Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ministers VS en Rusland praten vrijdag in Genève over Oekraïne

Ministers VS en Rusland praten vrijdag in Genève over Oekraïne

WASHINGTON/MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse minister Antony Blinken van Buitenlandse Zaken en zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov komen vrijdag samen in Genève om de crisis rond Oekraïne te bespreken. De twee bewindslieden spraken elkaar dinsdag telefonisch.

De mededeling komt op het moment dat de Amerikaanse regering-Biden overweegt meer wapens aan Oekraïne te leveren, niet alleen om een Russische inval af te weren, maar ook om weerstand te kunnen bieden aan een Russische bezetting. Het zou zo de kosten verhogen voor de Russische president Vladimir Poetin als hij besluit tot een invasie, meldt de Amerikaanse nieuwszender CNN. Het Oekraïense leger krijgt mogelijk extra munitie, mortieren, antitankraketten en luchtafweerraketsystemen, die waarschijnlijk van NAVO-bondgenoten zullen komen.

Volgens bronnen van CNN weerspiegelt het plan een gevoel van pessimisme in Washington na de diplomatieke besprekingen vorige week met de Russen, die geen doorbraak opleverden. Ook zou Rusland de afgelopen dagen het aantal strijdkrachten hebben opgeschroefd.

Troepenmacht opgesteld

Rusland heeft een grote troepenmacht bij de grens met Oekraïne opgesteld, maar ontkent het buurland te willen binnenvallen. Moskou meent dat de VS en andere NAVO-landen de veiligheid in Oost-Europa in gevaar brengen. Rusland wil onder meer harde garanties dat Oekraïne nooit lid wordt van de NAVO. De VS hebben de Russische eisen al afgewezen, maar hopen een middenweg te vinden.

De Russische minister Lavrov had voor zijn gesprek met Blinken een ontmoeting met zijn nieuwe Duitse ambtgenoot Annalena Baerbock. Blinken is woensdag in Kiev en donderdag in Berlijn voor gesprekken met bondgenoten. Hij zegt over de nieuwe gespreksronde dat de NAVO en Europese partners inclusief Oekraïne erbij worden betrokken. Hij zal volgens een woordvoerder opnieuw aandringen op afbouw van de spanningen. Lavrov zei de Amerikaanse inspanningen om het conflict in Oost-Oekraïne te beëindigen te verwelkomen.

Meer uit Buitenland

Noorwegen onderzoekt corruptie ex-premier om contacten Epstein

OSLO (ANP/AFP) - De Noorse justitie is een onderzoek begonnen naar vermeende corruptie door een voormalige premier, ex-voorzitter van een Nobelcomité en voormalige chef van de Raad van Europa, Thorbjørn Jagland. Aanleiding tot het onderzoek zijn recent opgedoken contacten van Jagland met de inmiddels overleden Amerikaanse zedendelinquent en investeerder Jeffrey Epstein.

1 uur geleden
Koning Felipe leeft mee met slachtoffers overstromingen

MADRID (ANP/AFP) - Koning Felipe van Spanje heeft zijn medeleven betuigd aan de slachtoffers van de overstromingen in met name de regio Andalusië. In een speech tijdens een werkbezoek in Madrid zei de vorst dat hij en koningin Letizia bezorgd zijn en aan "de duizenden mensen en gezinnen die deze uren en dagen met angst en onzekerheid beleven" denken.

1 uur geleden
Nog geen teken van leven van vermiste moeder tv-presentatrice

TUCSON (ANP) - De FBI heeft "nog geen bewijs" dat de 84-jarige vermiste moeder van de Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie in leven is. Ook is er geen verdere communicatie geweest in verband met de losgeldbrief van de vermeende ontvoering. Tijdens een persconferentie donderdag kondigde de FBI een beloning van 50.000 dollar aan voor informatie over de vermissing van Nancy Guthrie, melden Amerikaanse media.

2 uur geleden
Chef parlement Venezuela vraagt vergeving voor misdaden van staat

CARACAS (ANP/AFP) - De voorzitter van het Venezolaanse parlement, Jorge Rodríguez, heeft om vergeving gevraagd voor misdaden die de staat heeft gepleegd. "We vragen vergiffenis en ook wij moeten vergeven", zei de voorzitter die een broer is van waarnemend president Delcy Rodríguez.

2 uur geleden
Trump steunt Hongaarse premier Orbán bij herverkiezingscampagne

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump spreekt zijn steun uit voor Viktor Orbán bij de Hongaarse verkiezingen in april. De banden tussen de regeringen van de VS en Hongarije zijn volgens Trump nooit zo goed geweest als nu.

4 uur geleden
Verklaring: gesprekken over Oekraïne in de komende weken verder

ABU DHABI (ANP) - De gesprekken tussen Oekraïne, Rusland en de VS waren constructief en worden "in de komende weken" voortgezet, staat in een gezamenlijke verklaring. De statements werden door de Oekraïense onderhandelaar Roestem Oemjerov en de Amerikaanse gezant Steve Witkoff op X gezet. In Abu Dhabi werd twee dagen gesproken.

5 uur geleden
Portugese oppositieleider wil uitstel verkiezingen om noodweer

LISSABON (ANP) - Een van de twee kandidaten voor de beslissende ronde van de Portugese presidentsverkiezingen zondag wil uitstel vanwege het noodweer. De rechtspopulistische oppositieleider en kandidaat André Ventura heeft tijdens een bezoek aan het door overstromingen getroffen zuiden gezegd dat er nu niet gestemd kan worden.

5 uur geleden