Mis met paus in Portugal ondanks hitte massaal bezocht
LISSABON (ANP/AFP/RTR) - In Portugal zijn gelovigen, ondanks de hitte, massaal afgekomen op een mis met paus Franciscus. Het Vaticaan schat dat zich zo'n 1,5 miljoen mensen verzamelden in een park in Lissabon, het Parque Tejo. Toeschouwers zwaaiden met vlaggen en juichten toen de 86-jarige Franciscus daar arriveerde.
De paus brengt een meerdaags bezoek aan Portugal. Daar worden de Wereldjongerendagen gehouden voor rooms-katholieke jongeren van over de hele wereld. De temperaturen kunnen zondag op de slotdag oplopen tot 41 graden. Gelovigen beschermden zich met paraplu's of geïmproviseerde tenten tegen de brandende zon. Veel mensen brachten ook de nacht door in het park.
Het is de vierde keer dat de Wereldjongerendagen worden gehouden sinds Franciscus aantrad als paus. De editie van vorig jaar moest worden uitgesteld vanwege de coronapandemie. De paus ontmoette dit jaar tijdens het evenement onder meer slachtoffers van seksueel misbruik binnen de kerk. Ook sprak Franciscus met jongeren uit Oekraïne en ging hij naar het heiligdom van Fátima.
Toekomstswensen
Franciscus vertelde bij de afsluiting van het evenement over zijn wensen voor de toekomst. Hij zei te dromen van vrede en vroeg de jongeren daar ook voor te bidden. "Ik voel veel verdriet voor Oekraïne, waar nog altijd enorm wordt geleden", zei de paus. Die sprak de hoop uit dat zijn jonge publiek de wereld kan veranderen. "Jullie laten zien hoe verschillende nationaliteiten, talen en achtergronden samen kunnen komen."
De paus kondigde ook aan dat de volgende Wereldjongerendagen worden gehouden in Zuid-Korea. "Na de westgrens van Europa gaan we in 2027 naar het verre oosten", stelde hij. Dat laat volgens de paus zien dat de kerk voor iedereen is. In Zuid-Korea is zo'n 11 procent van de bevolking katholiek. Franciscus bezocht het land in 2014.
Andere evenementen
Zuid-Korea heeft de afgelopen jaren al meerdere grote internationale evenementen georganiseerd, zoals de Olympische Winterspelen in 2018 en dit jaar de Wereldjamboree van de scouting. Dat laatste ging niet helemaal zonder slag of stoot. Het evenement in Zuid-Korea wordt net als de Wereldjongerendagen in Portugal geteisterd door hoge temperaturen.
Meer uit Buitenland
MÜNCHEN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz roept de Verenigde Staten op het geschonden vertrouwen tussen Europa en de VS te herstellen. Hij richtte zich vanaf de belangrijke veiligheidsconferentie in München rechtstreeks, in het Engels, tot de oude bondgenoot. "Laten we het trans-Atlantische vertrouwen repareren en nieuw leven inblazen."
51 minuten geledenMANCHESTER (ANP/RTR) - In Groot-Brittannië zijn twee mannen veroordeeld tot lange gevangenisstraffen voor het beramen van een aanslag op een synagoge in de omgeving van Manchester. De veroordeelden zouden geïnspireerd zijn door terreurgroep Islamitische Staat.
1 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - De Democratische Republiek Congo "accepteert het principe van een staakt-het-vuren" in het oosten, aldus het kantoor van de president. Bemiddelaar Angola had bij de regering en rebellengroep M23 een bestand vanaf 18 februari voorgesteld, waarbij de posities in het conflict worden bevroren.
3 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Duitsland en Frankrijk zijn in overleg over de bescherming van Europa met kernwapens, zegt bondskanselier Friedrich Merz. Frankrijk, de enige kernmacht in de Europese Unie, heeft de afgelopen tijd meermaals gezegd dat het wel wil praten over het uitbreiden van zijn 'nucleaire paraplu' buiten Frankrijk zelf.
3 uur geledenTAMPA/BAGDAD (ANP/RTR) - De strijdkrachten van de VS hebben naar eigen zeggen in een operatie die 23 dagen duurde 5700 gevangen genomen strijders van de terreurgroep Islamitische Staat (IS) overgebracht van Syrië naar Irak. Ze werden vastgehouden in plaatsen in Syrië die door Koerdische milities werden gedomineerd. Toen de Koerden zich terugtrokken, omdat het Syrische leger van president Ahmed al-Sharaa begin dit jaar succesvol in het offensief ging, vreesden de VS dat de strijders zouden ontsnappen en zich zouden hergroeperen.
3 uur geledenEL-FASHER (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, heeft de Soedanese paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) beschuldigd van oorlogsmisdaden in El-Fasher. Zijn kantoor spreekt van een "golf van intens geweld, schokkend qua schaal en wreedheid" tijdens de inname van de stad in oktober. Daarbij zouden mogelijk ook misdaden tegen de menselijkheid zijn gepleegd.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Denon-vleugel van het Louvre heeft door een waterlek schade opgelopen. De wereldberoemde Mona Lisa hangt in dit deel van het Parijse museum, maar is gespaard gebleven. Een plafondschildering van Charles Meynier uit 1819 is wel beschadigd.
3 uur geleden