Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Mis met paus in Portugal ondanks hitte massaal bezocht

Mis met paus in Portugal ondanks hitte massaal bezocht

LISSABON (ANP/AFP/RTR) - In Portugal zijn gelovigen, ondanks de hitte, massaal afgekomen op een mis met paus Franciscus. Het Vaticaan schat dat zich zo'n 1,5 miljoen mensen verzamelden in een park in Lissabon, het Parque Tejo. Toeschouwers zwaaiden met vlaggen en juichten toen de 86-jarige Franciscus daar arriveerde.

De paus brengt een meerdaags bezoek aan Portugal. Daar worden de Wereldjongerendagen gehouden voor rooms-katholieke jongeren van over de hele wereld. De temperaturen kunnen zondag op de slotdag oplopen tot 41 graden. Gelovigen beschermden zich met paraplu's of geïmproviseerde tenten tegen de brandende zon. Veel mensen brachten ook de nacht door in het park.

Het is de vierde keer dat de Wereldjongerendagen worden gehouden sinds Franciscus aantrad als paus. De editie van vorig jaar moest worden uitgesteld vanwege de coronapandemie. De paus ontmoette dit jaar tijdens het evenement onder meer slachtoffers van seksueel misbruik binnen de kerk. Ook sprak Franciscus met jongeren uit Oekraïne en ging hij naar het heiligdom van Fátima.

Toekomstswensen

Franciscus vertelde bij de afsluiting van het evenement over zijn wensen voor de toekomst. Hij zei te dromen van vrede en vroeg de jongeren daar ook voor te bidden. "Ik voel veel verdriet voor Oekraïne, waar nog altijd enorm wordt geleden", zei de paus. Die sprak de hoop uit dat zijn jonge publiek de wereld kan veranderen. "Jullie laten zien hoe verschillende nationaliteiten, talen en achtergronden samen kunnen komen."

De paus kondigde ook aan dat de volgende Wereldjongerendagen worden gehouden in Zuid-Korea. "Na de westgrens van Europa gaan we in 2027 naar het verre oosten", stelde hij. Dat laat volgens de paus zien dat de kerk voor iedereen is. In Zuid-Korea is zo'n 11 procent van de bevolking katholiek. Franciscus bezocht het land in 2014.

Andere evenementen

Zuid-Korea heeft de afgelopen jaren al meerdere grote internationale evenementen georganiseerd, zoals de Olympische Winterspelen in 2018 en dit jaar de Wereldjamboree van de scouting. Dat laatste ging niet helemaal zonder slag of stoot. Het evenement in Zuid-Korea wordt net als de Wereldjongerendagen in Portugal geteisterd door hoge temperaturen.

Meer uit Buitenland

Iraakse premierskandidaat Al-Maliki hekelt dreigementen VS

BAGDAD (ANP/RTR) - De VS moeten zich niet mengen in de Iraakse politiek. Dat schrijft oud-premier en premierskandidaat voor de sjiitische coalitie Nouri al-Maliki op X. President Donald Trump had het land eerder gewaarschuwd dat als al-Maliki werd herverkozen in die rol, Irak niet langer kan rekenen op Amerikaanse steun. Al-Maliki geldt als kanshebber voor het premierschap en als iemand met nauwe banden met Iran.

52 minuten geleden
Kremlin: geen 1,2 miljoen Russische slachtoffers in Oekraïne

MOSKOU (ANP/RTR/AF) - Er zijn volgens het Kremlin geen 1,2 miljoen Russische militairen omgekomen, gewondgeraakt of vermist sinds het uitbreken van de oorlog in Oekraïne. Die schatting is afkomstig van het Center for Strategic and International Studies (CSIS). Datzelfde instituut concludeerde in zijn dinsdag verschenen rapport dat Rusland daarmee van alle grootmachten de grootste verliezen heeft geleden sinds de Tweede Wereldoorlog. Het Kremlin verwerpt de CSIS-schatting en stelt woensdag dat dergelijke rapportages niet betrouwbaar zijn.

1 uur geleden
Premiers Denemarken en Groenland in Parijs voor lunch met Macron

PARIJS (ANP/RTR/AFP) - Groenland heeft meer bescherming nodig, maar zal niet buigen voor buitenlandse druk. Dat zegt premier Jens-Frederik Nielsen in een gezamenlijke persconferentie met zijn Deense ambtgenoot Mette Frederiksen in Parijs. De regeringsleiders zijn in de Franse hoofdstad voor overleg met president Emmanuel Macron later op woensdag. Tijdens die werklunch zal onder meer de veiligheid in het Noordpoolgebied en de ontwikkeling van Groenland worden besproken.

2 uur geleden
EU-buitenlandchef: NAVO moet meer Europees worden

BRUSSEL (ANP) - De NAVO moet Europeser worden nu de VS hun blik buiten Europa richten, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas woensdag. Er moet een specifieke Europese pijler in het militaire bondgenootschap komen om de inspanningen en investeringen op elkaar af te stemmen, zei de politica op de jaarlijkse bijeenkomst van het Europees Defensieagentschap in Brussel. Dat draagt bij aan een betere lastenverdeling en militaire slagkracht in Europa, zei ze.

2 uur geleden
Zelensky: deel wederopbouwplan moet nader worden uitgewerkt

KYIV (ANP) - Oekraïne wil een aantal afspraken met de Verenigde Staten over de wederopbouw van het land na de oorlog nog verder uitwerken, zegt president Volodymyr Zelensky op X. Het gaat onder meer over de financiering.

3 uur geleden
Oud-presidentsvrouw Zuid-Korea krijgt celstraf voor corruptie

SEOUL (ANP/AFP) - De voormalige presidentsvrouw van Zuid-Korea Kim Keon-hee is veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Ze heeft volgens de rechter dure cadeaus aangenomen van de omstreden Verenigingskerk en is schuldig bevonden aan corruptie. Van andere misdrijven is ze vrijgesproken. Nu zit zowel Kim als haar echtgenoot Yoon Suk-yeol vast.

5 uur geleden
Crash vliegtuig en helikopter in VS was 100 procent te voorkomen

WASHINGTON (ANP) - De botsing tussen een vliegtuig en een helikopter in de buurt van Washington in januari vorig jaar was het gevolg van een systeemfout en was 100 procent te voorkomen. Dat zei Jennifer Homendy, voorzitter van de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB, bij een hoorzitting over het ongeluk tegen journalisten, aldus The Washington Post.

7 uur geleden