
Minstens twee doden bij brand in gekraakt migrantenpand Barcelona
BARCELONA (ANP) - Bij een grote brand die woensdagavond is uitgebroken in een door Afrikaanse migranten gekraakt pakhuis in een voorstad van Barcelona is minstens twee doden gevallen, meldt de brandweer. Daarnaast zijn er minstens zeventien gewonden, van wie er twee in kritieke toestand verkeren en vier in ernstige toestand. Van de 100 à 150 bewoners, zijn er pas rond de 60 geïdentificeerd. Tussen de 40 en 90 migranten worden nog vermist, heeft de krant El Periódico de Catalunya gemeld.
De brandweercommandant van dienst zegt dat de meeste gewonden zijn gevallen toen zij vanaf de verdiepingen naar beneden sprongen om de vlammenzee te ontvluchten. Als er mensen in de val zaten, kunnen die de brand volgens hem niet hebben overleefd vanwege de hevigheid van de vlammen.
Een Afrikaanse migrant genaamd Abdul, die het pand op tijd kon verlaten, zegt dat er met zekerheid mensen zijn die niet hebben kunnen ontsnappen. Volgens hem riepen drie of vier personen dat ze in de val zaten. De rook maakte het moeilijk om te ademen en ontsnappen naar het dak was moeilijk, vertelt de migrant aan El Periódico de Catalunya.
Instortingsgevaar
De brand werd iets voor 21.00 uur gemeld. Daarop rukten 20 brandweereenheden uit naar het pand in Badalona, een gemeente die aan de metropool is vastgegroeid. Volgens de commandant van de brandweer is de brand "vernietigend", en is er een reëel gevaar dat het pakhuis van drie verdiepingen instort. Die omstandigheden bemoeilijken het werk van het dertigtal brandweereenheden dat inmiddels is uitgerukt. De brandweer beschouwt de brand inmiddels als gestabiliseerd en hopen zo snel mogelijk het pand binnen te kunnen gaan.
Mensen uit de buurt zouden al lang hebben geklaagd over de situatie in en rond het pand waar de Afrikaanse migranten woonden. Burgemeester van Badalona Xavier García Albiol noemt de gebeurtenis een "tragedie" en wijst erop dat hij in augustus al ageerde tegen de "straffeloosheid" waarmee leegstaande panden worden gekraakt. Volgens lokale media wordt het oude pakhuis waar de brand is uitgebroken al 12 jaar gekraakt.
De brand is mogelijk ontstaan doordat de bewoners van het pand een vuur stookten tegen de kou. Volgens een getuige kan de brand ook zijn ontstaan door een gevallen kaars. Ook was er voor de brand een stroomstoring in het pand.
Meer uit Buitenland
KYIV/MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De problemen die maandag ontstonden bij de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot zijn "zorgelijk", meldde het Kremlin maandag. Oekraïense hackers claimden de systemen van de nationale luchtvaartmaatschappij te hebben aangevallen. Aeroflot zelf sprak van een "ICT-storing". Daardoor werden maandag 54 retourvluchten geannuleerd, 206 andere vluchten konden wel doorgaan.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Bij een schietpartij in een wolkenkrabber in het stadsdeel Manhattan in New York zijn meerdere gewonden gevallen, melden Amerikaanse media. Een schutter opende het vuur in een gebouw waar onder meer investeringsbedrijf Blackstone, het hoofdkantoor van de National Football League (NFL) en kantoren van KPMG en de Deutsche Bank gevestigd zijn.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël heeft verbolgen gereageerd op het voorstel van de Europese Commissie om de wetenschappelijke samenwerking met Israël deels stop te zetten. Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken noemt dat plan "verkeerd, spijtig en ongerechtvaardigd".
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Commissie stelt voor om het onderzoeksprogramma Horizon deels op te schorten met Israël, laat ze maandag weten. Dit wil ze omdat Israël zich niet houdt aan de afspraken over mensenrechten in het associatieverdrag tussen de EU en Israël. EU-lidstaten moeten nog instemmen met het voorstel.
9 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse regering zet samen met Jordanië een luchtbrug op voor humanitaire hulp voor de door Israël afgegrendelde Gazastrook. Dit maakte regeringsleider Friedrich Merz bekend na overleg met het veiligheidskabinet. Eerder had Spanje al gezegd hulp vanuit de lucht te gaan droppen. Jordanië doet dat al.
10 uur geledenLAGOS (ANP/AFP) - Bendeleden in Nigeria hebben 33 gijzelaars gedood hoewel het losgeld voor hun vrijlating was betaald. Onder de ontvoerde inwoners van het dorpje Banga in het noordwesten van het Afrikaanse land waren drie zwangere vrouwen.
11 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Spanje wil deze week via de lucht 12 ton voedsel leveren aan de Gazastrook. Premier Pedro Sánchez zegt daarmee te willen helpen om de hongersnood onder de Palestijnse bevolking te verhelpen.
12 uur geleden