Minstens 95.000 Russen gedood in Oekraïne volgens telling site
LONDEN (ANP) - De invasie van Oekraïne heeft in drie jaar tijd zeker 95.000 Russische militairen het leven gekost, stelt de onafhankelijke Russische site Mediazona. Die houdt in samenwerking met de BBC een telling bij van gesneuvelden die in openbare bronnen zijn genoemd.
De makers van de lijst baseren zich onder meer op regionale autoriteiten in Rusland, berichten op sociale media van familieleden van omgekomen soldaten en lokale nieuwsberichten. Ze hebben een vaste methode, waarbij ze alleen doden registreren als ze ondersteunend bewijs hebben gezien, zoals foto's van begraafplaatsen.
Omdat niet elk sterfgeval aandacht krijgt in openbare bronnen, ziet Mediazona de telling als een ondergrens. De Kremlinkritische site schat het werkelijke aantal Russische doden op ongeveer 165.000. Dit aantal is gebaseerd op oversterftecijfers onder Russische mannen.
Leger
Van de meeste soldaten die aan het front zijn gestorven, weet Mediazona ook welke achtergrond ze in het leger hadden. Mensen die zich vrijwillig hadden aangemeld voor de strijd vormen met bijna een kwart van het totaal de grootste groep. Daarna komen gevangenen (17 procent), die in ruil voor een periode in dienst van hun gevangenisstraf af hoopten te komen. De derde categorie zijn gemobiliseerde rekruten, pas daarna volgen beroepsmilitairen uit diverse legeronderdelen. Voor het eerst heeft Mediazona ook de volledige lijst met geverifieerde namen van omgekomen Russische militairen naar buiten gebracht.
Rusland brengt zelf geen cijfers naar buiten over het aantal gesneuvelde militairen bij wat het de "speciale militaire operatie" noemt. Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov wilde er dinsdag ook niet op reageren. Hij zei tegen journalisten die hem ernaar vroegen dat hij de publicatie niet kende en wilde op de genoemde aantallen niet ingaan.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi ontkent dat Iran burger- of woongebieden in het Midden-Oosten heeft aangevallen. Volgens Araghchi is Teheran bereid een commissie met zijn buurlanden op te richten om te onderzoeken wie wel verantwoordelijk is voor de aanvallen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is momenteel niet bereid om een akkoord te sluiten om de oorlog met Iran te beëindigen. Dat zegt Trump in een verklaring tegen NBC News.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft gezworen de Israëlische premier Benjamin Netanyahu als doelwit te nemen in de aanhoudende oorlog met Israël en de Verenigde Staten.
4 uur geledenKAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.
16 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.
17 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.
17 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.
19 uur geleden