Minuut stilte in VN-Veiligheidsraad voor slachtoffers Oekraïne
NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft een minuut stilte gehouden ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de oorlog in Oekraïne. De raad kwam vrijdag bijeen, precies een jaar na de Russische invasie. De Russische gezant stond erop dat er stilgestaan werd bij mensen die aan beide kanten zijn omgekomen. "Alle levens zijn onbetaalbaar."
Donderdag nam de Algemene Vergadering van de VN al een verklaring aan waarin het de inval veroordeelt. Van de 193 landen onderschrijven er 141 dat Rusland zijn troepen onmiddellijk moet terugtrekken en de grenzen van Oekraïne moet respecteren. De Oekraïense buitenlandminister Dmitro Koeleba zei vrijdag tegen de Veiligheidsraad nog eens dat elk nieuw vredesvoorstel aan die eisen zou moeten voldoen.
Dat was een duidelijke afwijzing van het vredesplan dat China eerder op de dag presenteerde. De Duitse minister Annalena Baerbock was het met Koeleba eens. Hoewel ze blij is dat Beijing zich uitspreekt tegen het gebruik van kernwapens, vindt Baerbock dat de Chinezen Moskou hadden moeten overtuigen zich aan de VN-verklaring te houden.
Ook de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken denkt dat mensen zich niet voor de gek moeten laten houden door het Chinese voorstel. Hij noemt de oproep aan beide partijen om de wapens neer te leggen "een vals evenwicht", omdat Oekraïne zichzelf verdedigt. Bovendien zou Rusland een staakt-het-vuren kunnen gebruiken om de controle over de veroverde gebieden te verstevigen en om de munitievoorraden bij te werken.
Meer uit Buitenland
BRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft huisarrest opgelegd aan tien personen die oud-president Jair Bolsonaro zouden hebben geholpen bij zijn poging om een staatsgreep te plegen. Ze werden al eerder veroordeeld, maar waren tot nu toe nog op vrije voeten in afwachting van hun hoger beroep.
3 uur geledenNIAMEY (ANP/AFP) - De Nigerese militaire junta heeft een algehele mobilisatie afgekondigd om een opstand van jihadisten te bestrijden. Volgens de junta kunnen nu "mensen, eigendommen en diensten worden gevorderd om bij te dragen aan de verdediging van het thuisland".
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat Oekraïne in zijn ogen geen haast heeft om de oorlog te beëindigen. Hij dreigde dat Rusland al zijn doelen met geweld zou bereiken als Kyiv het conflict niet op vreedzame wijze zou willen oplossen.
6 uur geledenKYIV/MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - In Kyiv en omgeving hebben 1 miljoen mensen volgens een Oekraïense energiemaatschappij nog steeds geen stroom na de Russische aanvallen van zaterdagochtend. In de regio wonen naar schatting 3 miljoen mensen. De temperatuur is volgens weerberichten 1 graad Celsius en zakt zondag en komende week naar temperaturen voortdurend onder nul.
6 uur geledenHALIFAX (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney heeft bij het bezoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bekendgemaakt dat zijn land met een nieuw steunpakket voor Oekraïne komt. Het gaat om economische hulp ter waarde van 2,5 miljard Canadese dollar (1,6 miljard euro). Dat geld moet Oekraïne helpen om leningen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) te kunnen krijgen.
6 uur geledenTAIPEI/YILAN (ANP/AFP/RTR) - Ruim 30 kilometer voor de noordoostkust van Taiwan heeft zich op een diepte van 73 kilometer een aardbeving voorgedaan met een kracht van tussen de 6.6 en 7.0, aldus de plaatselijke autoriteiten en meteorologische instellingen. Het epicentrum was onder de zeebodem ten oosten van de kustplaats Yilan, die niet ver van de hoofdstad Taipei ligt.
8 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Bij de Amerikaanse aanvallen in Nigeria zijn in de nacht van donderdag op vrijdag niet alleen strijders van Islamitische Staat (IS) getroffen, zoals de Amerikaanse president Donald Trump verkondigde. Volgens een woordvoerder van de Nigeriaanse president zijn ook kleinere groepen geraakt.
8 uur geleden