Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ministeries terughoudend met afschermen KVK- en Kadasterdata

Ministeries terughoudend met afschermen KVK- en Kadasterdata

DEN HAAG (ANP) - De ministeries die verantwoordelijk zijn voor de Kamer van Koophandel en het Kadaster willen de registers niet zomaar afschermen. De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) waarschuwde maandag dat de openbare informatie makkelijk gebruikt kan worden om mensen te intimideren, en vindt dat de overheid daar iets op moet bedenken. De ministeries van Economische Zaken en Binnenlandse Zaken zeggen daarover na te denken, maar zien niet direct een oplossing.

De AP waarschuwde dat de gegevens misbruikt kunnen worden in een advies over een wet die doxing verbiedt. Dat is het publiceren van persoonlijke gegevens om iemand te intimideren. Minister Hugo de Jonge voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening noemt het "bizar" dat de gegevens op die manier misbruikt worden. "In het verleden is met goede redenen gekozen voor openbare registers", schrijft hij in een reactie. "Ik vind niet dat oneigenlijk gebruik en misbruik (doxing, bedreigingen) in uitzonderingsgevallen reden zijn dit zomaar prijs te geven."

Het ministerie van EZK (verantwoordelijk voor het Handelsregister van de Kamer van Koophandel) wil de wet aanpassen waardoor vestigingsgegevens worden afgeschermd "bij waarschijnlijke dreiging". Alleen al het feit dat iemand tot een beroepsgroep hoort die veel met dreigingen te maken krijgt, zoals journalisten en advocaten, is dan aanleiding genoeg om de data te verbergen. Momenteel gebeurt dit alleen bij een "concrete dreiging". Maar "dan ben je natuurlijk te laat", geeft het departement toe.

Thuiswerkende zzp'ers

De AP adviseerde eerder om vestigingsadressen van thuiswerkende zzp'ers (die staan vaak geregistreerd op hun woonadres) voortaan helemaal af te schermen. Maar het algemeen afschermen van dit soort vestigingsadressen zou indruisen tegen het idee van het register, aldus het ministerie. "Je moet kunnen weten met wie je zaken doet."

EZK benadrukt wel dat "het Handelsregister moet meegroeien met de tijd". Het departement werkt dan ook aan "een nieuwe aanpak voor hoe de KVK met data omgaat". Het "breder afschermen van vestigingsadressen en andere persoonsinformatie" is daarbij in de toekomst wel "een serieuze optie". De Jonge laat weten dat hij het advies van de AP bestudeert.

"Het maakt niet uit of informatie al vindbaar is ergens online", laat het ministerie van Justitie en Veiligheid desgevraagd weten. Het wetsvoorstel over doxing "gaat er juist om" dat misbruik van dit soort gegevens wordt bestreden. De AP noemt het een "goede zaak" dat slachtoffers naar de politie kunnen stappen en daders van doxing straf zouden riskeren.

Meer uit Binnenland

Treinverkeer tussen Den Bosch en Geldermalsen hersteld

METEREN (ANP) - Het treinverkeer tussen Geldermalsen en Den Bosch is in de nacht van donderdag op vrijdag hersteld. De NS meldt dat de treinen vanaf 00.30 uur weer normaal rijden.

5 uur geleden
FC Porto-supporters die bus vernielden weer vrijgelaten met boete

UTRECHT (ANP) - De FC Porto-supporters die donderdagavond rond 17.30 uur in Utrecht een bus vernielden, zijn weer vrijgelaten. De politie hield in totaal 73 mensen aan voor vernieling en openbare geweldpleging in een bus die onderweg was naar de Galgenwaard, het stadion van FC Utrecht. Zij moeten allemaal een boete van 290 euro betalen.

6 uur geleden
Universiteit Twente schrapt cum laude vanwege ongelijkheid

ENSCHEDE (ANP) - De Universiteit Twente schrapt per 1 januari de mogelijkheid om cum laude - "met lof" - te promoveren, vermeldt zij op haar website.

7 uur geleden
Pleegzorgorganisatie noemt details uit strafzaak afschuwelijk

ROTTERDAM (ANP) - De details die naar buiten komen in de strafzaak tegen de Vlaardingse pleegouders zijn afschuwelijk en grijpen ons enorm aan. Dat laat pleegzorgorganisatie Enver in een verklaring weten. "We erkennen dat wij als organisatie de signalen niet op tijd hebben gezien en onvoldoende hebben ingegrepen."

7 uur geleden
Ongeveer veertig FC Porto-supporters aangehouden na vernielen bus

UTRECHT (ANP) - Ongeveer veertig aanhangers van voetbalclub FC Porto zijn donderdagavond aangehouden voor het vernielen van een bus, aldus de politie. Dat gebeurde rond 17.30 uur in Utrecht.

9 uur geleden
Drone boven verkeerstoren van vliegbasis Gilze-Rijen gezien

DEN HAAG (ANP) - Een drone is woensdag boven de verkeerstoren van vliegbasis Gilze-Rijen gespot. Dat bevestigt een woordvoerder van de marechaussee donderdag na berichtgeving van de Volkskrant. De luchtverkeersleiding sprak van "potentiële spionage".

9 uur geleden
Koolmees vrijdag verder in setjes D66 met JA21 en VVD met GL-PvdA

DEN HAAG (ANP) - Verkenner Wouter Koolmees gaat vrijdag verder praten met twee duo's. Eerst komen de leiders van JA21 en D66 samen langs en later volgen de fractievoorzitters van VVD en GroenLinks-PvdA. Koolmees wil precies weten waar de verschillen tussen deze partijen zitten en daar ook meer "onderbouwing" bij krijgen, zei hij donderdag na zijn tweede dag waarin hij met de kleine partijen sprak.

10 uur geleden