
Ministeries komen voor zomer met betere aanpak femicide
DEN HAAG (ANP) - Nog voor de zomer komt het kabinet met een aangescherpt plan om vrouwenmoord en ander geweld vanwege gender tegen te gaan. Dat laten de ministeries van Justitie en Veiligheid en Volksgezondheid weten in reactie op de oproep van het Landelijk Netwerk Veilig Thuis en het Landelijk Netwerk Vrouwenopvang.
Sinds woensdag is de wetswijziging van het Wetboek van Strafrecht van kracht, waarmee de maximumstraf voor doodslag van 15 naar 25 jaar is verhoogd. Dit geeft het Openbaar Ministerie en de rechter in doodslagzaken, waaronder femicide, meer armslag om een passende straf te eisen dan wel op te leggen, zegt een woordvoerder van het ministerie van Justitie en Veiligheid.
De landelijke netwerken riepen de twee ministeries op werk te maken van vijf actiepunten. Er moet onder meer snel gehoor worden gegeven aan een melding van bijvoorbeeld huiselijk geweld en slachtoffers moeten veiliger aangifte kunnen doen.
Samenwerking
Het kabinet werkt hard aan het uitbannen van huiselijk geweld en femicide, zegt een woordvoerder van het ministerie van JenV. Met gemeenten en andere partners werkt het kabinet aan "het versterken van de aanpak van gendergerelateerd geweld". Volgens de ministeries is coördinatie nodig voor preventie, hulpverlening en vervolging.
Het ministerie van Justitie zet de komende jaren verder in op het delen van informatie tussen bijvoorbeeld de politie, het Openbaar Ministerie en reclassering. Ook wordt de handhaving van contact- en gebiedsverboden verbeterd, aldus het ministerie. Verder is er aandacht voor "de inzet van preventieve beschermingsmiddelen".
Cijfers
Per jaar worden gemiddeld 24 vrouwen gedood door hun partner of ex. Ook worden gemiddeld acht vrouwen door hun ouder of familielid vermoord. "Achter deze cijfers gaat veel leed schuil en de gevolgen kunnen jarenlang doorwerken", reageren de ministeries. "Wij herkennen dat de gelijkwaardigheid van vrouwen ten opzichte van mannen niet vanzelfsprekend is; niet op straat, niet op het werk en ook niet thuis."
"Femicide, in de zin van doodslag of moord van een vrouw gepleegd door een (ex-)partner, is een zeer ernstig levensdelict", laat een woordvoerder van het ministerie van JenV weten. "Die vallen onder de reikwijdte van de bestaande strafbaarstellingen van doodslag en moord." Nu de maximumstraf voor doodslag is verhoogd, ziet het ministerie "geen noodzaak" om voor specifiek vrouwenmoord nog een stap verder te gaan.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De provincies hebben demissionair minister Mona Keijzer van Asiel en Migratie opgeroepen om de spreidingswet uit te voeren, in plaats van te vragen om noodopvanglocaties. Acht provincies kregen deze week het verzoek om met spoed elk 325 extra plekken in de noodopvang te realiseren. Als reactie stuurden de commissarissen van de Koning een gezamenlijke brief aan Keijzer.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Sophie Hermans (Klimaat en Groene Groei) kiest voor de bekritiseerde kabelroute langs Schiermonnikoog. Er moeten zware kabels door de Waddenzee komen om windenergie van de Noordzee aan land te brengen. Dit is volgens de klimaat- en energieminister de 'snelste en meest betrouwbare route', schrijft ze in een Kamerbrief.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid voor Forum voor Democratie (FVD) Ralf Dekker nam in maart deel aan een videoconferentie met Russische politici, waarachter een campagne van het Kremlin schuilging om de NAVO te ondermijnen. Dat schrijft NRC.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - VluchtelingenWerk Nederland zegt blij te zijn met de uitspraak van de Raad van State over de asielaanvragen van mensen uit Jemen. De hoogste bestuursrechter oordeelde woensdag dat demissionair minister David van Weel van Asiel beter moet uitleggen waarom niet alle vluchtelingen uit Jemen asiel krijgen.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister David van Weel (Asiel, VVD) moet beter onderbouwen waarom niet alle vluchtelingen uit Jemen asiel krijgen, oordeelt de Raad van State. Momenteel is het beleid dat Jemenieten alleen mogen blijven als zij persoonlijk gevaar lopen. De minister vindt dat er geen sprake is van een uitzonderlijk onveilige situatie, waarin alle asielzoekers zouden mogen blijven. Maar de hoogste bestuursrechter vindt dat hij dit niet goed heeft gemotiveerd.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Vergeleken met de vorige Tweede Kamerverkiezingen zijn meer partijen van plan hun programma te laten doorrekenen door het Centraal Planbureau (CPB). Zeker tien partijen zijn dit van plan. De vorige keer waren het er acht. Vooral kleinere oppositiepartijen doen niet mee, uit principiële redenen of omdat ze het te veel moeite vinden.
5 dagen geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland is tevreden met de afspraak die de Amerikaanse president Donald Trump en NAVO-baas Mark Rutte hebben gemaakt om op kosten van Europese lidstaten van het bondgenootschap extra Amerikaanse wapens naar Oekraïne te sturen. "Ik ben erg blij dat Europa en de VS op dit punt op een lijn zitten", zei demissionair minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC) voor het begin van de vergadering met EU-ministers van Buitenlandse Zaken.
5 dagen geleden