Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

MIVD zag vorig jaar eerste Russische sabotage-aanval in Nederland

MIVD zag vorig jaar eerste Russische sabotage-aanval in Nederland

DEN HAAG (ANP) - Russische hackers hebben vorig jaar een publieksvoorziening in Nederland aangevallen, meldt de Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (MIVD) dinsdag in haar jaarverslag over 2024. "Dit was voor zover bekend de eerste sabotage-aanval in Nederland, maar die heeft niet geleid tot schade", aldus de dienst.

De aanval was gericht tegen het digitale besturingssysteem van de voorziening. "Het doel was om iets stuk te maken", aldus viceadmiraal Peter Reesink, de directeur van de MIVD. Als het gelukt was zou het effect "niet grootschalig" zijn geweest. Welke voorziening het doelwit was, wil hij niet kwijt.

Ook probeerden Russen toegang te krijgen tot vitale infrastructuur in Nederland. De actie was volgens Reesink gericht op het verstoren van hulp aan Oekraïne. De operatie is uiteindelijk niet gelukt omdat de Russen geen toegang kregen tot het netwerk, staat in het jaarverslag.

'Brutaliteit'

Verder waren er Russische cyberaanvallen op openbaarvervoerbedrijven en op websites van politieke partijen. Dat gebeurde "in een poging het Nederlanders moeilijk te maken hun stem uit te brengen tijdens de Europese verkiezingen". Vorig jaar juni werd er een nieuw Europees Parlement gekozen.

Het aantal cyberacties van Russische diensten en aan de Russische staat gelieerde hackgroepen neemt volgens de MIVD toe. Zij nemen daarbij ook steeds meer risico's. "Ik zou het ook brutaliteit kunnen noemen", zei de viceadmiraal. Als de oorlog in Oekraïne stopt, zal de Russische dreiging alleen maar toenemen, verwacht de dienst.

China

Nederland is interessant voor de Russen onder meer omdat hier veel internationale organisaties zijn gevestigd, vanwege de steun aan Oekraïne, de hightechsector, de haven van Rotterdam en het feit dat Nederland een informatieknooppunt is van onder meer (onderzeese) internetkabels.

Ook voor China is Nederland een belangrijk doelwit voor (cyber)spionage. Vorig jaar kwam naar buiten dat Chinese spionagesoftware was aangetroffen op een computersysteem van het ministerie van Defensie. Er is een "beperkte grip" op de acties van Chinezen, zei Reesink.

Dat komt volgens hem omdat de dreiging divers is en het aantal actoren groot. De aandacht van de MIVD voor China zal geïntensiveerd worden. De dienst heeft daar ook het geld voor gekregen, zei Reesink. Het zal tijd kosten om meer grip te krijgen op de Chinese spionageactiviteiten, zei Reesink.

Meer uit Binnenland

Appartementen ontruimd in Eindhoven na vondst explosief materiaal

EINDHOVEN (ANP) - Aan de Brahmslaan in Eindhoven zijn dinsdagavond acht woningen ontruimd nadat er explosief materiaal was gevonden in een kelderbox. Dat meldt de politie. Ook zijn een aantal straten in de buurt afgezet.

3 uur geleden
Ook senaat stemt in met wet die flexwerkers meer zekerheid geeft

DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer heeft zoals verwacht ingestemd met een wetsvoorstel dat flexwerkers meer zekerheid biedt over onder meer hun inkomen en werktijden. Een ruime meerderheid in de senaat stemde in, waardoor de wet in 2028 kan ingaan. Tijdelijke contracten zijn dan in principe alleen nog toegestaan voor flexibel werk. Het nulurencontract verdwijnt.

7 uur geleden
Sjoerdsma wilde in China een einde maken aan de ruzies

BEIJING (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) wilde in Beijing "een punt zetten achter de afgelopen periode van onenigheid" met China. Dat ging onder meer over Nexperia en ASML. Volgens hem leefde dat gevoel ook bij zijn Chinese ambtgenoot Wang Wentao, zei hij terugkijkend op de ambassade.

7 uur geleden
Mbo-geld anders verdeeld om krimp studentenaantallen op te vangen

DEN HAAG (ANP) - In verschillende regio's als Zeeland en Limburg daalt het aantal mbo-studenten en om het onderwijs overal goed te houden grijpt het kabinet in. Mbo's waar door veranderingen in de bevolking steeds minder nieuwe studenten zich aanmelden, gaan meer geld krijgen ten koste van andere mbo's. Dat meldt onderwijsminister Rianne Letschert in een brief aan de Tweede Kamer. De andere verdeling van het geld gaat in 2029 in.

8 uur geleden
Verdachte voorbereiding explosie synagoge Heemstede: onder druk

AMSTERDAM (ANP) - De 18-jarige Juninhio P., die wordt verdacht van betrokkenheid bij de voorbereiding tot het plegen van een aanslag in Heemstede op 20 maart, zegt door een ander onder druk te zijn gezet. Hij heeft volgens het Openbaar Ministerie twee medeverdachten aangestuurd om een vuurwerkbom af te laten gaan bij de joodse synagoge.

8 uur geleden
Gemeenten na uitnodiging minister: we werken aan opvangplekken

DEN HAAG (ANP) - Verschillende gemeenten die zich op het ministerie van Asiel en Migratie moeten melden omdat zij niet voldoen aan de spreidingswet, zeggen hard te werken aan het realiseren van opvangplekken voor asielzoekers. Procedures en beschikbare geschikte locaties zorgen volgens onder meer Aalten, Gemert-Bakel en Sluis voor vertraging.

9 uur geleden
Celstraf voor rellen en omgooien brandende container bij D66-pand

DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft weer drie verdachten veroordeeld voor hun deelname aan de grootschalige rellen in Den Haag, die vorig jaar september uitbraken rond een demonstratie tegen asiel en migratie. De hoogste straf, vier maanden cel, is voor een 35-jarige man die onder meer een brandende container omgooide bij het kantoor van D66.

9 uur geleden