Ministeries: inschrijven Oekraïners in BRP is belangrijk
DEN HAAG (ANP) - Nog lang niet alle Oekraïense vluchtelingen hebben zich ingeschreven in de Basisregistratie Personen (BRP). Diverse ministeries en de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) stellen dat het belangrijk is om dit zo snel mogelijk te doen.
Inschrijving in de BRP is niet alleen wettelijk verplicht, maar ook noodzakelijk om in aanmerking te komen voor leefgeld, zorg en onderwijs. Om uitbuiting te voorkomen en gezinshereniging te faciliteren is registratie in de BRP eveneens van groot belang. Uit de meeste recente cijfers van het ministerie van Justitie en Veiligheid van donderdag, blijkt dat 7220 van de ruim 15.000 Oekraïense vluchtelingen zich hebben ingeschreven.
Zonder registratie in de BRP wordt geen leefgeld uitbetaald. Het kabinet wil hiermee misbruik van de leefgeldregeling voorkomen, zoals uitbuiting van vluchtelingen of een beroep op leefgeld door mensen die daar geen geen recht op hebben.
Kwetsbaar
Inschrijving is ook belangrijk om vluchtelingen in beeld te hebben. Zij zijn kwetsbaar voor mensenhandel en uitbuiting. "We moeten goed opletten op uitbuiting, of het nu gaat om seksuele of arbeidsuitbuiting", zei staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) voor de ministerraad.
De inschrijving in de BRP moet gebeuren in de gemeente waar een Oekraïense vluchteling als eerste opvang krijgt, ook als dat bijvoorbeeld een sporthal is. Als de vluchteling daarna doorreist naar een andere gemeente hoeft alleen een adreswijziging te worden doorgegeven, zegt een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken (BZK).
Capaciteitstekorten
Vanuit dat ministerie worden instructies aan gemeenten gegeven over de manier waarop zij de identiteitsbewijzen van Oekraïners moeten controleren bij inschrijving in de BRP. "Die worden dagelijks aangevuld, mede op basis van vragen van gemeenten", aldus de BZK-woordvoerder.
Gemeenten kampen met capaciteitstekorten bij de afdeling Burgerzaken, waar de inschrijving in het BRP wordt geregeld, zo schrijft gemeentekoepel VNG aan gemeenten. De VNG en de Nederlandse Vereniging voor Burgerzaken (NVVB) roepen gemeenten op voor de inschrijving van Oekraïense vluchtelingen alles uit de kast te halen. Het hanteren van ruimere openingstijden, zoals avondopenstelling, wordt daarbij als mogelijkheid geopperd.
De gemeente Den Haag is inmiddels bezig met capaciteitsuitbreiding. Het is erg druk bij de balies, laat de gemeente weten. In Den Haag wordt gewerkt aan een versneld registratieproces voor vluchtelingen in de opvanglocaties en op plekken waar ze zelf onderdak hebben gevonden.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De concerten van de Amerikaanse rapper Ye in GelreDome in Arnhem komende zaterdag en maandag mogen doorgaan. Dat is de uitkomst van een kort geding in de rechtbank in Amsterdam dat het Centraal Joods Overleg (CJO) had aangespannen. De voorzieningenrechter ziet op dit moment geen concrete aanwijzingen dat de komst van Ye, ook wel Kanye West, een gevaar is voor de openbare orde.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan 56.000 vmbo-leerlingen moeten door een technische fout een dag langer wachten op de uitslag van het praktijkdeel van hun examen. Dat is "onwijs vervelend" voor de leerlingen en zorgt voor extra werk voor docenten, zegt bestuurder Kim van Strien van de Algemene Onderwijsbond (AOb).
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rapper Ye, ook bekend als Kanye West, is voor de behandeling van het kort geding over zijn mogelijke inreisverbod al naar Nederland gekomen. Dat bevestigt Anis Boumanjal, de advocaat van de organisator van zijn aankomende concerten in Arnhem. Het kort geding wordt woensdagmiddag behandeld in de rechtbank van Amsterdam.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-Kamervoorzitter Khadija Arib vreest dat de parlementaire enquête corona, waarin zij als getuige is opgeroepen, te veel draait om vooruitkijken en lessen leren voor de toekomst. "Prima, maar ik mis de nadruk op waarheidsvinding, op verantwoording afleggen", zei zij aan het einde van haar openbare verhoor.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Volgens het College voor de Rechten van de Mens heeft omroepvereniging Ongehoord Nederland (ON!) zich schuldig gemaakt aan discriminatie. Dat oordeelde het onafhankelijke mensenrechteninstituut woensdag naar aanleiding van een vacaturetekst die de omroep in 2024 plaatste.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks de aanvallen van de Verenigde Staten en Israël zit het Iraanse regime nog "stevig" in het zadel. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) woensdag in een Kamerdebat over de situatie in Iran. Er is verder "geen enkele aanwijzing" dat het bewind een gematigdere koers gaat varen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat een deel van het ambassadepersoneel "binnenkort" terug kan gaan naar de Iraanse hoofdstad Teheran. De Nederlandse ambassademedewerkers werden begin maart tijdelijk verplaatst naar de Azerbeidzjaanse hoofdstad Bakoe.
11 uur geleden