Minsk: 9000 Russische militairen voor nieuwe eenheid met Belarus
MINSK (ANP) - Er gaan ongeveer 9000 Russische militairen naar Belarus om deel te nemen aan een nieuwe grensbewakingseenheid die dat land met Rusland opzet. Dit heeft een zegsman van het Belarussische ministerie van Defensie bekendgemaakt. Het is niet bekend hoe groot de eenheid wordt. Het wordt een defensieve eenheid, beklemtoont Minsk.
De Belarussische president beschuldigt de NAVO ervan de spanningen aan de westelijke grens van het land op de spits te drijven. Bovendien zouden in Polen, Litouwen en Oekraïne terroristen zich voorbereiden om aanslagen in Belarus te plegen. Daarom heeft hij met zijn Russische ambtgenoot Poetin besloten een nieuwe gezamenlijke eenheid op te zetten.
Op papier vormt Belarus een unie met Rusland. De basis is een verdrag uit 1997, en de twee streven momenteel naar integratie van hun strijdkrachten en het veiligheidsapparaat, harmonisering van belastingmaatregelen en andere economische integratie. Russische troepen hebben in de oorlog tegen Oekraïne wel gebruik kunnen maken van het grondgebied van het buurland, maar het leger van Belarus heeft zich van de Russische aanval afzijdig gehouden.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP/AFP) - De Mensenrechtenraad van de Verenigde Naties laat met spoed een onderzoek instellen naar de situatie in het Soedanese el-Obeid. Die strategisch gelegen stad wordt belegerd door de paramilitaire RSF en er wordt gevreesd voor grootschalige gruweldaden.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel heeft vier blusvliegtuigen geregeld om Frankrijk bij te staan bij de bosbranden in het zuiden van het land, meldt de Europese Commissie. De vliegtuigen komen uit EU-lidstaten Cyprus en Zweden en arriveren maandag in de stad Perpignan, niet ver van de grootste brand.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Hamas heeft besloten het orgaan te ontbinden waarmee het de Gazastrook al zo'n twee decennia bestuurt. Dat zegt het hoofd van het mediakantoor van de Palestijnse groep tegen persbureau AFP. Dat wordt gezien als een volgende stap in het vredesproces. Het vertrek van het Hamas-bestuur moet de weg vrijmaken voor de komst van technocratische bestuurders, zoals afgesproken is in het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft zijn solidariteit getoond met de getroffenen van de bosbranden in het zuiden van Frankrijk. Daar zijn duizenden mensen geëvacueerd. Macron laat via X ook weten dankbaar te zijn voor de inzet van veiligheids- en hulpdiensten en lokale bestuurders. "Laten we overal alert blijven en de veiligheidsvoorschriften strikt opvolgen", aldus de president.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR/AFP) - VN-topman António Guterres heeft gewaarschuwd voor de snelle ontwikkeling van AI. Kunstmatige intelligentie wordt volgens hem sneller ingezet dan mensen kunnen bijhouden. Hij pleit daarom voor internationale regels om potentiële risico's te beperken.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De begrafenisstoet van ayatollah Ali Khamenei, de Iraanse opperste leider die aan het begin van de oorlog tegen de Verenigde Staten en Israël om het leven kwam, is maandagochtend in Teheran van start gegaan. Deze wordt gevolgd door een "enorme menigte", aldus de Iraanse staatszender Irib.
6 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Bij Russische raketaanvallen op Kyiv in de nacht van zondag op maandag zijn zeker tien mensen om het leven gekomen. Dat melden de Oekraïense autoriteiten.
6 uur geleden