Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Mislukte missie voor Kandidatentoernooi ijlt na bij schaker Giri

Mislukte missie voor Kandidatentoernooi ijlt na bij schaker Giri

WIJK AAN ZEE (ANP) - Schaker Anish Giri heeft een vermoeiend jaar achter de rug met een teleurstellend einde. De Nederlandse grootmeester slaagde niet in zijn missie om een startbewijs af te dwingen voor het Kandidatentoernooi. Hij verdedigt vanaf zaterdag wel zijn titel op het Tata Steel Chess, het internationale toernooi in Wijk aan Zee.

"Het was een intensief jaar. Ik was heel erg gefocust op resultaten", zegt de 29-jarige nummer 10 van de wereld in aanloop naar de 86e editie van het 'Wimbledon' van het schaken. Doel was om zich te scharen bij de acht schakers die in april in Toronto uitmaken wie de Chinese wereldkampioen Ding Liren mag uitdagen in een tweekamp.

"Ik scoorde na mijn winst in Wijk aan Zee plusscores in een aantal toptoernooien, werd Nederlands kampioen en eindigde als zevende in het sterk bezette toernooi op Isle of Man. Ik had precies de vijf goede resultaten die ik nodig had voor kwalificatie. Althans, daar ging ik vanuit", vertelt Giri in hotel Zeeduin, vast logeerhuis van de deelnemers aan Tata Steel Chess. "Maar op het einde van de kwalificatiecyclus ben ik verrast door een onwaarschijnlijke toernooizege van de Indiër Dommaraju Gukesh en was ik mijn plek kwijt. Vergelijk het met een sprinter die een tijd loopt die normaal gesproken goed is voor goud, maar tot zijn verbazing ziet dat een ander een betere tijd loopt die niemand voor mogelijk had gehouden."

Tweekamp om wereldtitel

Giri had de boel nog kunnen rechtzetten op het WK snelschaken in december in Oezbekistan, maar de spelvormen rapid en blitz zijn niet zijn specialiteit. "Ik kwam nog redelijk dicht bij en had ook nog hoop, maar na twee overwinningen volgde een nederlaag en was het gedaan."

Toch blijft een tweekamp om de wereldtitel zijn grote doel. "Ik mag er nu even niet aan denken, omdat het niet gelukt, maar er komen meer WK-cycli en het wordt steeds realistischer dat ik het kan halen. Ik heb er de leeftijd voor en ook de ervaring en omdat Magnus Carlsen (vijfvoudig wereldkampioen) niet meer meedoet, wordt het een stuk gemakkelijker. Ook het zelfvertrouwen is gegroeid en dat komt mede door de winst vorig jaar in Wijk aan Zee. Dat blijft een mijlpaal in mijn carrière."

Hij begint naar eigen zeggen met een vrij hoofd en relaxed aan het toernooi in het Noord-Hollandse kustplaatsje. "Ik heb mezelf wat meer tijd gegeven om uit te rusten. De druk is er, maar het voelt toch anders als titelverdediger. Ik dacht vooraf dat het wel een mooi streven zou zijn om als eerste Nederlander het toernooi twee keer te winnen, maar ik begon toen te googelen en las dat Max Euwe vier keer heeft gewonnen. Dus die motivatie is weg, maar ik denk alsnog dat ik inzet op winst."

Meer uit Sport

Dakar Rally 2027 wordt zwaarste editie in Saudi-Arabië

PARIJS (ANP) - De eerstkomende Dakar Rally in Saudi-Arabië wordt een zware. De organisatie presenteerde in Parijs de route voor de woestijnrally in 2027 met daarin 5320 kilometer aan klassementsproeven. Voor het eerst sinds de rally in 2020 het Saudische grondgebied betrad, is er meer dan 5000 kilometer aan zogeheten specials, trajecten waarin de tijd wordt opgenomen.

3 uur geleden
Berlijn stemt unaniem in met nieuwe olympische kandidatuur

BERLIJN (ANP) - Het bestuur van Berlijn heeft unaniem ingestemd met plannen om de Olympische Spelen terug te halen naar de Duitse hoofdstad. Het gaat om een kandidatuur voor de Zomerspelen in 2036, 2040 of 2044. Berlijn organiseerde eerder de zogeheten nazi-Spelen in 1936.

4 uur geleden
Tennisster Sabalenka deinst niet terug voor boycot grand slams

ROME (ANP/AFP) - Tennisster Aryna Sabalenka is bereid om grandslams te boycotten om een eerlijkere verdeling van het prijzengeld te forceren. Dat zei de nummer 1 van de wereld op een persconferentie bij het toernooi van Rome. Daar lichtte ze toe waarom zij samen met andere tennisprofs maandag in een open brief hun 'diepe teleurstelling' uitten over het prijzengeld op Roland Garros.

6 uur geleden
Golfer Luiten maakt in Catalonië rentree na schouderblessure

BARCELONA (ANP) - Golfer Joost Luiten maakt deze week in het Catalunya Championship zijn rentree op de DP World Tour, oftewel de Europese Tour. Nederlands beste speler was er een tijdje uit door een oude blessure, een slijmbeursontsteking in een schouder. Hij speelde eind maart in India zijn laatste toernooi.

6 uur geleden
Directeur topsportcentrum Papendal vertrekt na 13 jaar

ARNHEM (ANP) - Jochem Schellens vertrekt na dertien jaar als directeur van topsportcentrum Papendal. Schellens blijft tot 1 december in dienst om alles te kunnen overdragen aan een opvolger.

7 uur geleden
Marathon Londen breekt record met 1,33 miljoen inschrijvingen

LONDEN (ANP) - Een recordaantal van meer dan 1,33 miljoen mensen heeft zich aangemeld voor de marathon van Londen op 25 april 2027. Het is een stijging van 18 procent vergeleken met de editie van dit jaar.

8 uur geleden
Wielrenner Van Dijke met Red Bull voor het eerst in Giro d'Italia

BERLIJN (ANP) - Wielrenner Mick van Dijke debuteert vrijdag in de Giro d'Italia. De 26-jarige Nederlander, die vorig jaar al wel de Tour de France reed, is opgenomen in de selectie van zijn ploeg Red Bull-Bora-hansgrohe. Van Dijke moet assistentie verlenen aan kopmannen Jai Hindley en Giulio Pellizzari, die in het klassement de strijd willen aangaan met topfavoriet Jonas Vingegaard uit Denemarken.

8 uur geleden