Ministers VS en Rusland praten vrijdag in Genève over Oekraïne
WASHINGTON/MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse minister Antony Blinken van Buitenlandse Zaken en zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov komen vrijdag samen in Genève om de crisis rond Oekraïne te bespreken. De twee bewindslieden spraken elkaar dinsdag telefonisch.
De mededeling komt op het moment dat de Amerikaanse regering-Biden overweegt meer wapens aan Oekraïne te leveren, niet alleen om een Russische inval af te weren, maar ook om weerstand te kunnen bieden aan een Russische bezetting. Het zou zo de kosten verhogen voor de Russische president Vladimir Poetin als hij besluit tot een invasie, meldt de Amerikaanse nieuwszender CNN. Het Oekraïense leger krijgt mogelijk extra munitie, mortieren, antitankraketten en luchtafweerraketsystemen, die waarschijnlijk van NAVO-bondgenoten zullen komen.
Volgens bronnen van CNN weerspiegelt het plan een gevoel van pessimisme in Washington na de diplomatieke besprekingen vorige week met de Russen, die geen doorbraak opleverden. Ook zou Rusland de afgelopen dagen het aantal strijdkrachten hebben opgeschroefd.
Troepenmacht opgesteld
Rusland heeft een grote troepenmacht bij de grens met Oekraïne opgesteld, maar ontkent het buurland te willen binnenvallen. Moskou meent dat de VS en andere NAVO-landen de veiligheid in Oost-Europa in gevaar brengen. Rusland wil onder meer harde garanties dat Oekraïne nooit lid wordt van de NAVO. De VS hebben de Russische eisen al afgewezen, maar hopen een middenweg te vinden.
De Russische minister Lavrov had voor zijn gesprek met Blinken een ontmoeting met zijn nieuwe Duitse ambtgenoot Annalena Baerbock. Blinken is woensdag in Kiev en donderdag in Berlijn voor gesprekken met bondgenoten. Hij zegt over de nieuwe gespreksronde dat de NAVO en Europese partners inclusief Oekraïne erbij worden betrokken. Hij zal volgens een woordvoerder opnieuw aandringen op afbouw van de spanningen. Lavrov zei de Amerikaanse inspanningen om het conflict in Oost-Oekraïne te beëindigen te verwelkomen.
Meer uit Buitenland
ARAD (ANP/AFP) - Israëlische brandweerlieden meldden dat een "voltreffer" van een Iraanse raket op de Zuid-Israëlische stad Arad zaterdag grote schade heeft aangericht. Volgens medische hulpverleners raakten zeker 59 mensen gewond.
1 uur geledenBELGOROD (ANP/DPA) - In de Russische regio Belgorod zijn zeker vier vrouwen omgekomen door Oekraïense beschietingen. Dat heeft de regionale gouverneur gemeld. De doden vielen in het dorp Smorodino, enkele kilometers van de grens met Oekraïne. Ze waren in een pand dat werd getroffen. Een andere vrouw werd zwaargewond onder het puin vandaan gehaald.
4 uur geledenPRAAG (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Honderdduizenden mensen zijn zaterdag de straat opgegaan in de Tsjechische hoofdstad Praag om te demonstreren tegen de rechts-populistische regering van premier Andrej Babiš. Volgens de organisatie waren er tot 250.000 deelnemers bijeen.
5 uur geledenTAMPA (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft tijdens drie weken oorlog meer dan 8000 doelen aangevallen, claimt admiraal Brad Cooper in een videoboodschap op X. Ook zei hij dat de Amerikanen een Iraanse bunker hebben aangevallen. Daarin zouden wapens zijn opgeslagen die een bedreiging vormden voor de olie- en gastransporten in de Straat van Hormuz.
5 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft de "roekeloze aanvallen" van Iran veroordeeld, nadat het land twee ballistische raketten afvuurde op de Amerikaans-Britse militaire basis Diego Garcia. Geen daarvan raakte de basis die ongeveer 3800 kilometer van Iran ligt.
10 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR/AFP) - De Indiase premier Narendra Modi heeft met de Iraanse president Masoud Pezeshkian gesproken. Hij heeft daarbij de aanvallen op infrastructuur in het Midden-Oosten veroordeeld en beklemtoond dat de scheepvaart moet worden gevrijwaard van de oorlogshandelingen. De strategisch gelegen Straat van Hormuz tussen de Perzische Golf en de Indische Oceaan is vrijwel gesloten als gevolg van de Amerikaans-Israëlische aanvallen op Iran.
11 uur geledenOSLO (ANP) - Het vertrouwen in kroonprinses Mette-Marit van Noorwegen is bij veel Noren nog niet hersteld na het interview dat ze gaf aan de Noorse publieke omroep NRK. Een meerderheid vindt dat ze onvoldoende heeft geantwoord over haar banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein, blijkt uit peilingen van Noorse kranten.
12 uur geleden