Ministers zeggen aan de slag te willen met signaal van kiezer
DEN HAAG (ANP) - De verkiezingsuitslag moet tot bezinning leiden, en het kabinet moet zich het signaal van de kiezer aantrekken. Dat zeggen bewindspersonen voorafgaand aan de eerste ministerraad na de verkiezingen.
"Ik trek het me wel aan", zegt justitieminister Dilan Yesilgöz (VVD). De coalitiepartijen verloren samen opgeteld flink wat stemmen, en de BoerBurgerBeweging is vanuit het niets de grootste in de provincies.
Volgens Yesilgöz moet het kabinet kijken wat er achter die stem zit, en wat de motivatie van de kiezer was. "Ik denk dat wij als kabinet moeten bezinnen, moeten kijken: wat is hier gebeurd, wat is er gezegd en hoe moeten we ermee omgaan."
Haar partijgenoot Christianne van der Wal gaat over het stikstofdossier, dat een grote rol speelde bij de verkiezingen. "De kiezer heeft gesproken", zegt Van der Wal. "Het laat zien dat er grote zorgen zijn." De bewindsvrouw kreeg harde kritiek toen zij in eerste instantie aangaf dat het stikstofbeleid ondanks de uitslag gewoon door moet gaan. Maar "de zorgen snap ik", zegt Van der Wal.
Uiting van lage vertrouwen
Volgens haar laat een korte clip niet het hele verhaal zien. "Zo'n item gaat een eigen leven leiden. Ik snap de zorgen heel goed, dat heb ik ook altijd gezegd."
Vicepremier Carola Schouten (CU) zegt dat de stem een uiting is van het lage vertrouwen in de politiek. "Nederland heeft uitgesproken dat ze het belangrijk vinden dat er perspectief voor de boeren komt", zegt haar partijgenoot en landbouwminister Piet Adema. Hij is "nog meer gemotiveerd" om dit goed te regelen in het landbouwakkoord, aldus de bewindsman.
Stemmen verloren
Minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting) vindt dat de kiezer de gevestigde partijen en zeker ook zijn CDA een "spiegel voorhoudt" door massaal op de BoerBurgerBeweging (BBB) te stemmen. "Je kunt niet zomaar door, je kunt niet met je vingers in de oren het land besturen."
Het CDA heeft deze verkiezingen flink ingeleverd en heeft ook veel stemmen verloren aan de BBB. De Jonge denkt dat zijn partij de komende weken na moet denken "wat de betekenis is van deze uitslag voor de koers die we varen".
De Provinciale Staten kiezen straks ook de Eerste Kamer, waar de coalitie nog meer zetels zal verliezen. Het zal ingewikkelder worden om steun te krijgen voor wetsvoorstellen die voorliggen. Het kabinet moet op zoek naar meerderheden in de senaat.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Wat doet het kabinet tegen femicide? Hoe voorkom je dat jongeren gaan vapen of drugs gebruiken? En stelt mijn diploma straks nog wel iets voor nu AI steeds meer banen overneemt? Dit waren enkele vragen die kinderen van vijf basisscholen in de plenaire zaal afvuurden op het demissionaire kabinet. Het heet dan wel het Kindervragenuur, maar de vragen waren allerminst kinderachtig.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de formatiegesprekken van D66 en CDA met een lange reeks betrokkenen en deskundigen draait het om uitvoerbaarheid, zei informateur Sybrand Buma na afloop van de gesprekken op maandagavond. "De vertaling van verschillende verkiezingsprogramma's naar een uitvoeringsprogramma, dat moet je echt doen met mensen van buiten."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten heeft maandagavond de Thorbeckeprijs voor politieke welsprekendheid gewonnen. De andere genomineerden waren JA21-Kamerlid Ingrid Coenradie en SP-leider Jimmy Dijk.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Henri Bontenbal (CDA) verwacht niet dat partijen "alles gaan neersabelen" wat CDA en D66 op papier zetten. De lijsttrekker vertelde maandagavond voorafgaand aan een afspraak met D66-leider Rob Jetten dat de twee partijen zich constructief opstellen en verwachten dat andere partijen dit ook doen. "Iedereen wil een mooi Nederland en vooruit met een kabinet."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - CDA en D66 moeten de komende weken knopen doorhakken over financiële en economische thema's. Dat vertelde partijleider Rob Jetten (D66) nadat hij samen met CDA-leider Henri Bontenbal en informateur Sybrand Buma (CDA) maandag meerdere gesprekken had gevoerd met experts op dit gebied. Wel benadrukte hij dat zijn partij samen met het CDA 44 zetels heeft in de Tweede Kamer en daarom geen "dichtgerekende plaat" op tafel gaat leggen. Dat moet gebeuren in het definitieve regeerakkoord, waar dan "hopelijk" ook andere partijen bij betrokken zijn.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een nieuw kabinet heeft ongeacht de samenstelling maatschappelijk draagvlak nodig, zei Kim Putters maandag nadat hij was aangeschoven bij D66, CDA en informateur Sybrand Buma. De voorzitter van de SER (Sociaal-Economische Raad) heeft de onderhandelende partijen geadviseerd niet alleen plannen te maken, maar ook te zorgen dat bedrijven, werknemers, zelfstandigen en maatschappelijke organisaties deze kunnen uitvoeren.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Partijleiders Rob Jetten van D66 en Henri Bontenbal van het CDA willen meer mogelijkheden vinden om te investeren. De huidige begrotingsregels zitten dat vaak in de weg, zei Bontenbal maandag voorafgaand aan een dag gesprekken met financiële en economische experts. Wat Jetten wil horen van die experts: "hoe zouden we anders kunnen kijken naar de rol van de overheid als aanjager van die economische ontwikkeling?"
1 dag geleden