Ministerie: regeling zorgbonus kon niet snel én waterdicht
DEN HAAG (ANP) - Het is volgens het ministerie van Volksgezondheid vervelend maar onvermijdelijk dat wellicht niet al het geld voor de zorgbonus op de goede plek terecht is gekomen. Een woordvoerder wijst erop dat, mede op aandringen van de Tweede Kamer, gekozen is voor een regeling die niet waterdicht was, maar wel snel kon worden uitgevoerd.
Het kabinet gaf in 2020 een bonus van 1000 euro aan zorgmedewerkers die door de coronacrisis een zwaar jaar achter de rug hadden. Voor de regeling werd aanvankelijk 1,4 miljard euro uitgetrokken maar dat liep op tot 2,2 miljard euro, doordat de bonus voor meer medewerkers werd aangevraagd dan waar op was gerekend.
RTL Nieuws zegt na eigen onderzoek tientallen gevallen te hebben gevonden van fraude, of op zijn minst oneigenlijk gebruik van de zorgbonus. Zo zouden sommige zorginstellingen de bonus hebben aangevraagd voor meer mensen dan zij in dienst hadden. Verschillende partijen in de Tweede Kamer willen daar opheldering over.
Rafelrandjes
Het ministerie laat weten dat achteraf, deels steekproefsgewijs, gecontroleerd wordt of zorgaanbieders de bonussen voor 2020 volgens de regels hebben toegekend. Dat proces is nog in volle gang. Op welke schaal nu al onregelmatigheden zijn aangetroffen, kan de woordvoerder niet zeggen. Maar hij erkent dat er "rafelrandjes" aan de regeling zaten.
Bij vier zorgaanbieders is al direct bij de aanvraag aangifte gedaan. In alle vier de gevallen heeft dat geleid tot een veroordeling. Als bij de controle achteraf meer gevallen van fraude worden ontdekt, wordt ook daar aangifte van gedaan en volgt een terugvordering van geld dat ten onrechte is uitbetaald.
Meer uit Binnenland
HELMOND (ANP) - De 19-jarige man die in de nacht van donderdag op vrijdag vermist is geraakt in Helmond, is nog altijd niet gevonden. Dit meldt een woordvoerder van de politie. De vermiste man heeft een verstandelijke beperking en is alleen gekleed in een korte broek en een t-shirt.
3 uur geledenEMMEN (ANP) - Arriva gaat door met de extra perroncontroles op station Emmen om het aantal zwartrijders te verminderen, tot zeker 31 januari. De proef waarbij reizigers op het perron al op een geldig vervoersbewijs worden gecontroleerd, begon 8 december en zou vier weken duren. De controles zijn effectief, stelt Arriva: een week voor de controles waren er achthonderd boetes, de week erna vierhonderd.
3 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De Limburgse commissaris van de Koning Emile Roemer vraagt meer aandacht voor mensen die niet mee kunnen doen in de samenleving of ervoor kiezen niet te participeren. Volgens Roemer is het nu te makkelijk voor burgers om zich te distantiëren. "Er werken krachten op ons in, als samenleving, die ervoor zorgen dat mensen niet kunnen meedoen, niet hoeven meedoen, niet willen meedoen of niet uitgenodigd worden om mee te doen", zei de commissaris in zijn nieuwjaarstoespraak.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Stadsherstel Amsterdam heeft nog geen zicht op de schade aan de Vondelkerk na de verwoestende brand tijdens de nieuwjaarsnacht. Vrijdag worden in overleg met de brandweer en politie dronebeelden gemaakt om zo meer duidelijkheid te krijgen over de omvang. "Het is nog te gevaarlijk om de kerk in te gaan", zegt een woordvoerster van de organisatie die sinds 1996 eigenaar van de kerk is.
8 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De verdachte van het dodelijke vuurwerkongeluk in Nijmegen tijdens oud en nieuw is een 44-jarige man uit Nijmegen. Dat laat een woordvoerder van de politie vrijdagmiddag weten. De man is donderdagmiddag vrijgelaten, al moet hij beschikbaar blijven tijdens het onderzoek. Wat de relatie is tussen de verdachte en het slachtoffer wil de politie niet zeggen.
8 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De drie Nederlandse brandwondencentra kunnen in totaal zes gewonden van de cafébrand in Zwitserland opvangen. Dat laat het Martini Ziekenhuis in Groningen weten naar aanleiding van een bericht van de NOS.
8 uur geledenPUTTE (ANP) - Een groep jongeren heeft tijdens de jaarwisseling brandgesticht in een woning in het Noord-Brabantse Putte, door de ramen kapot te maken en vervolgens vuurwerk naar binnen te gooien. Een man (40), de vriend van de bewoonster, wilde samen met zijn vriendin de groep stoppen en werd mishandeld.
8 uur geleden