Ministeries hijsen vrijdag Oekraïense vlag na jaar oorlog
DEN HAAG (ANP) - Ministeries zullen vrijdag de Oekraïense vlag uithangen uit solidariteit met het land dat dan precies een jaar geleden werd binnengevallen door Rusland. Op het ministerie van premier Mark Rutte wordt de Oekraïense tweekleur bij zonsopkomst gehesen en daarna zal de rest volgen. Het idee komt van D66. Die fractie roept Nederlandse gemeenten en mensen thuis op om hetzelfde te doen.
Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma (D66) deed dinsdag het verzoek aan Rutte bij een debat over de oorlog. De premier zei vervolgens toe het geel en blauw van Oekraïne in elk geval bij zijn ministerie te laten wapperen en zei te hopen dat andere ministeries zullen volgen.
Rutte kan er geen officieel landelijk verzoek van maken in de vorm van een vlaginstructie, want dat mag alleen met de Nederlandse driekleur. "Maar ik kan me voorstellen dat op heel veel plekken in Nederland de vlag aanstaande vrijdag niet rood-wit-blauw is maar blauw en geel", zei de premier dinsdag.
Zij aan zij
"Met het hijsen van hun nationale vlag op onze Nederlandse overheidsgebouwen is voor iedereen duidelijk dat we zij aan zij staan", aldus Sjoerdsma over zijn initiatief.
Inmiddels is duidelijk dat ook de andere ministeries meedoen, evenals diverse plaatsen in het land. Zo hangt vrijdag onder meer in Den Haag, Amsterdam, Utrecht, Tholen, Zwolle, Dordrecht en Eindhoven de Oekraïense vlag. Een aantal gemeenten doet dit al bijna het hele jaar. In Rotterdam is verder het hoofdkantoor van KPN verlicht in de kleuren van Oekraïne, evenals de Goede Redetoren in Almere Haven en de Lichtboogtoren in Almere Stad. In het Utrechtse Rhenen kleurt de 82 meter hoge Cuneratoren blauw en geel, evenals in Leiden de Koornbeursbrug.
Meer uit Binnenland
LANDGRAAF (ANP) - Door een steekpartij in een winkelcentrum in Landgraaf (Limburg) is zondagmiddag een man gewond geraakt, meldt de politie. Kort na het incident is een verdachte aangehouden. Het gaat om een 51-jarige man uit Landgraaf.
49 minuten geledenHEERENVEEN (ANP) - De jubileumeditie van De Hollandse 100 heeft een recordbedrag opgeleverd. Het sportevenement bracht tot nu toe 354.000 euro op voor onderzoek naar lymfeklierkanker, meldt de organisatie. Ruim 740 mensen deden mee aan de tiende editie van De Hollandse 100. Donateurs kunnen nog tot donderdag geld schenken.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Een 21-jarige man uit Eindhoven is zaterdagavond aangehouden in een terrorismeonderzoek. Dat meldt de politie zondag. De politie onderzoekt of de man banden heeft met Islamitische Staat (IS).
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het programma RTL Tonight stopt. Dat heeft een woordvoerder aan het ANP bevestigd na een bericht van het AD. De laatste uitzending van het RTL 4-programma is op 12 juni. Vanaf komend najaar kiest de zender voor een "vertrouwde talkshowopzet", gepresenteerd door Renze Klamer.
3 uur geledenWAGENINGEN/LEIDEN (ANP) - Mensen met hooikoorts krijgen het dit voorjaar "behoorlijk voor de kiezen", schrijven deskundigen op Nature Today. Het seizoen begon al uitzonderlijk vroeg, met onder meer een recordhoge concentratie elzenpollen in de lucht. Afgelopen week was de pollenconcentratie van de es, populier, iep en haagbeuk hoog, melden het LUMC in Leiden en ziekenhuis Elkerliek in Helmond.
6 uur geledenHOORN (ANP) - Een van de drie mensen die zaterdagavond gewond raakten door een steekpartij in Hoorn, is overleden. Het gaat om een 29-jarige man uit Hoorn, meldt de politie.
8 uur geledenHOORN (ANP) - Aan de Italiaanse Zeedijk in Hoorn zijn zaterdagavond drie mensen gewond geraakt. Dat meldt de politie Noord-Holland. Om 23.22 uur werd er melding gemaakt van een steekincident, bevestigt een politiewoordvoerder. Het incident gebeurde op straat in het horecagebied.
15 uur geleden