Ministerie: aantal positief getesten uit Zuid-Afrika is opvallend
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Volksgezondheid vindt het opvallend dat zo veel reizigers die de afgelopen vijf dagen terugkeerden uit Zuid-Afrika, positief testen op corona. Dat laat het ministerie weten naar aanleiding van een bericht van de GGD Kennemerland. Die maakte vrijdag bekend dat van de reizigers die zich bij terugkomst lieten testen, 9 procent positief bleek. Dat ondanks het feit dat reizigers uit Zuid-Afrika vóór vertrek twee negatieve testen moeten overleggen.
"Ondanks testen vóór aanvang van de vlucht, en het feit dat het merendeel van de passagiers waarschijnlijk gevaccineerd is, blijkt toch gemiddeld 9 procent na aankomst een corona-infectie te hebben. Dat laat zien dat het virus zich makkelijk verspreidt en dat stemt tot zorgen", zei Bert van de Velden, directeur van de GGD Kennemerland. Onbekend is hoeveel mensen besmet waren met de nieuwe Omikron-variant.
Het ministerie denkt dat een deel "mogelijk kan worden verklaard door de incubatietijd, een vlucht naar Zuid-Afrika duurt namelijk 11 tot 12 uur. Dus er is een aanzienlijke kans dat een deel van deze mensen negatief getest was in Zuid-Afrika en 24 uur later positief testte in Nederland." De negatieve testen van mensen worden zowel voor vertrek als bij aankomst gecontroleerd. "Daarbij worden zelden afwijkingen gevonden, de naleving is boven de 99 procent."
Van de reizigers die sinds zondag terug zijn gekeerd, liet ongeveer een derde zich testen in Nederland. Dat is niet verplicht. Het ministerie onderzoekt of zo'n plicht er wel moet komen en denkt daar binnen enkele weken meer over te kunnen zeggen.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Ook na het wijzigingsvoorstel om hulpverlening aan mensen in de illegaliteit uit te zonderen van strafbaarstelling, blijven hulpverleners mogelijk strafbaar. Dat zegt de Raad van State in een advies over het voorstel van asielminister David van Weel (VVD).
2 dagen geledenDEN BOSCH/UTRECHT (ANP) - De toezichthouders voor medicijnen krijgen de laatste jaren steeds minder meldingen van mogelijke bijwerkingen. Het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) en bijwerkingencentrum Lareb maken zich daar zorgen over. Als er minder meldingen komen, wordt het moeilijker om de veiligheid van middelen in de gaten te houden, zeggen ze.
2 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Academische ziekenhuizen willen dat het volgende kabinet meer maatregelen neemt om te voorkomen dat mensen gezondheidsproblemen krijgen. Ze pleiten onder meer voor een "slimme suikertaks", waarbij de heffing op eten of drinken hoger wordt naarmate er meer suiker in zit. Dat moet mensen stimuleren om gezonder te leven.
6 dagen geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De plannen van de Europese Unie om de invoer van vloeibaar aardgas (lng) uit Rusland te verbieden zijn "volledig zelfdestructief", gezien het gebrek aan gasreserves in Europa en het toenemende energieverbruik door kunstmatige intelligentie. Dat zei een woordvoerster van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Na twee jaar van aanzienlijke toenames is het aantal abortussen in Nederland vorig jaar op hetzelfde relatief hoge niveau gebleven. In totaal werden 39.438 zwangerschappen afgebroken, zo maken jaarlijkse cijfers van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) duidelijk. Een opmerkelijke afname ten opzichte van een jaar eerder ziet de inspectie bij meisjes tot 15 jaar.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - De maatregelen die veel politieke partijen willen nemen om de zorgkosten minder snel te laten stijgen, leiden onder artsen en patiënten tot grote zorgen. "De lijst met pijnlijke ingrepen is bijna oneindig en een mokerslag voor de toegankelijkheid van de zorg", schrijft de organisatie Dokters van de Wereld donderdag in een "noodkreet" aan politieke leiders.
1 week geledenWAGENINGEN (ANP) - De hoeveelheid vlees die de gemiddelde Nederlander eet, is vorig jaar met ongeveer een halve kilo afgenomen en daarmee op het laagste niveau in twintig jaar gekomen. Onderzoekers van de universiteit van Wageningen hebben dat berekend op basis van statistieken over vleesverkoop en slachtingen. Ze houden de cijfers bij in opdracht van Wakker Dier. Die organisatie is blij dat de vleesconsumptie "langzaam maar gestaag" daalt.
2 weken geleden