Minuut stilte in VN-Veiligheidsraad voor slachtoffers Oekraïne
NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft een minuut stilte gehouden ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de oorlog in Oekraïne. De raad kwam vrijdag bijeen, precies een jaar na de Russische invasie. De Russische gezant stond erop dat er stilgestaan werd bij mensen die aan beide kanten zijn omgekomen. "Alle levens zijn onbetaalbaar."
Donderdag nam de Algemene Vergadering van de VN al een verklaring aan waarin het de inval veroordeelt. Van de 193 landen onderschrijven er 141 dat Rusland zijn troepen onmiddellijk moet terugtrekken en de grenzen van Oekraïne moet respecteren. De Oekraïense buitenlandminister Dmitro Koeleba zei vrijdag tegen de Veiligheidsraad nog eens dat elk nieuw vredesvoorstel aan die eisen zou moeten voldoen.
Dat was een duidelijke afwijzing van het vredesplan dat China eerder op de dag presenteerde. De Duitse minister Annalena Baerbock was het met Koeleba eens. Hoewel ze blij is dat Beijing zich uitspreekt tegen het gebruik van kernwapens, vindt Baerbock dat de Chinezen Moskou hadden moeten overtuigen zich aan de VN-verklaring te houden.
Ook de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken denkt dat mensen zich niet voor de gek moeten laten houden door het Chinese voorstel. Hij noemt de oproep aan beide partijen om de wapens neer te leggen "een vals evenwicht", omdat Oekraïne zichzelf verdedigt. Bovendien zou Rusland een staakt-het-vuren kunnen gebruiken om de controle over de veroverde gebieden te verstevigen en om de munitievoorraden bij te werken.
Meer uit Buitenland
COLOMBO (ANP/AFP) - Een voormalige topman van de geheime dienst van Sri Lanka, generaal Suresh Sallay, is gearresteerd omdat hij wordt verdacht van samenzwering en van medeplichtigheid aan een reeks bomaanslagen in 2019.
43 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Op alle mogelijke niveaus wordt met Hongarije gesproken in een poging de blokkades op te heffen die het land heeft opgeworpen tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne en het 20e sanctiepakket tegen Rusland.
47 minuten geledenZÜRICH (ANP/RTR) - Zwitserland gaat een eenmalige betaling van 50.000 Zwitserse frank (bijna 55.000 euro) doen aan zwaargewonde overlevenden en nabestaanden van de nieuwjaarsbrand in een bar in het skigebied Crans-Montana. Bij de brand kwamen 41 mensen om het leven. Meer dan honderd mensen raakten gewond, van wie velen ernstig.
53 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky denkt dat er in de eerste dagen van maart weer direct overleg is tussen zijn land, Rusland en de VS. De drie hebben al onderhandelingsrondes gehad in Abu Dhabi en Genève. Het is niet bekend waar de volgende ronde zou zijn.
54 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het is een misser van het kabinet-Jetten om dinsdag niet de dialoog met Rusland te hervatten, maar met een steunbetuiging voor Oekraïne te komen. Dat schrijft de Russische ambassade in Nederland op X. In het bericht zegt de ambassade dit signaal "te hebben genoteerd".
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft sancties afgekondigd tegen vier commandanten van de Soedanese paramilitaire Rapid Support Forces. De vier zijn volgens de raad verantwoordelijk voor het plegen van misdaden die tot volkerenmoord gerekend worden. Dat was in oktober, toen de RSF na een lange belegering de stad El-Fasher innam en aan het verkrachten en moorden sloeg. Slachtoffers waren van een bepaalde etnische groep.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - In 2025 zijn 129 journalisten en mensen die in de media werken omgekomen tijdens hun werk. Dat meldt het Committee to Protect Journalists (CPJ). Volgens deze Amerikaanse non-profit zijn de sterfgevallen voor tweederde toe te schrijven aan Israël.
5 uur geleden