Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ministerie: aanval wolf op vee rechtvaardigt neerschieten niet

Ministerie: aanval wolf op vee rechtvaardigt neerschieten niet

GRONINGEN (ANP) - Als een wolf vee aanvalt, rechtvaardigt dat geen toestemming om op de wolf te mogen schieten, heeft de advocaat van het ministerie van Justitie gezegd. In een zaak die donderdag diende, beargumenteerde de advocaat dat de wolf een beschermd dier is en dat het aanvallen van schapen geen goede reden is om een wapenverlof goed te keuren. "Als een jager hem nu krijgt, waar houdt het dan op?"

De zaak werd aangespannen door een Friese jager. Hij wil de mogelijkheid krijgen om op een wolf te mogen schieten als er een aanval plaatsvindt bij schapenhouder Kees Terpstra in de Friese gemeente Opsterland. Eerder werd een aanvraag hiervoor afgewezen door de korpschef van de politie in Friesland en door de minister van Justitie en Veiligheid. De advocaat van de jager, Piet Stehouwer, vindt dat de toestemming wel moet worden verleend, "omdat het ene dier niet meer waard is dan het andere". De advocaat van de minister stelde daartegenover dat de wolf een beschermd dier is en dat een aanval op één of een paar schapen niet voldoende is om de wolf te mogen afschieten.

"Wapenverloven voor zelfverdediging worden alleen in zeer uitzonderlijke gevallen verleend", aldus de advocaat van de minister. Een wolvenaanval op een schapenkudde is geen uitzonderlijk geval, zei de advocaat. "Zet eerst in op preventieve maatregelen, zoals wolfwerende rasters of kuddehonden." Ook wees hij op de ontheffing die bij de provincie kan worden aangevraagd, dat is in dit geval nog niet gebeurd.

Afrastering

Stehouwer bracht daartegenin dat wolven regelmatig over de rasters heen springen, zelfs als ze aan alle voorwaarden voldoen. "Daar zijn voldoende video's van." De advocaat van het ministerie zei dat het nog maar de vraag is of de rasters werkten bij de aanval in 2022, waarna de aanvraag werd ingediend. "En zelfs als de rasters werkten, vindt de minister het wapenverlof nog buitenproportioneel."

Op de vraag van de rechter of er geen andere mogelijkheden zijn om een wolf weg te jagen tijdens een aanval, zei Stehouwer dat mogelijkheden om de wolf te verjagen met bijvoorbeeld vuurwerk niet voldoende werken.

Uitspraak

De uitspraak volgt binnen zes weken.

Meer uit Politiek

SP'er Dijk noemt plannen minderheidskabinet 'wereld op z'n kop'

DEN HAAG (ANP) - Volgens SP-leider Jimmy Dijk is "precies het tegenovergestelde nodig" van de plannen van de nieuwe coalitie. "Geen doorbraak, alleen afbraak. Het is de wereld op z'n kop", schrijft hij op X met twee tabellen uit de doorrekening van het coalitieakkoord door het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving.

12 uur geleden
Van Weel hoopt op meer harmonie dan in vorig kabinet

DEN HAAG (ANP) - David van Weel, de aanstaande minister van Justitie en Veiligheid, hoopt op "meer harmonie" in het nieuwe kabinet dan in de vorige coalitie, waarvoor hij ook minister was. Volgens de VVD'er zijn de inhoudelijke verschillen nu minder groot dan tussen zijn partij en de vroegere coalitiepartners PVV, NSC en BBB.

12 uur geleden
Groep Markuszower: coalitieakkoord staat garant voor armoede

DEN HAAG (ANP) - Groep Markuszower is kritisch op de plannen van de minderheidscoalitie na de doorrekening van het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving. "Dit akkoord staat garant voor meer armoede, de afbraak van onze sociale zekerheid en raakt de Nederlander ongekend hard."

15 uur geleden
CO2-uitstoot daalt harder door coalitieplannen, maar meer nodig

DEN HAAG (ANP) - De CO2-uitstoot daalt harder met de klimaatmaatregelen die de coalitie van D66, VVD en CDA wil doorvoeren dan zonder nieuwe plannen. Dat schrijven het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving in hun doorrekening van het akkoord. Maar meer is nodig om in 2050 klimaatneutraal te zijn.

16 uur geleden
Sterk verwacht 'complexe opgave' om zorg betaalbaar te houden

DEN HAAG (ANP) - Mirjam Sterk verwacht dat haar een 'complexe opgave' wacht als minister van Langdurige Zorg. "Of de zorg in de toekomst ook houdbaar is, dat is het vraagstuk waar we voor staan," aldus de CDA'er.

1 dag geleden
Berendsen: Nederland was naïef over groeiende Chinese invloed

DEN HAAG (ANP) - Nederland is de afgelopen jaren naïef geweest over de groeiende invloed van China, zegt beoogd buitenlandminister Tom Berendsen (CDA). Hij wil als minister Nederland minder afhankelijk maken van grondstoffen uit China, maar ook van de Verenigde Staten voor veiligheid. "Die afhankelijkheid moet je afbouwen, dan zit je ook sterker aan de internationale onderhandelingstafel."

1 dag geleden
De Bat krijgt taak om ruimte te maken op volgelopen stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Jo-Annes de Bat krijgt bij zijn aantreden als staatssecretaris van Klimaat en Groene Groei het volgelopen stroomnet onder zijn hoede. Dat zei de CDA'er na zijn gesprek met beoogd premier Rob Jetten. Hij wil oplossingen voor de drukte op het stroomnet "versnellen", maar weet nog niet hoe. "Dat ga ik allemaal ontdekken. Er zal vast een heel inwerkprogramma staan om zaken nog beter te begrijpen."

1 dag geleden