Ministers bij grenspost met Gaza: 25 miljoen extra voor noodhulp
DEN HAAG (ANP) - Nederland verdubbelt de noodhulp aan de Gazastrook. Het demissionaire kabinet maakt nog eens 25 miljoen euro vrij voor steun aan de Palestijnse bevolking in de kuststrook, maakte minister Geoffrey van Leeuwen (Ontwikkelingssamenwerking) woensdag bekend tijdens een bezoek aan de Egyptische kant van de grenspost bij Rafah. Hij was daar samen met minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken).
"De situatie in Gaza is schrijnend en de noden zijn enorm. Mijn drie prioriteiten zijn volledige toegang voor humanitaire hulp, substantieel meer hulp inclusief de broodnodige brandstof voor de mensen in Gaza, en de veiligheid van hulpverleners in Gaza. Alle inzet van het kabinet is daarop gericht", aldus Van Leeuwen in een verklaring. De nieuwe bijdrage is bestemd voor onder meer water, voedsel, brandstof en medische zorg.
Het dichtbevolkte Gaza wordt sinds de aanval van de radicale Hamas op Israël begin oktober bijna voortdurend gebombardeerd. Meer dan driekwart van de 2,3 miljoen Palestijnse inwoners is op de vlucht geslagen en volgens de door Hamas gecontroleerde autoriteiten vielen er al bijna 20.000 doden. Bij de aanval van Hamas werden zo'n 1200 mensen gedood en meer dan tweehonderd mensen als gijzelaar meegenomen naar Gaza.
Verschillende gesprekken
Functionarissen van de Verenigde Naties waarschuwen al langer voor een humanitaire ramp in de Gazastrook. Hulp komt het gebied tot dusver slechts mondjesmaat alleen via Rafah binnen, de grenspost met Egypte. Maar sinds zondag is ook de grensovergang Kerem Shalom met Israël open. Dat de hulp Gaza slechts stukje bij beetje bereikt, komt onder meer omdat Israël alle hulpgoederen vooraf controleert. Dat zorgt voor veel vertraging.
Van Leeuwen en Bruins Slot spraken bij de grenspost met vertegenwoordigers van de Egyptische Rode Halve Maan. Dinsdag overlegden ze samen met minister Kajsa Ollongren (Defensie) in de Egyptische hoofdstad Caïro met vertegenwoordigers van de VN over de "onhoudbare situatie" in de Gazastrook. Van Leeuwen reist na zijn bezoek aan Egypte nog door naar Israël en de Palestijnse gebieden om daar te praten over de humanitaire situatie in Gaza.
25 miljoen euro
In oktober maakte het kabinet ook al twee keer geld vrij voor de bevolking van Gaza. De eerste keer ging het om 10 miljoen euro en de tweede keer om 15 miljoen euro.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten hoopt de goede betrekkingen met het Verenigd Koninkrijk onder de nieuwe premier Andy Burnham voort te kunnen zetten. De oud-burgemeester van Manchester werd maandag door koning Charles gevraagd een nieuwe regering te vormen.
15 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Minister-president Rob Jetten kan donderdag de Rotterdamse burgemeester Carola Schouten niet vergezellen als ze van de Euromast gaat abseilen. De reden is dat de agenda van Jetten het niet toestaat aanwezig te zijn, meldt de gemeente Rotterdam.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) begrijpt dat de tijdelijke afsluiting van de Merwedebrug bij Gorinchem een "flinke tegenvaller" voor de transportsector is. Hij hoopt snel meer te kunnen zeggen over hoe het verdergaat, laat hij in een reactie weten.
15 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam is donderdagavond namens D66 wethouder Joan Nunnely geïnstalleerd. Zij kreeg vorige week onverwacht meer stemmen van de gemeenteraad om wethouder te worden dan partijgenoot Eva Heijblom, die als kandidaat was voorgedragen.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Haagse kandidaat-wethouder Henk Harms (Hart voor Den Haag) heeft van de Haagse gemeenteraad genoeg stemmen gekregen om tot wethouder benoemd te worden. Dat bleek donderdagavond in een Haagse raadsvergadering waarin ook negen andere wethouders werden benoemd.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Ambtenaren van het ministerie van Financiën adviseerden vorig jaar tegen het ondertekenen van voorlopige afspraken met Tata Steel over verduurzaming. In de deal staat dat de staalfabriek in IJmuiden miljoenen tonnen CO2 minder gaat uitstoten en dat de overheid daar maximaal 2 miljard euro aan meebetaalt.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland maakt nog eens 4 miljoen euro vrij voor de bestrijding van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo (DRC) en Oeganda. Het geld is bestemd voor de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), meldt minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) woensdag.
5 dagen geleden