.

1 uur geleden
Rechter zet tijdelijk streep door extremisme-oormerk AfD

KEULEN (ANP/RTR) - De Duitse binnenlandse veiligheidsdienst BfV mag Alternative für Deutschland (AfD) tot nader order niet aanmerken en behandelen als extremistisch. Dat heeft een rechter in Keulen bepaald in een voorlopige uitspraak, nadat de AfD eerder een zaak was begonnen tegen het oormerk.

1 uur geleden
Brussel opent fonds voor toegang tot abortus Europese vrouwen

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt geld beschikbaar voor Europese vrouwen voor wie abortus in hun eigen land illegaal is. Donderdag maakte de Commissie bekend dat hiervoor het Europees Sociaal Fonds (ESF+) kan worden benut. Lidstaten zoals Nederland kunnen uit het fonds putten als vrouwen uit bijvoorbeeld Polen een abortus in Nederland ondergaan. In Polen is abortus illegaal.

1 uur geleden
Chef VN-Wereldvoedselprogramma McCain stapt op

ROME (ANP) - "Met zwaar gemoed" treedt de directeur van het VN-Wereldvoedselprogramma (WFP) Cindy McCain terug. Dat schrijft McCain in een verklaring op X. Volgens de 71-jarige McCain staat haar gezondheid niet toe een dergelijke zware functie naar behoren in te vullen. In oktober kreeg ze een beroerte.

2 uur geleden
Noorse koning Harald uit het ziekenhuis ontslagen

SANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Noorse koning Harald wordt donderdag ontslagen uit het ziekenhuis. De 89-jarige monarch heeft "goed gereageerd" op de behandeling en is "snel hersteld", meldt het hof. Harald werd dinsdagavond op Tenerife opgenomen met een huidinfectie aan een van zijn benen.

3 uur geleden