Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ministerie wil door met ondersteuning voor vertrek asielzoekers

Ministerie wil door met ondersteuning voor vertrek asielzoekers

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Justitie en Veiligheid gaat door met het subsidiëren van projecten die uitgeprocedeerde asielzoekers moeten stimuleren terug te keren naar hun thuisland. Hoewel uit onderzoek blijkt dat de projecten in absolute aantallen niet heel veel opleveren, ziet staatssecretaris Ankie Broekers-Knol (Asiel) toch genoeg positieve resultaten om ermee door te gaan.

De subsidieregeling Ondersteuning Zelfstandig Vertrek (OZV) kwam begin dit jaar onder vuur te liggen na onderzoek van Nieuwsuur. Volgens het programma keren er maar weinig deelnemers aan de projecten terug en is moeilijk na te gaan of de mensen die wél terugkeren dat doen dankzij de trainingen.

Onderzoekers keken naar 17 projecten, waarbij de deelnemers bijvoorbeeld vaktrainingen krijgen. In totaal deden daaraan 560 mensen mee. Van hen keerde 45 procent uiteindelijk terug naar het land van herkomst. De onderzoekers die de regeling evalueerden, vinden dit een "relatief geringe kwantitatieve meerwaarde", maar in een brief aan de Tweede Kamer noemt Broekers-Knol het toch een "behoorlijk" resultaat dat "bijna de helft van het aantal deelnemers daadwerkelijk vertrekt".

'Minder groot taboe'

De onderzoekers zien andere voordelen. Zo is het draagvlak voor terugkeer gegroeid, stellen zij. Bij maatschappelijke organisaties is het thema "een minder groot taboe" geworden. De samenwerking met de Dienst Terugkeer en Vertrek is daarnaast verbeterd. Ook blijven de gemiddelde kosten, met ruim 5500 euro per migrant, binnen de gestelde perken.

Organisaties afrekenen op het aantal migranten dat daadwerkelijk terugkeert, wordt "vrijwel unaniem als onwenselijk beschouwd", stellen de onderzoekers. "Een ngo kan alles in het werk hebben gesteld om vrijwillig vertrek van een migrant te ondersteunen. Zij heeft echter geen invloed op het daadwerkelijke vertrek van de migrant."

CDA en VVD vroegen de staatssecretaris eerder dit jaar wel wat ze wil doen om te zorgen dat de projecten "toetsbaar worden op daadwerkelijke terugkeer en ook dan alleen in aanmerking voor subsidie komen". VVD-Kamerlid Bente Becker laat weten nog steeds "meer sturing op vertrek" in de regeling te willen.

Broekers spreekt zich in haar brief niet expliciet uit over een zogenoemde resultaatverplichting. "Ik besef dat het realiseren van terugkeer uitermate weerbarstig is. Dat niet ieder gesprek met een vreemdeling (gelijk) leidt tot terugkeer begrijp ik ook goed", schrijft ze.

Meer uit Binnenland

Voor ontvoering Insiya veroordeelde man gearresteerd in Letland

RIGA/AMSTERDAM (ANP) - Een van de mannen die is veroordeeld voor betrokkenheid bij de ontvoering van het destijds 2-jarige meisje Insiya is vorige week in Letland gearresteerd, bevestigt het Openbaar Ministerie (OM) na berichtgeving door De Telegraaf. Donderdag is hij overgeleverd aan Nederland.

1 uur geleden
Advocaat wil alleen tbs voor schutter Rotterdam-IJsselmonde

ROTTERDAM (ANP) - De advocaat van de 25-jarige Sendric S., verdacht van het plegen van drie moorden in Rotterdam-IJsselmonde, wil dat de rechtbank zijn cliënt alleen tbs met dwangverpleging oplegt en geen gevangenisstraf.

1 uur geleden
Door asielnoodopvang rustiger in Ter Apel en Biddinghuizen leeg

TER APEL (ANP) - De oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten om snel bij te springen met noodopvang, lijkt zijn vruchten te hebben afgeworpen. De drukte bij het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is afgenomen tot onder het maximum van 2000 en de winteropvang in Biddinghuizen komt zoals afgesproken vrijdag leeg, meldt het COA.

1 uur geleden
Niemand wordt vervolgd voor dodelijke woningbrand Roermond

ROERMOND (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt niemand voor de dodelijke woningbrand in Roermond in september vorig jaar, zo is vrijdag bekendgemaakt. Er zijn namelijk geen verdachten in beeld die nog in leven zijn, aldus het OM.

2 uur geleden
Zangvogeltentoonstellingen mogen weer, ondanks vogelgriep

DEN HAAG (ANP) - Tentoonstellingen met zangvogels en wedstrijden met duiven mogen weer. Deze soorten hebben een laag risico op vogelgriep. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw) komt hiermee tegemoet aan de wens van hobbyhouders van vogels om weer deel te nemen aan tentoonstellingen.

2 uur geleden
Haagse politiemedewerker verdachte van omkoping

DEN HAAG (ANP) - Een 35-jarige medewerker van de politie Den Haag is maandag aangehouden. Het Openbaar Ministerie verdenkt hem van ambtelijke omkoping, het ongeoorloofd raadplegen van politiesystemen, het delen van politie-informatie met derden en het verduisteren van politiekleding.

2 uur geleden
Eis 20 jaar cel en tbs voor drie moorden Rotterdam-IJsselmonde

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag twintig jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 25-jarige Sendric S. voor drie moorden in de Rotterdamse wijk IJsselmonde. S. heeft bekend dat hij in december 2024 en januari 2025 drie mannen afzonderlijk van elkaar op straat heeft doodgeschoten.

4 uur geleden