Ministers: bezweren Groenlandcrisis cruciaal moment voor Europa
BRUSSEL (ANP) - De Duitse en Franse ministers van Financiën, Lars Klingbeil en Roland Lescure, hebben maandag in Brussel zij aan zij benadrukt dat het bezweren van de Groenlandcrisis een cruciaal moment is voor Europa. "Dit is een heel Europees moment en we moeten samenwerken als het gaat om beslissingen in Europa", zei Klingbeil. "We hebben nog nooit meegemaakt dat een bondgenoot, een vriend van 250 jaar, overweegt om tarieven in te voeren", vulde Lescure aan.
"We willen niet dat tarieven als geopolitiek wapen worden gebruikt", zei de Fransman. "En dat mag ook niet gebeuren."
Het komt zelden voor dat ministers van de twee landen een gezamenlijke boodschap brengen, en nog deels in het Engels ook. Door deze eensgezindheid uit te stralen, hopen ze dat hun boodschap luid en duidelijk overkomt: Europa moet eensgezind optreden tegen het dreigement van de Amerikaanse president Trump en Europa moet werken aan een "sterke, capabele, soevereine en zelfverzekerde Europese Unie", zei Klingbeil.
Antidwanginstrument
"We willen geen escalatie, we zijn niet op zoek naar escalatie, maar we zijn voorbereid op het moment dat het zover is", zei de Duitse minister. "Europa moet zijn verantwoordelijkheid nemen en sterk zijn", zei zijn Franse ambtgenoot.
Duitsland en Frankrijk zijn bereid "alle instrumenten te gebruiken die we tot onze beschikking hebben", zei Lescure. Hij noemde de invoering van importtarieven, het opschorten van handelsakkoorden en het activeren van het antidwanginstrument, ook wel handelsbazoeka genoemd.
Beide ministers zeggen dit in reactie op Trump die extra importtarieven oplegt aan acht Europese landen, waaronder Nederland, als 'straf' voor het sturen van militairen naar Groenland. Deze chantage is onacceptabel, herhaalden beide ministers.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/AFP) - De Likoed-partij van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft Arabische partijen ervan beschuldigd de verkiezingen in het land te hebben gestolen. De laatste stemmen worden nog geteld. Likoed gaat aan kop, maar de Arabische partijen hebben een recordaantal stemmen gekregen.
7 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De gerenommeerde Iraanse filmmaker Jafar Panahi is door een rechtbank in Iran veroordeeld tot een gevangenisstraf van ruim vijf jaar. Dat meldt persbureau AFP op basis van een verklaring van zijn advocaat aan Iraanse media. Het is niet duidelijk waarvan hij precies wordt beschuldigd.
19 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Oekraïne hoopt binnen twee weken een nieuwe ronde van onderhandelingen met Rusland te kunnen plannen, zegt president Volodymyr Zelensky. Voor de besprekingen onder Amerikaanse leiding treedt Abu Dhabi als gastheer op.
1 uur geledenURDA (ANP/AFP) - Spanje houdt drie dagen van nationale rouw vanwege het dodelijke treinongeval ten zuiden van Madrid. Dat zei premier Pedro Sánchez in Urda, de plaats van het ongeluk waar hij met zijn binnenlandminister Fernando Grande-Marlaska Gómez naartoe is gereisd.
1 uur geledenMADRID (ANP) - Bij het treinongeval in Spanje zijn 68 mensen omgekomen, meldt de Spaanse krant El País. 58 gewonden zijn opgenomen in een ziekenhuis, 15 daarvan zouden in kritieke toestand verkeren.
1 uur geledenURDA (ANP/RTR) - De trein die woensdagochtend op een andere trein botste in Spanje had daarvoor onterecht toestemming gekregen om verder te rijden, zei transportminister Óscar Puente op een persconferentie. Volgens hem was de trein even daarvoor stil komen te staan vanwege een seinstoring en is het "onverklaarbaar" dat die daarna toch zijn reis mocht hervatten.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische minister Sergej Lavrov schuift eind deze week aan bij de vergadering van buitenlandministers van de G20 in de Verenigde Staten. De VS, dit jaar voorzitter van de groep van twintig grote economieën, hadden Rusland uitgenodigd.
2 uur geleden