
Ministerie verwachtte al dat Lelylijn veel duurder zou worden
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat verwachtte al dat meer geld nodig zou zijn voor de Lelylijn en de Nedersaksenlijn. Dat laat een woordvoerder weten. Stukken uit de kabinetsformatie onderschrijven dit verhaal.
Het vorige kabinet had 3 miljard euro opzijgezet voor de Lelylijn, die Noord-Nederland beter moet verbinden met de Randstad. Maandag bleek dat er naar verwachting 13,8 miljard euro nodig is. Als het meezit, kan dat bedrag uitkomen op 9,8 miljard euro, als het tegenzit op 17,9 miljard euro. Honderden miljoenen euro's aan jaarlijkse onderhoudskosten komen daar nog bij.
De 3 miljard euro was volgens het ministerie bedoeld als "een eerste begin voor de financiering voor het hele project". In de lijsten met financiële tegenvallers die dit voorjaar in de kabinetsformatie werden opgevraagd, stond bij de Lelylijn een tegenvaller van 7 miljard euro. Volgens de woordvoerder ging het toen om "globale kosteninschattingen". Bij de nieuwe berekening is "veel gedetailleerder gekeken en gerekend".
De Nedersaksenlijn moet Enschede en Groningen via Emmen met elkaar verbinden. Daarvoor heeft de landelijke overheid 85 miljoen euro opzijgezet, terwijl het project naar verwachting 1,7 miljard euro kost.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Bij de komende Tweede Kamerverkiezingen zijn aanzienlijk meer mannen dan vrouwen verkiesbaar. Van de 1166 kandidaten is iets meer dan een derde vrouw. Dit blijkt uit een analyse van het ANP op basis van alle kieslijsten. Het aandeel vrouwen is licht gedaald sinds de vorige verkiezingen. Tien kandidaten identificeren zich als non-binair of genderqueer. Dit zijn mensen die zich niet identificeren als man of vrouw.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Geert Wilders zou als premier "hetzelfde hebben gedaan als Israël" als er bij een terroristische aanslag in Nederland vele honderden doden zouden zijn gevallen. Dat zei hij in het tv-programma Vandaag Inside vrijdag. Het was zijn eerste publieke optreden sinds hij zijn campagne hervatte.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-lijsttrekker Henri Bontenbal denkt dat hij veel stemmen van boeren terugkrijgt ten opzichte van vorige verkiezingen, omdat hij een eerlijk verhaal vertelt. Volgens hem heeft het geen nut om "met de vuist op tafel te slaan" en heeft de huidige regering daar weinig mee bereikt het afgelopen jaar.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ministers Foort van Oosten (Justitie, VVD) en Frank Rijkaart (Binnenlandse Zaken, BBB) vinden dat het demissionaire kabinet er al alles aan doet om de verkiezingen veilig te laten verlopen. Ze reageren daarmee op premier Dick Schoof, die eerder deze week zei dat het kabinet "echt even een tandje bij moet zetten", gezien de bedreigingen en intimidatie van enkele lijsttrekkers.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het CDA en de ChristenUnie hebben in het Zuid-Hollandse verkiezingsdebat gepleit voor uitbreiding van de RandstadRail, het ov-netwerk dat Den Haag, Rotterdam en Zoetermeer verbindt. Kandidaat-Kamerlid Karsten Klein, de nummer 23 op de verkiezingslijst van het CDA, opperde om de RandstadRail door te trekken naar Gouda om zo de A12 te ontlasten.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) hoopt dat "de druk op Rusland wordt opgevoerd" als de Amerikaanse president Donald Trump inderdaad weer gaat praten met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin. Trump kondigde dat gesprek donderdag aan op zijn eigen platform Truth Social.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Docent Harry Pettit heeft donderdag aangifte gedaan tegen onderwijsminister Gouke Moes, bevestigt zijn advocaat Adem Çatbaş na berichtgeving van De Volkskrant. De BBB-minister zei vorige week vrijdag dat hij wil dat de Radboud Universiteit aangifte doet tegen Pettit. Volgens Moes bestaat het vermoeden dat de Nijmeegse universitair docent met zijn uitingen op X strafbare feiten begaat en daar zou de universiteit naar moeten handelen.
1 dag geleden