Minuut stilte in VN-Veiligheidsraad voor slachtoffers Oekraïne
NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft een minuut stilte gehouden ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de oorlog in Oekraïne. De raad kwam vrijdag bijeen, precies een jaar na de Russische invasie. De Russische gezant stond erop dat er stilgestaan werd bij mensen die aan beide kanten zijn omgekomen. "Alle levens zijn onbetaalbaar."
Donderdag nam de Algemene Vergadering van de VN al een verklaring aan waarin het de inval veroordeelt. Van de 193 landen onderschrijven er 141 dat Rusland zijn troepen onmiddellijk moet terugtrekken en de grenzen van Oekraïne moet respecteren. De Oekraïense buitenlandminister Dmitro Koeleba zei vrijdag tegen de Veiligheidsraad nog eens dat elk nieuw vredesvoorstel aan die eisen zou moeten voldoen.
Dat was een duidelijke afwijzing van het vredesplan dat China eerder op de dag presenteerde. De Duitse minister Annalena Baerbock was het met Koeleba eens. Hoewel ze blij is dat Beijing zich uitspreekt tegen het gebruik van kernwapens, vindt Baerbock dat de Chinezen Moskou hadden moeten overtuigen zich aan de VN-verklaring te houden.
Ook de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken denkt dat mensen zich niet voor de gek moeten laten houden door het Chinese voorstel. Hij noemt de oproep aan beide partijen om de wapens neer te leggen "een vals evenwicht", omdat Oekraïne zichzelf verdedigt. Bovendien zou Rusland een staakt-het-vuren kunnen gebruiken om de controle over de veroverde gebieden te verstevigen en om de munitievoorraden bij te werken.
Meer uit Buitenland
VATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft laten weten ook te zijn uitgenodigd voor de door de Amerikaanse president Donald Trump beoogde vredesraad. Het Vaticaan gaat de uitnodiging overwegen voordat een antwoord wordt verstuurd. Trump heeft zo'n zestig landen uitgenodigd. Er hebben twintig of misschien wel 25 landen ingestemd, aldus de Amerikaanse gezant Steve Witkoff.
38 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is in Kyiv en niet in Davos. Dat meldt het presidentiële kantoor. President Trump suggereerde eerder in zijn toespraak op het World Economic Forum, dat momenteel plaatsvindt in die Zwitserse plaats, dat Zelensky "in het publiek zou kunnen zitten". Ook zei de Amerikaanse president dat hij de Oekraïense leider later op woensdag zou ontmoeten. Na zijn toespraak kwam hij daarop terug en noemde hij donderdag als de dag waarop hij Zelensky zou treffen.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Europese Unie moet noodplannen maken om voorbereid te zijn op een eventuele terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa, zo wil het Europees Parlement. Zo moeten concrete afspraken worden gemaakt over hoe lidstaten elkaar te hulp schieten als een EU-lidstaat militair wordt bedreigd. Hiertoe moet artikel 42.7 van het Europees Verdrag worden aangescherpt. Daarnaast moet een EU-troepenmacht worden gevormd.
1 uur geledenDAVOS (ANP) - Canada kan de Verenigde Staten maar beter wat dankbaarder zijn, waarschuwt de Amerikaanse president Donald Trump. "Canada bestaat dankzij de VS", zei Trump op het World Economic Forum. Hij reageerde op een veelgeprezen toespraak van de Canadese premier Mark Carney, die middelgrote landen opriep de krachten te bundelen om grootmachten van zich af te kunnen houden.
1 uur geledenADAMUZ (ANP) - Sinds de dodelijke treinbotsing zondag in Zuid-Spanje zijn uit de wrakstukken van de treinen 43 doden geborgen. Op twee lichamen na zijn alle stoffelijke resten geïdentificeerd, aldus de autoriteiten.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft bevestigd dat hij zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump woensdag zal ontmoeten in Davos. In zijn toespraak op het World Economic Forum (WEF) dat momenteel plaatsvindt in die Zwitserse plaats, zei Trump al Zelensky woensdag te ontmoeten.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement laakt het gebruik van "economische intimidatie tegen Denemarken en andere EU-lidstaten" door de Amerikaanse president Donald Trump. Ook veroordeelt het de extra importheffingen die Trump oplegt aan EU-landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd. Dat staat in een gezamenlijke verklaring die het Europees Parlement woensdag heeft aangenomen.
2 uur geleden