Ministerie snapt gang naar rechter om opvangcrisis
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Justitie en Veiligheid snapt dat VluchtelingenWerk naar de rechter stapt om naleving van de wettelijke minimumnormen voor de opvang van asielzoekers af te dwingen. Dat laat een woordvoerder van het ministerie desgevraagd weten. Ook het ministerie vindt dat de opvang van asielzoekers niet goed is.
VluchtelingenWerk Nederland meldt maandag binnen drie weken een kort geding aan te spannen tegen het Rijk en het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). De organisatie wil daarmee naar eigen zeggen een oplossing voor de opvangcrisis afdwingen.
Staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) noemde in een Kamerbrief van donderdag de situatie in Ter Apel "onhoudbaar". Er wordt al lang "keihard gezocht naar oplossingen, voor zowel de korte als de lange termijn", zegt de woordvoerder van het ministerie van Justitie en Veiligheid in de reactie. Daarnaast is eerder een nationale crisisstructuur geactiveerd, waarbij de Ministeriële Commissie Crisisbeheersing (MCCb) bevoegd is namens het kabinet maatregelen te nemen om de crisis zo snel mogelijk aan te pakken. Daarbij kan worden gedacht aan het regelen van grote cruiseschepen voor asielzoekers waartoe recent is besloten.
Opvanglocaties
De laatste tijd zijn er veel extra crisisopvangplekken bijgekomen, benadrukt de woordvoerder. Van de 5625 plekken die de veiligheidsregio's voor 1 oktober moeten regelen, zijn er nu ruim 4100 gerealiseerd.
In Den Haag, Delft en Voorschoten opent het COA de komende anderhalve week opvanglocaties waar plek is voor in totaal achthonderd mensen. Daarnaast lopen er volgens de woordvoerder vergevorderde gesprekken over zowel nieuwe asielzoekerscentra als aanmeldcentra.
Maatregelen voor de lange termijn moeten voorkomen dat de huidige opvangcrisis voor asielzoekers zich herhaalt, zegt de woordvoerder.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66 wil dat Rianne Letschert de nieuwe informateur wordt. Een woordvoerder van de partij bevestigt een bericht van BNR daarover. Letschert is bestuursvoorzitter van de Universiteit Maastricht en moet Sybrand Buma opvolgen als informateur.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Adviescollege Openbaarheid en Informatiehuishouding haalt in een brief uit naar minister Femke Wiersma van Landbouw over het weigeren van het openbaar maken van uitstootgegevens van veehouderijen. Follow the Money en NRC hadden nogmaals een verzoek tot bemiddeling ingediend om de gegevens te krijgen. Het adviescollege vindt dat de minister doelbewust vertraagt en dat dit de belastingbetaler miljoenen euro's kost.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kinderen moeten in de klas beter leren lezen, schrijven en rekenen, schrijft een nieuwe wet voor waarmee de Tweede Kamer dinsdagmiddag heeft ingestemd. Het gaat om een vernieuwing van de zogeheten kerndoelen, waarin staat waaraan de lesprogramma's van scholen moeten voldoen. Daarin staat ook dat docenten meer aandacht moeten geven aan digitale vaardigheden en hoe leerlingen zich kunnen ontwikkelen tot betrokken burgers.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet werkt nog steeds aan een "politiek besluit" om Lelystad Airport al dan niet te openen voor burgerluchtvaart. Dat zei demissionair minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat, BBB) in het wekelijkse vragenuur in de Tweede Kamer. Het "voornemen" is om het besluit nog dit jaar te nemen, maar zeker is dat niet.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet maakt zich zorgen over de mentale gezondheid van Nederlanders. De Tweede Kamer ontvangt daarom vóór de kerst een brief van demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Volksgezondheid) over welke maatregelen het kabinet wil nemen. Dat beloofde de VVD'er tijdens het wekelijkse vragenuur in de Tweede Kamer.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Informateur Sybrand Buma raadt D66, VVD en CDA aan een akkoord voor te bereiden dat de basis moet worden van een "stabiel kabinet". Dat schrijft hij in zijn eindverslag, dat hij maandag heeft gepresenteerd.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Informateur Sybrand Buma komt maandag aan het eind van de middag al met zijn eindverslag, meldt het Bureau Kabinetsformatie. Hij had tot dinsdag de tijd om het stuk in te leveren. Woensdag debatteert de Tweede Kamer over het verslag.
1 dag geleden