Ministerie boos over brief anonieme ambtenaren bij rechtszaak
DEN HAAG (ANP) - Anonieme ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken bekritiseren in een brief de rol van het ministerie van Algemene Zaken van premier Mark Rutte in de Gaza-oorlog. Buitenlandse Zaken is verbolgen. "Deze brief is uiterst kwalijk" en "volkomen ongepast", aldus het ministerie.
In de brief wordt de bemoeienis van het ministerie van Rutte "uiterst opmerkelijk" genoemd, aldus NRC die erover bericht. Algemene Zaken zou onder meer aan de Directie Juridische Zaken bij Buitenlandse Zaken hebben gevraagd: "Wat kunnen we zeggen zodat het lijkt alsof Israël geen oorlogsmisdaden begaat?" Volgens Buitenlandse Zaken is er nooit zo'n verzoek niet gedaan. "Dat verzoek of iets van die strekking is er nooit geweest."
De brief maakt deel uit van het hoger beroep van Oxfam Novib, PAX en The Rights Forum tegen de Staat om de export van onderdelen van het gevechtsvliegtuig F-35 naar Israël te stoppen. Een woordvoerder van Oxfam bevestigt het bestaan en inhoud van de brief. De zaak dient maandag.
'Aantijgingen'
Ook zou er onenigheid zijn tussen Buitenlandse Zaken en Algemene Zaken, stellen de briefschrijvers. In december zou het ministerie van Hanke Bruins Slot vóór een VN-resolutie hebben willen stemmen, die opriep tot "het creëren van de voorwaarden voor een langdurige beëindiging van de vijandelijkheden". Volgens NRC liet Algemene Zaken minuten voor de stemming weten hiermee niet akkoord te gaan.
De reactie van Buitenlandse Zaken is opmerkelijk omdat het om een zaak gaat die onder de rechter is. Normaliter wordt daar nooit op ingegaan. "Het ministerie werpt de beschuldigingen die erin staan ver van zich. De briefschrijvers doen aantijgingen en geven citaten waar het ministerie zich totaal niet in herkent", aldus de verklaring van Buitenlandse Zaken.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet heeft 2,5 miljard euro klaargezet voor wegen, fietspaden en tramlijnen van en naar nieuwe woonwijken. Het geld was al afgesproken in het regeerakkoord door de toenmalige coalitiepartijen PVV, VVD, NSC en BBB en wordt nu door de drie betrokken bewindslieden verdeeld.
40 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Dilan Yeşilgöz ziet een formatie met in eerste instantie alleen D66, CDA en VVD als een mogelijke optie. "Dat zou kunnen", liet de VVD-leider desgevraagd weten na afloop van een gesprek met verkenner Wouter Koolmees. Al voegde ze eraan toe dat een formatie van vier of vijf partijen haar voorkeur heeft.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De grenscontroles die de Koninklijke Marechaussee (KMar) uitvoert om migranten zonder geldige papieren tegen te houden, worden met een half jaar verlengd, schrijft asielminister David van Weel (VVD) in een Kamerbrief. Volgens de demissionaire bewindsman is dat nodig "gezien de voortdurende dreiging voor de openbare orde", zonder toe te lichten wat die dreiging precies inhoudt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Klaas Verschuure, die in het verleden wethouder was in Utrecht, is maandag voorgedragen om wethouder in Den Haag te worden. De Haagse afdeling van D66 wil dat hij de plek overneemt van Robert van Asten, die lid van de Tweede Kamer wordt.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het probleem om te komen tot een mogelijke nieuwe coalitie ligt volgens Henri Bontenbal niet bij het CDA. Dat zegt hij voorafgaand aan zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees. De christendemocraten hebben nog altijd geen uitgesproken voorkeur voor een mogelijke coalitie. Bontenbal herhaalt dat hij "constructief in de wedstrijd zit".
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verkenner Wouter Koolmees spreekt maandag met Henri Bontenbal (CDA), Dilan Yeşilgöz (VVD), Rob Jetten (D66) en senaatsvoorzitter Mei Li Vos. Het is gebruikelijk om de voorzitter van de Eerste Kamer te spreken, licht een woordvoerder van de kabinetsformatie toe.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wybren van Haga stopt als partijleider van BVNL. Dat heeft hij bekendgemaakt in een videoboodschap. Zijn partij haalde bij de Tweede Kamerverkiezingen opnieuw geen zetel. "Blijkbaar ben ik niet degene die door werkend Nederland en door onze mkb-ondernemers wordt gezien als de man die Nederland van het slot gaat halen."
23 uur geleden