Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minstens 95.000 Russen gedood in Oekraïne volgens telling site

Minstens 95.000 Russen gedood in Oekraïne volgens telling site

LONDEN (ANP) - De invasie van Oekraïne heeft in drie jaar tijd zeker 95.000 Russische militairen het leven gekost, stelt de onafhankelijke Russische site Mediazona. Die houdt in samenwerking met de BBC een telling bij van gesneuvelden die in openbare bronnen zijn genoemd.

De makers van de lijst baseren zich onder meer op regionale autoriteiten in Rusland, berichten op sociale media van familieleden van omgekomen soldaten en lokale nieuwsberichten. Ze hebben een vaste methode, waarbij ze alleen doden registreren als ze ondersteunend bewijs hebben gezien, zoals foto's van begraafplaatsen.

Omdat niet elk sterfgeval aandacht krijgt in openbare bronnen, ziet Mediazona de telling als een ondergrens. De Kremlinkritische site schat het werkelijke aantal Russische doden op ongeveer 165.000. Dit aantal is gebaseerd op oversterftecijfers onder Russische mannen.

Leger

Van de meeste soldaten die aan het front zijn gestorven, weet Mediazona ook welke achtergrond ze in het leger hadden. Mensen die zich vrijwillig hadden aangemeld voor de strijd vormen met bijna een kwart van het totaal de grootste groep. Daarna komen gevangenen (17 procent), die in ruil voor een periode in dienst van hun gevangenisstraf af hoopten te komen. De derde categorie zijn gemobiliseerde rekruten, pas daarna volgen beroepsmilitairen uit diverse legeronderdelen. Voor het eerst heeft Mediazona ook de volledige lijst met geverifieerde namen van omgekomen Russische militairen naar buiten gebracht.

Rusland brengt zelf geen cijfers naar buiten over het aantal gesneuvelde militairen bij wat het de "speciale militaire operatie" noemt. Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov wilde er dinsdag ook niet op reageren. Hij zei tegen journalisten die hem ernaar vroegen dat hij de publicatie niet kende en wilde op de genoemde aantallen niet ingaan.

Meer uit Buitenland

Trump: Iran probeert midterms te beïnvloeden, oorlog stopt daarna

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat Iran met zijn aanvallen de uitkomst van de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen probeert te beïnvloeden. Hij voorspelt dat de oorlog na die zogenoemde midterms in november direct zal eindigen, omdat Iran het dan niet meer vol kan houden. Ook zouden dan de olieprijzen meteen dalen.

30 minuten geleden
Doden bij Russische aanval op Oekraïens winkelcentrum

SOEMY (ANP/RTR/DPA) - In de Noord-Oekraïense stad Soemy is een winkelcentrum geraakt door een drone. Daarbij zijn drie doden gevallen, meldt de regionale gouverneur Oleh Hryhorov. Twee mensen raakten gewond.

1 uur geleden
Vliegtuig Zelensky na vertrek Moldavië bijna geraakt door drone

OSLO (ANP/AFP) - Het vliegtuig van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is dinsdag vlak na het opstijgen in Moldavië bijna geraakt door een drone. Dat meldt de Noorse premier Jonas Gahr Støre, die Zelensky na de reis ontving in Oslo.

1 uur geleden
Britse man opgepakt om voorbereiding sabotageactie voor Russen

SWINDON (ANP) - De Britse politie heeft een man gearresteerd die ervan verdacht wordt met de Russische inlichtingendiensten te hebben samengewerkt. Hij is aangeklaagd voor onder meer de voorbereiding van een sabotageactie.

2 uur geleden
Atoomagentschap wil Iran bespreken bij Veiligheidsraad

WENEN (ANP/AFP) - Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) stapt naar de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties met klachten over Iran. Het land moet meewerken aan inspecties, vindt de zogenoemde Raad van Gouverneurs van het agentschap. De stap dient vooral om de diplomatieke druk op te voeren. De kans lijkt klein dat de Veiligheidsraad daadwerkelijk zal ingrijpen.

2 uur geleden
Rechter in Miami wijst vrijlatingsverzoek van gebroeders Tate af

MIAMI (ANP/RTR) - Andrew en Tristan Tate komen niet vrij uit de gevangenis in Miami. De influencers worden daar vastgehouden, omdat de Britten hebben gevraagd om hun uitlevering, wat ze proberen te voorkomen. De broers worden daar verdacht van onder meer verkrachting, mishandeling en mensenhandel, gepleegd tussen 2010 en 2017.

3 uur geleden
Netanyahu claimt dat Iran op punt van instorten staat

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu stelt dat het regime in Iran bijna omvergeworpen is. Het hele land staat op instorten, zei hij tijdens een bezoek aan Israëlische troepen op de door Israël bezette Golanhoogten in Syrië.

3 uur geleden