Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ministerie: aanval wolf op vee rechtvaardigt neerschieten niet

Ministerie: aanval wolf op vee rechtvaardigt neerschieten niet

GRONINGEN (ANP) - Als een wolf vee aanvalt, rechtvaardigt dat geen toestemming om op de wolf te mogen schieten, heeft de advocaat van het ministerie van Justitie gezegd. In een zaak die donderdag diende, beargumenteerde de advocaat dat de wolf een beschermd dier is en dat het aanvallen van schapen geen goede reden is om een wapenverlof goed te keuren. "Als een jager hem nu krijgt, waar houdt het dan op?"

De zaak werd aangespannen door een Friese jager. Hij wil de mogelijkheid krijgen om op een wolf te mogen schieten als er een aanval plaatsvindt bij schapenhouder Kees Terpstra in de Friese gemeente Opsterland. Eerder werd een aanvraag hiervoor afgewezen door de korpschef van de politie in Friesland en door de minister van Justitie en Veiligheid. De advocaat van de jager, Piet Stehouwer, vindt dat de toestemming wel moet worden verleend, "omdat het ene dier niet meer waard is dan het andere". De advocaat van de minister stelde daartegenover dat de wolf een beschermd dier is en dat een aanval op één of een paar schapen niet voldoende is om de wolf te mogen afschieten.

"Wapenverloven voor zelfverdediging worden alleen in zeer uitzonderlijke gevallen verleend", aldus de advocaat van de minister. Een wolvenaanval op een schapenkudde is geen uitzonderlijk geval, zei de advocaat. "Zet eerst in op preventieve maatregelen, zoals wolfwerende rasters of kuddehonden." Ook wees hij op de ontheffing die bij de provincie kan worden aangevraagd, dat is in dit geval nog niet gebeurd.

Afrastering

Stehouwer bracht daartegenin dat wolven regelmatig over de rasters heen springen, zelfs als ze aan alle voorwaarden voldoen. "Daar zijn voldoende video's van." De advocaat van het ministerie zei dat het nog maar de vraag is of de rasters werkten bij de aanval in 2022, waarna de aanvraag werd ingediend. "En zelfs als de rasters werkten, vindt de minister het wapenverlof nog buitenproportioneel."

Op de vraag van de rechter of er geen andere mogelijkheden zijn om een wolf weg te jagen tijdens een aanval, zei Stehouwer dat mogelijkheden om de wolf te verjagen met bijvoorbeeld vuurwerk niet voldoende werken.

Uitspraak

De uitspraak volgt binnen zes weken.

Meer uit Politiek

Raad van State: regels voor doden probleemwolf te ruim

DEN HAAG (ANP) - De Raad van State is kritisch over de aanpak van probleemwolven die demissionair staatssecretaris Jean Rummenie (Natuur, BBB) voor ogen heeft. Hij wil het te makkelijk maken om een wolf te vangen of zelfs te doden en dat is strijdig met Europese natuurbeschermingsregels, aldus de belangrijkste adviseur van de regering op wetgevingsgebied.

1 dag geleden
Jongeren voelen zich structureel niet gehoord door politici

DEN HAAG (ANP) - Kinderen en jongeren voelen zich structureel niet gehoord door politici. Ze beoordelen de mate waarin ze zich gehoord voelen met een 4,4. Vorig jaar was dit een 4,5. Hun grootste zorgen zijn pesten (41 procent), woningnood (36 procent) en veiligheid (36 procent), meldt UNICEF Nederland in het jaarlijkse UNICEF-jongerenadvies. Twee van de drie grootste zorgen zijn hetzelfde als vorig jaar. "Er is dus weinig veranderd", concludeert UNICEF.

1 dag geleden
Minister verwijst naar OM voor mogelijke stappen na concert Vylan

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister Foort van Oosten (VVD) vindt dat het aan het Openbaar Ministerie is om "te beoordelen of en welke stappen passend zijn" na het optreden van de rapgroep Bob Vylan in Paradiso. Hij gaat niet in op het verzoek van coalitiepartij BBB om "desnoods gebruik te maken van uw bevoegdheid om deze persoon de toegang tot Nederland te ontzeggen".

1 dag geleden
Timmermans hoopt op begrotingsakkoord snel na de verkiezingen

DEN HAAG (ANP) - Frans Timmermans hoopt partijen mee te krijgen om de begroting die het demissionaire kabinet binnenkort presenteert op Prinsjesdag te verbouwen na de verkiezingen. Hij vreest dat "2026 anders ook weer een verloren jaar wordt, na al die verloren jaren die we achter de rug hebben", aldus de leider van GroenLinks-PvdA bij Buitenhof.

1 dag geleden
Halsema wijst op grenzen artistieke vrijheid na optreden Vylan

AMSTERDAM (ANP) - "Artistieke vrijheid kan nooit betekenen dat concertbezoekers of Amsterdammers zich bedreigd voelen of er wordt opgeroepen tot haat of geweld." Dat stelt de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema na het optreden van de band Bob Vylan, zaterdagavond in Paradiso.

1 dag geleden
SP-leider Dijk pleit op congres voor coalitie met GL-PvdA en CDA

UTRECHT (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft op het congres van zijn partij gepleit voor een coalitie met in elk geval GroenLinks-PvdA en CDA. "Laten wij een sociaal alternatief voor Nederland op tafel leggen", zei hij zaterdag in het Griftpark in Utrecht. De linkse politicus nodigde partijleiders Henri Bontenbal (CDA) en Frans Timmermans (GL-PvdA) uit om hierover in gesprek te gaan.

2 dagen geleden
Moes: 'spannend besluit' van AVROTROS over Songfestival en Israël

DEN HAAG (ANP) - Het is een "spannend besluit" van omroep AVROTROS om volgend jaar niet mee te doen aan het Eurovisie Songfestival als Israël meedoet, vindt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap). "Omdat dit raakt aan een geopolitieke afweging. En geopolitieke afwegingen zijn aan de politiek, aan het kabinet."

3 dagen geleden