Ministers willen lessen trekken uit zwaar Sywert-debat De Jonge
DEN HAAG (ANP) - Ministers uit het kabinet-Rutte IV willen leren van het zware debat dat minister Hugo de Jonge donderdag had met de Kamer over zijn rol bij de mondkapjesdeal met mediapersoonlijkheid Sywert van Lienden. Maar, benadrukken de bewindslieden, ze willen er ook niet te lang op terugblikken.
Minister Wopke Hoekstra, CDA-leider en partijgenoot van De Jonge, spreekt van een "heel zwaar debat", maar "het is niet aan mij om dat te recenseren". Hij wil dan ook niet uitgebreid ingaan op het feit dat een groot deel van de Tweede Kamer geen vertrouwen meer zegt te hebben in De Jonge wegens zijn actie als minister van Volksgezondheid in het vorige kabinet. "Dat is echt iets tussen hem en de Kamer."
Wel laat het debat zien "dat voor ons allemaal, en ook voor Hugo de Jonge, geldt dat we het vertrouwen elke dag opnieuw moeten verdienen", zegt Hoekstra.
Niet blijven terugblikken
Ook vicepremier Carola Schouten (ChristenUnie) wil het "lange en intense debat" ook niet overdoen, benadrukt ze. Schouten zegt dat bewindspersonen "in het algemeen" altijd hun best moeten doen de Kamer zo goed mogelijk te informeren. De Jonge maakte donderdag excuses aan de Kamer dat hij niet voldoende duidelijk is geweest over zijn contact met Van Lienden over de verkoop van mondkapjes.
"Het is heel vervelend als dit soort dingen gebeuren", zegt Micky Adriaansens, minister van Economische Zaken en Klimaat. De Jonge "heeft zijn excuses aangeboden, het is niet best, moet je niet doen. Maar het is vervelend als we daar met z'n allen mee bezig zijn", aldus de bewindsvrouw. Volgens haar ging het debat vooral over het gebruik van de privémail van De Jonge. De les is dan ook dat ministers daar "nog beter" op moeten letten.
Net als haar collega's, wil de VVD-bewindsvrouw niet blijven terugblikken op de affaire. "Het debat is geweest, daar hebben we een punt achter gezet", vervolgt Adriaansens. "Het is een dossier dat gesloten kan worden." Die mening wordt overigens niet gedeeld door de Tweede Kamer, die nog steeds wacht op een onderzoeksrapport van Deloitte. Dat rapport is meerdere keren uitgesteld, maar wordt nu voor de zomer verwacht.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft de ambassadeur van Israël ontboden, omdat het land de diplomatieke status van de Nederlandse medewerkers van de diplomatieke missie in Ramallah heeft ingetrokken. Dat zei hij tijdens een persconferentie waar hij herhaalde de stap "onnodig" te vinden.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het eerste EU-rapport over defensieparaatheid is maandag gepresenteerd aan de EU-ministers van Defensie. Het is niet openbaar, maar volgens minister Dilan Yeşilgöz (Defensie) is het duidelijk dat "we op alle domeinen nog echt een flink been moeten bijtrekken". Meer landen moeten meer doen en "we moeten het slimmer gaan doen", zei de minister na afloop van de vergadering in Brussel.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is positief over een wetsvoorstel dat onder meer regelt dat er een leeftijdsgrens van 18 jaar komt voor het gebruik van achteraf betalen. Dat blijkt uit het debat over dat plan.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD steunt het voorstel van PRO om abortus uit het strafrecht te halen niet direct. De coalitiepartij wacht eerst de reactie van de Raad van State af. "Vrouwen nemen weloverwogen een besluit om gebruik te maken van abortuszorg. Wat de VVD betreft, dient ook de politiek zorgvuldig met dit onderwerp om te gaan", zei Kamerlid Hilde Wendel.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen (CDA) baalt van het Israëlische besluit om de diplomatieke status van Nederlandse ambassademedewerkers in te trekken. "Ik betreur dit onnodige besluit ten zeerste", zegt hij in een reactie. Hij overlegt over de situatie. "Waarbij nu eerst onze diplomaten uiteraard een belangrijke prioriteit zijn."
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PRO probeert opnieuw abortus uit het strafrecht te halen. Kamerlid Lisa Vliegenthart diende maandag, op Internationale Dag van de Veilige Abortus, een voorstel in om dat voor elkaar te krijgen via een wetswijziging.
20 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Premier Rob Jetten probeerde tijdens zijn toespraak op het D66-congres voornamelijk optimisme uit te stralen. Kort na het begin van zijn speech werd Jetten onderbroken door vijf pro-Palestinademonstranten. Hij werd kort van het podium gehaald, maar bleef er laconiek onder.
1 dag geleden