Ministeries: inschrijven Oekraïners in BRP is belangrijk
DEN HAAG (ANP) - Nog lang niet alle Oekraïense vluchtelingen hebben zich ingeschreven in de Basisregistratie Personen (BRP). Diverse ministeries en de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) stellen dat het belangrijk is om dit zo snel mogelijk te doen.
Inschrijving in de BRP is niet alleen wettelijk verplicht, maar ook noodzakelijk om in aanmerking te komen voor leefgeld, zorg en onderwijs. Om uitbuiting te voorkomen en gezinshereniging te faciliteren is registratie in de BRP eveneens van groot belang. Uit de meeste recente cijfers van het ministerie van Justitie en Veiligheid van donderdag, blijkt dat 7220 van de ruim 15.000 Oekraïense vluchtelingen zich hebben ingeschreven.
Zonder registratie in de BRP wordt geen leefgeld uitbetaald. Het kabinet wil hiermee misbruik van de leefgeldregeling voorkomen, zoals uitbuiting van vluchtelingen of een beroep op leefgeld door mensen die daar geen geen recht op hebben.
Kwetsbaar
Inschrijving is ook belangrijk om vluchtelingen in beeld te hebben. Zij zijn kwetsbaar voor mensenhandel en uitbuiting. "We moeten goed opletten op uitbuiting, of het nu gaat om seksuele of arbeidsuitbuiting", zei staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) voor de ministerraad.
De inschrijving in de BRP moet gebeuren in de gemeente waar een Oekraïense vluchteling als eerste opvang krijgt, ook als dat bijvoorbeeld een sporthal is. Als de vluchteling daarna doorreist naar een andere gemeente hoeft alleen een adreswijziging te worden doorgegeven, zegt een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken (BZK).
Capaciteitstekorten
Vanuit dat ministerie worden instructies aan gemeenten gegeven over de manier waarop zij de identiteitsbewijzen van Oekraïners moeten controleren bij inschrijving in de BRP. "Die worden dagelijks aangevuld, mede op basis van vragen van gemeenten", aldus de BZK-woordvoerder.
Gemeenten kampen met capaciteitstekorten bij de afdeling Burgerzaken, waar de inschrijving in het BRP wordt geregeld, zo schrijft gemeentekoepel VNG aan gemeenten. De VNG en de Nederlandse Vereniging voor Burgerzaken (NVVB) roepen gemeenten op voor de inschrijving van Oekraïense vluchtelingen alles uit de kast te halen. Het hanteren van ruimere openingstijden, zoals avondopenstelling, wordt daarbij als mogelijkheid geopperd.
De gemeente Den Haag is inmiddels bezig met capaciteitsuitbreiding. Het is erg druk bij de balies, laat de gemeente weten. In Den Haag wordt gewerkt aan een versneld registratieproces voor vluchtelingen in de opvanglocaties en op plekken waar ze zelf onderdak hebben gevonden.
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De politie heeft twintig mensen aangehouden voor de bezetting van een gebouw van de Universiteit Maastricht (UM). Pro-Palestijnse actievoerders drongen donderdagochtend het pand aan de Oxfordlaan binnen. Rond 17.00 uur zijn zij door de politie uit het gebouw gehaald. Ze worden verdacht van huisvredebreuk en een activist ook van bedreiging.
2 uur geledenMOSKOU (ANP) - NOS-correspondent Geert Groot Koerkamp mag in Rusland niet langer zijn werkzaamheden als journalist uitvoeren. Dat heeft de NOS donderdagavond bekendgemaakt. Eerder deze week werd bekend dat een Nederlandse journalist Rusland uit zou worden gezet. Volgens de NOS is de persaccreditatie van Groot Koerkamp ingetrokken, maar mag hij voorlopig wel in Rusland blijven wonen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is bereid om een militaire bijdrage te leveren om de vrije doorvaart in de Straat van Hormuz weer mogelijk te maken na het beëindigen van de vijandelijkheden. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) donderdag tijdens een videovergadering van veertig landen over de situatie in de zeestraat.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag 4,5 jaar cel geëist tegen Inez Weski. Justitie vervolgt de 71-jarige oud-advocate voor deelname aan de criminele organisatie van haar oud-cliënt Ridouan Taghi.
5 uur geledenASSEN (ANP) - De twee gouden armbanden en de wereldberoemde gouden helm van Cotofenesti, die zijn teruggevonden na de kunstroof uit het Drents Museum in Assen, gaan zo snel mogelijk terug naar Roemenië. De kunstschatten verlieten donderdag na de persbijeenkomst onder gewapende politiebegeleiding het museum.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) van Aruba heeft het dossier over de verdwijningszaak van Natalee Holloway overgedragen aan het OM in Amsterdam. Dit volgt op de aangifte die de moeder van Holloway in Nederland heeft gedaan tegen Joran van der Sloot. Het OM heeft het dossier nodig om die aangifte te kunnen beoordelen.
6 uur geledenGORINCHEM (ANP) - De inwoners van de gemeente Gorinchem kunnen op woensdag 29 april opnieuw naar de stembus. Het stadsbestuur heeft deze datum vastgesteld, nadat een meerderheid van de gemeenteraad een herstemming wilde. Aanleiding zijn vermoedens van stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart.
7 uur geleden