Minister Yellen: inflatie is onacceptabel hoog
WASHINGTON (ANP) - De inflatie in de Verenigde Staten is "onacceptabel hoog". Dat zei de Amerikaanse minister van Financiën Janet Yellen in een interview met televisiezender ABC. De hoge inflatie heeft volgens haar voor een groot deel te maken met de oorlog in Oekraïne, omdat daardoor de prijzen van brandstof en voedingsmiddelen worden aangejaagd.
Ze stelt dat de hoge inflatie wordt veroorzaakt door wereldwijde factoren, waaronder dus Oekraïne, niet door lokale factoren. Momenteel bevindt de Amerikaanse inflatie zich op het hoogste niveau in ruim veertig jaar. Dat ondermijnt de koopkracht van huishoudens, wat weer schadelijk is voor de economie. Yellen denkt wel dat de inflatie in de VS de komende maanden kan dalen.
De Federal Reserve, de Amerikaanse centralebankenkoepel, verhoogde vorige week nog de rente in het hoogste tempo in bijna dertig jaar om zo de hoge inflatie tegen te gaan. Yellen, die zelf oud-voorzitter is van de Fed, verwacht dat de economische groei in de VS kan gaan afzwakken, maar denkt niet dat er een recessie aankomt. Een recessie is volgens haar "helemaal niet onvermijdelijk". Ze gaf verder aan dat de Amerikaanse arbeidsmarkt erg sterk is.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Werkgevers gaan waarschijnlijk niet allemaal hun reiskostenvergoedingen voor personeel verhogen als het kabinet de onbelaste kilometervergoeding opschroeft van 23 naar 25 cent. En als ze dat wel doen kan dat bij bedrijven ook ten koste gaan van de loonruimte, waarschuwt werkgeversvereniging AWVN maandag na onderzoek onder bijna vierhonderd over het algemeen grotere bedrijven.
40 minuten geledenHANNOVER (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz gaat crisisoverleg houden over de zekerheid van brandstofleveringen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft Merz gezegd bij de opening van de grote industriële handelsbeurs Hannover Messe. Volgens Merz zal die bijeenkomst van de nationale veiligheidsraad in Berlijn zeer snel plaatsvinden.
50 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen gingen maandagochtend weer flink omhoog doordat Iran de Straat van Hormuz opnieuw heeft afgesloten. Ook gas werd weer duurder. Vrijdag doken de brandstofprijzen nog hard omlaag na de verklaring van Iran dat de belangrijke zeestraat weer was heropend voor de commerciële scheepvaart. De vaarroute is goed voor een vijfde van het wereldwijde olie- en gasvervoer.
52 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid kreeg vorig jaar minder inkomsten uit tabaksaccijns. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. In 2025 leverde de tabaksaccijns de schatkist 2,55 miljard euro op. Een jaar eerder was dat nog bijna 3 miljard euro.
2 uur geledenHAMBURG (ANP/RTR) - Ondanks dat de Straat van Hormuz zaterdag kort na heropening al weer sloot, is het meerdere cruiseschepen toch gelukt uit de Perzische Golf te varen. TUI Cruises heeft zondag bekendgemaakt dat haar schepen Mein Schiff 4 en Mein Schiff 5 door de zeestraat zijn gevaren. MSC Cruises kwam met een verklaring dat de MSC Euribia Dubai had verlaten en nu op weg is naar Europa.
16 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) kan beter nog even wachten voordat ze de rente verhoogt, in plaats van te snel te handelen, gezien de nog altijd grote onzekerheid over de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft het Maltese centralebankhoofd Alexander Demarco, tevens een van de beleidsbepalers bij de ECB, gezegd bij de voorjaarsvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington.
16 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Een nieuwe oliepijpleiding die de Iraakse olievelden bij Basra verbindt met de Turkse Middellandse Zeekust zou kunnen helpen om de wereld minder afhankelijk te maken van olieleveringen via de Straat van Hormuz. Dat heeft topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) gezegd in de Turkse krant Hürriyet.
18 uur geleden