Ministeries hijsen vrijdag Oekraïense vlag na jaar oorlog
DEN HAAG (ANP) - Ministeries zullen vrijdag de Oekraïense vlag uithangen uit solidariteit met het land dat dan precies een jaar geleden werd binnengevallen door Rusland. Op het ministerie van premier Mark Rutte wordt de Oekraïense tweekleur bij zonsopkomst gehesen en daarna zal de rest volgen. Het idee komt van D66. Die fractie roept Nederlandse gemeenten en mensen thuis op om hetzelfde te doen.
Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma (D66) deed dinsdag het verzoek aan Rutte bij een debat over de oorlog. De premier zei vervolgens toe het geel en blauw van Oekraïne in elk geval bij zijn ministerie te laten wapperen en zei te hopen dat andere ministeries zullen volgen.
Rutte kan er geen officieel landelijk verzoek van maken in de vorm van een vlaginstructie, want dat mag alleen met de Nederlandse driekleur. "Maar ik kan me voorstellen dat op heel veel plekken in Nederland de vlag aanstaande vrijdag niet rood-wit-blauw is maar blauw en geel", zei de premier dinsdag.
Zij aan zij
"Met het hijsen van hun nationale vlag op onze Nederlandse overheidsgebouwen is voor iedereen duidelijk dat we zij aan zij staan", aldus Sjoerdsma over zijn initiatief.
Inmiddels is duidelijk dat ook de andere ministeries meedoen, evenals diverse plaatsen in het land. Zo hangt vrijdag onder meer in Den Haag, Amsterdam, Utrecht, Tholen, Zwolle, Dordrecht en Eindhoven de Oekraïense vlag. Een aantal gemeenten doet dit al bijna het hele jaar. In Rotterdam is verder het hoofdkantoor van KPN verlicht in de kleuren van Oekraïne, evenals de Goede Redetoren in Almere Haven en de Lichtboogtoren in Almere Stad. In het Utrechtse Rhenen kleurt de 82 meter hoge Cuneratoren blauw en geel, evenals in Leiden de Koornbeursbrug.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Niet iedere nieuwe asielzoeker die zich meldt bij de opvang in het Groningse Ter Apel kan daar een plek krijgen. Het is binnen te druk, en daarom krijgen de meest kwetsbare asielzoekers voorrang. "Om het veilig en leefbaar te houden voor onze medewerkers en bewoners, moeten we noodgedwongen mensen buiten laten staan", zegt bestuursvoorzitter Joeri Kapteijns van opvangorgaan COA.
15 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De eerste handhavers van de NS hebben woensdag een wapenstok gekregen. Het is een proef om te kijken of de medewerkers veiliger kunnen werken dankzij de stok.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De pro-Palestijnse demonstranten die dinsdag zijn aangehouden in Den Haag in de buurt van de Tweede Kamer beklagen zich over de opstelling van de politie. De politie zou zich zonder duidelijke reden agressief hebben opgesteld en geweld hebben gebruikt.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie is bezig om drie pro-Palestijnse activisten te verwijderen van het spoor, ziet een ANP-verslaggever. Zij hadden zich, ergens tussen sporen 6 en 7, vastgeketend aan een seinpaal.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rond de 70 à 80 mensen zijn dinsdag in Den Haag aangehouden. De groep demonstreerde bij het Tweede Kamergebouw voor de door Israël opgepakte opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De politie laat weten dat de demonstranten weigerden naar een toegewezen demonstratievak te gaan en toen zijn aangehouden.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het treinverkeer van en naar Den Haag Centraal ligt stil omdat demonstranten zich op het spoor hebben begeven, meldt de NS. Hoeveel sporen ze bezetten is niet bekend, maar uit veiligheidsoverwegingen is het volledige treinverkeer stilgelegd, aldus een woordvoerster.
13 uur geledenTILBURG (ANP) - Bij een actie in Brabant waaraan bijna tweehonderd agenten meewerkten zijn dinsdagochtend negen aanhoudingen verricht, meldt de politie. De personen worden verdacht van het overtreden van de Opiumwet en zijn tussen de 21 en 29 jaar oud. Ze zijn aangehouden bij invallen in panden in de Brabantse plaatsen Tilburg en Oisterwijk.
18 uur geleden