Ministerie: komende tien jaar niet verlost van het lerarentekort
DEN HAAG (ANP) - Scholen zijn de komende tien jaar "niet verlost van het lerarentekort", schrijven ambtenaren van het ministerie van Onderwijs in een jaarlijkse rapportage hierover. Dit jaar is het tekort weliswaar gedaald. Maar dat is volgens staatssecretaris Mariëlle Paul (Funderend Onderwijs) een tijdelijk effect dat te maken heeft met het aflopen van het ondersteuningsprogramma tegen corona-achterstanden.
De afgelopen jaren heeft het ministerie van Onderwijs miljarden uitgegeven aan het Nationaal Programma Onderwijs. Dit subsidieprogramma had als doel om achterstanden in te lopen die leerlingen hadden opgedaan tijdens de coronapandemie. Door het geld konden scholen tijdelijk extra personeel aannemen. Die zijn weer beschikbaar voor nieuw werk en daardoor neemt het lerarentekort tijdelijk af.
In het basisonderwijs is momenteel een tekort van 7700 voltijdsbanen. Dat zijn er ongeveer 2100 minder dan een jaar eerder. In het voortgezet onderwijs is het tekort rond de 3800 blijven hangen.
Stijging
Afgezet tegen het totale aantal banen bedraagt het lerarentekort afgerond 8 procent in het basisonderwijs en 5 procent in het voortgezet onderwijs.
Ambtenaren van het ministerie van Onderwijs verwachten dat het tekort in het basisonderwijs de komende jaren eerst licht daalt en daarna stijgt tot boven het huidige niveau. Dat komt onder andere doordat het aantal leerlingen de komende jaren toeneemt, terwijl juist veel leraren en schoolleiders met pensioen gaan.
Tekortvakken
In het voortgezet onderwijs blijven de tekorten de komende tien jaar "voortdurend stijgen", verwachten de opstellers van de rapportage. De leerlingenaantallen nemen weliswaar af, maar het wordt moeilijker om leraren te vinden voor de tekortvakken wiskunde, natuurkunde, scheikunde, informatica, Nederlands, Duits, Frans en klassieke talen.
Om het lerarentekort terug te dringen worden volgens staatssecretaris Paul "bergen werk verzet". Ze stelt bijvoorbeeld tevreden vast dat dit jaar circa 2200 zij-instromers uit een ander vakgebied leraar werden en daarmee "het record van vorig jaar benaderd" is. Ze vindt het ook positief dat de regionale samenwerkingen tussen scholen op gang komen en deze leiden tot creatieve oplossingen tegen het lerarentekort.
Zulke resultaten zijn "bikkelhard nodig" volgens de bewindsvrouw. "Want net als op de hele arbeidsmarkt zijn en blijven de tekorten groot."
Meer uit Binnenland
DE MEERN (ANP) - Een grote groep klimaatdemonstranten van XR is zaterdag de A12 opgelopen, ziet een ANP-verslaggever. Dat gebeurde ter hoogte van De Meern, vlakbij Utrecht. De politie probeerde hen tegen te houden, maar slaagde daar niet in.
57 minuten geledenDE MEERN (ANP) - Klimaatdemonstranten van XR proberen zaterdag de A12 te betreden, ziet een ANP-verslaggever. Ze doen een poging ter hoogte van De Meern, vlakbij Utrecht. Maar de politie weet dit tot nu toe te voorkomen.
59 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het YouTube-kanaal van de zogeheten prankcaller - telefonische grappenmaker - Rouand is offline. De YouTuber gaf eerder deze week toe kort voor een fataal schietincident gebeld te hebben met Efe Y., die ervan wordt verdacht op nieuwjaarsdag twee tieners te hebben doodgeschoten in Amsterdam. Eerder ontkende Rouand nog dat hij met Efe Y. had gebeld.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wie een rechtszaak verliest bij de Hoge Raad, hoort al jaren in de meeste gevallen niet waarom dat zo is. Dat blijkt uit cijfers van de hoogste rechter. In 2025 ontbrak een inhoudelijke motivering in 571 van de 976 gevallen waarin de Hoge Raad mensen geen gelijk gaf. Juristen zijn kritisch over de uitspraken zonder uitleg.
4 uur geledenIJSSELSTEIN (ANP) - In IJsselstein is het protest tegen een tijdelijke noodopvang voor asielzoekers afgelopen, meldt een ANP-verslaggever. Er is nog een kleine groep aanwezig bij het gemeentehuis. Aanleiding voor de demonstratie was de komst van een tijdelijke opvanglocatie op een veld van voetbalvereniging IJFC.
16 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Ex-minister van Asiel en Migratie Marjolein Faber zat fout toen ze de opvang van zestien vreemdelingen in Rotterdam wilde beëindigen. Dat heeft de bestuursrechter in Rotterdam vrijdag bepaald. De vreemdelingen verblijven er onder de zogenoemde bed-bad-broodregeling. Bij vier anderen die eveneens in beroep gingen, mocht Faber wel ingrijpen.
16 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - Het aantal tijdelijke noodopvangplekken voor asielzoekers in Loosdrecht zakt van de beoogde 110 naar 70, meldt de gemeente Wijdemeren vrijdag. De gemeente noemt dit aantal "beter passend bij de lokale situatie". De opvang gaat niet eerder dan 6 mei van start, staat in een verklaring.
19 uur geleden