
Mislukte missie voor Kandidatentoernooi ijlt na bij schaker Giri
WIJK AAN ZEE (ANP) - Schaker Anish Giri heeft een vermoeiend jaar achter de rug met een teleurstellend einde. De Nederlandse grootmeester slaagde niet in zijn missie om een startbewijs af te dwingen voor het Kandidatentoernooi. Hij verdedigt vanaf zaterdag wel zijn titel op het Tata Steel Chess, het internationale toernooi in Wijk aan Zee.
"Het was een intensief jaar. Ik was heel erg gefocust op resultaten", zegt de 29-jarige nummer 10 van de wereld in aanloop naar de 86e editie van het 'Wimbledon' van het schaken. Doel was om zich te scharen bij de acht schakers die in april in Toronto uitmaken wie de Chinese wereldkampioen Ding Liren mag uitdagen in een tweekamp.
"Ik scoorde na mijn winst in Wijk aan Zee plusscores in een aantal toptoernooien, werd Nederlands kampioen en eindigde als zevende in het sterk bezette toernooi op Isle of Man. Ik had precies de vijf goede resultaten die ik nodig had voor kwalificatie. Althans, daar ging ik vanuit", vertelt Giri in hotel Zeeduin, vast logeerhuis van de deelnemers aan Tata Steel Chess. "Maar op het einde van de kwalificatiecyclus ben ik verrast door een onwaarschijnlijke toernooizege van de Indiër Dommaraju Gukesh en was ik mijn plek kwijt. Vergelijk het met een sprinter die een tijd loopt die normaal gesproken goed is voor goud, maar tot zijn verbazing ziet dat een ander een betere tijd loopt die niemand voor mogelijk had gehouden."
Tweekamp om wereldtitel
Giri had de boel nog kunnen rechtzetten op het WK snelschaken in december in Oezbekistan, maar de spelvormen rapid en blitz zijn niet zijn specialiteit. "Ik kwam nog redelijk dicht bij en had ook nog hoop, maar na twee overwinningen volgde een nederlaag en was het gedaan."
Toch blijft een tweekamp om de wereldtitel zijn grote doel. "Ik mag er nu even niet aan denken, omdat het niet gelukt, maar er komen meer WK-cycli en het wordt steeds realistischer dat ik het kan halen. Ik heb er de leeftijd voor en ook de ervaring en omdat Magnus Carlsen (vijfvoudig wereldkampioen) niet meer meedoet, wordt het een stuk gemakkelijker. Ook het zelfvertrouwen is gegroeid en dat komt mede door de winst vorig jaar in Wijk aan Zee. Dat blijft een mijlpaal in mijn carrière."
Hij begint naar eigen zeggen met een vrij hoofd en relaxed aan het toernooi in het Noord-Hollandse kustplaatsje. "Ik heb mezelf wat meer tijd gegeven om uit te rusten. De druk is er, maar het voelt toch anders als titelverdediger. Ik dacht vooraf dat het wel een mooi streven zou zijn om als eerste Nederlander het toernooi twee keer te winnen, maar ik begon toen te googelen en las dat Max Euwe vier keer heeft gewonnen. Dus die motivatie is weg, maar ik denk alsnog dat ik inzet op winst."
Meer uit Sport
CASTELNOVO NE' MONTI (ANP) - Richard Carapaz heeft de elfde etappe van de Giro d'Italia gewonnen. Het was een rit met een aantal klimmetjes van Viareggio naar Castelnovo ne' Monti over 186 kilometer. De Ecuadoraan van EF Education - EasyPost passeerde als eerste de finish na een solo van een kleine 10 kilometer. Voor Carapaz, die zes jaar geleden de Giro won, was het zijn eerste zege sinds ritwinst in de Tour de France van vorig jaar.
14 uur geledenMANILLA (ANP/RTR) - De Filipijnse bokser Manny Pacquiao maakt op 46-jarige leeftijd zijn rentree in de ring. De 46-jarige Pacquiao is de enige bokser die in acht verschillende gewichtsklassen wereldtitels veroverde. In 2021 beëindigde hij zijn loopbaan om zich op de politiek te gaan richten.
16 uur geledenUTRECHT (ANP) - Oud-voetballer en -trainer Nol de Ruiter, de assistent van bondscoach Rinus Michels op het door Oranje gewonnen EK van 1988, is op 85-jarige leeftijd overleden. Dat meldt FC Utrecht, de club waar De Ruiter als trainer en bestuurder actief was.
16 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Oud-bondscoach Bram van Bokhoven is voorlopig interim-technisch directeur bij gymnastiekunie KNGU. Dat bevestigde hij tijdens een persmoment in Rotterdam. Van Bokhoven is de tijdelijke vervanger van de zieke Vincent Reimering, die op 1 december vorig jaar als technisch directeur in dienst trad bij de bond. Van Bokhoven combineert zijn rol als interim 'td' met zijn werk als prestatiemanager bij sportkoepel NOC*NSF.
17 uur geledenPARIJS (ANP) - De slotetappe van de Tour de France dit jaar kent in de finale drie beklimmingen van Montmartre. De rit eindigt wel op de Champs-Élysées, maar de kans op een traditionele massasprint is wel een stuk kleiner.
20 uur geledenPARIJS (ANP) - Tennisster Anouk Koevermans heeft zich geplaatst voor de tweede ronde van het kwalificatietoernooi voor Roland Garros. De 21-jarige Nederlandse, de mondiale nummer 178, versloeg na een lange driesetter de Russische Anastasija Zacharova: 6-7 (6) 7-5 7-6 (9).
1 dag geledenHEERENVEEN (ANP) - Jutta Leerdam heeft Kai Verbij en Ted Dalrymple toegevoegd aan haar schaatsploeg Team Kafra. Dat meldt de meervoudig wereldkampioene op haar Instagram-account.
1 dag geleden