Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ministerie: komende tien jaar niet verlost van het lerarentekort

Ministerie: komende tien jaar niet verlost van het lerarentekort

DEN HAAG (ANP) - Scholen zijn de komende tien jaar "niet verlost van het lerarentekort", schrijven ambtenaren van het ministerie van Onderwijs in een jaarlijkse rapportage hierover. Dit jaar is het tekort weliswaar gedaald. Maar dat is volgens staatssecretaris Mariëlle Paul (Funderend Onderwijs) een tijdelijk effect dat te maken heeft met het aflopen van het ondersteuningsprogramma tegen corona-achterstanden.

De afgelopen jaren heeft het ministerie van Onderwijs miljarden uitgegeven aan het Nationaal Programma Onderwijs. Dit subsidieprogramma had als doel om achterstanden in te lopen die leerlingen hadden opgedaan tijdens de coronapandemie. Door het geld konden scholen tijdelijk extra personeel aannemen. Die zijn weer beschikbaar voor nieuw werk en daardoor neemt het lerarentekort tijdelijk af.

In het basisonderwijs is momenteel een tekort van 7700 voltijdsbanen. Dat zijn er ongeveer 2100 minder dan een jaar eerder. In het voortgezet onderwijs is het tekort rond de 3800 blijven hangen.

Stijging

Afgezet tegen het totale aantal banen bedraagt het lerarentekort afgerond 8 procent in het basisonderwijs en 5 procent in het voortgezet onderwijs.

Ambtenaren van het ministerie van Onderwijs verwachten dat het tekort in het basisonderwijs de komende jaren eerst licht daalt en daarna stijgt tot boven het huidige niveau. Dat komt onder andere doordat het aantal leerlingen de komende jaren toeneemt, terwijl juist veel leraren en schoolleiders met pensioen gaan.

Tekortvakken

In het voortgezet onderwijs blijven de tekorten de komende tien jaar "voortdurend stijgen", verwachten de opstellers van de rapportage. De leerlingenaantallen nemen weliswaar af, maar het wordt moeilijker om leraren te vinden voor de tekortvakken wiskunde, natuurkunde, scheikunde, informatica, Nederlands, Duits, Frans en klassieke talen.

Om het lerarentekort terug te dringen worden volgens staatssecretaris Paul "bergen werk verzet". Ze stelt bijvoorbeeld tevreden vast dat dit jaar circa 2200 zij-instromers uit een ander vakgebied leraar werden en daarmee "het record van vorig jaar benaderd" is. Ze vindt het ook positief dat de regionale samenwerkingen tussen scholen op gang komen en deze leiden tot creatieve oplossingen tegen het lerarentekort.

Zulke resultaten zijn "bikkelhard nodig" volgens de bewindsvrouw. "Want net als op de hele arbeidsmarkt zijn en blijven de tekorten groot."

Meer uit Binnenland

Editie 27 van de Top 2000 van start gegaan op NPO Radio 2

DEN HAAG (ANP) - De 27e editie van de NPO Radio 2 Top 2000 is van start gegaan. Radio-dj's Annemieke Schollaardt en Jan-Willem Roodbeen telden woensdagavond in de openingsshow af naar middernacht, het moment waarop het eerste nummer van de jaarlijkse hitlijst werd opgezet. Dat was het nummer Run Like Hell van Pink Floyd.

2 uur geleden
3FM Serious Request haalt recordbedrag van 18.423.566 euro op

DEN BOSCH (ANP) - 3FM Serious Request heeft met het eindbedrag van de actie een uitzonderlijk hoog bedrag bereikt. Na zes dagen actievoeren is in het Glazen Huis in Den Bosch 18.423.566 euro opgehaald voor Spieren voor Spieren, zo maakte NPO 3FM woensdag bekend. Nog nooit eerder kwam het eindbedrag tijdens het slot van Serious Request op kerstavond zo hoog uit.

7 uur geleden
41-jarige Eritreeër verdacht van mensensmokkel uitgeleverd

ROTTERDAM (ANP) - De 41-jarige Eritreeër Kidane H. die het Openbaar Ministerie (OM) wil vervolgen voor onder meer mensensmokkel, is vanuit de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) uitgeleverd aan Nederland. De man is woensdagavond geland op Schiphol en begeleid door de marechaussee, meldt het OM.

8 uur geleden
3FM Serious Request verbreekt record bij laatste tussenstand

DEN BOSCH (ANP) - 3FM Serious Request heeft bij de laatste tussenstand van de actie een recordbedrag opgehaald. De teller stond woensdag op 15.163.447 euro, met nog ongeveer anderhalf uur te gaan in het Glazen Huis in Den Bosch. Daarmee is het oude record uit 2012 definitief verbroken, is dinsdag op NPO 3FM bekendgemaakt.

8 uur geleden
Kabinet keurt Amerikaanse strafmaatregel tegen Breton af

DEN HAAG (ANP) - Nederland keurt het visumverbod af dat de Amerikaanse regering heeft ingesteld tegen onder anderen voormalig Eurocommissaris Thierry Breton, om zijn betrokkenheid bij Europese wetgeving tegen de verspreiding van desinformatie via bijvoorbeeld social media. Dat laat demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) via een woordvoerder weten.

8 uur geleden
Een van zwaargewonde slachtoffers ongeval Nunspeet is overleden

NUNSPEET (ANP) - Een van de zwaargewonde slachtoffers die betrokken waren bij het ongeval in Nunspeet afgelopen maandag is overleden, meldt de politie woensdag. Van het dodelijke slachtoffer worden geen leeftijd en woonplaats gedeeld "in verband met herleidbaarheid", aldus de politie.

9 uur geleden
Nog vijf gewonden in ziekenhuis na aanrijding Nunspeet

NUNSPEET (ANP) - Nog vijf mensen liggen in het ziekenhuis na de aanrijding in Nunspeet van afgelopen maandag, meldt burgemeester Céline Blom bij een bijeenkomst voor omstanders van het ongeval. Onder hen is ook de 56-jarige bestuurster die op de groep mensen inreed. Blom meldt ook dat alle gewonde kinderen weer thuis zijn. Zij weet niet precies hoeveel kinderen er in het ziekenhuis lagen, maar ze spreekt van "enkelen".

11 uur geleden