Minister wil zo snel mogelijk brede toegang tot oorlogsarchief
DEN HAAG (ANP) - Minister Eppo Bruins (Onderwijs, Wetenschap en Cultuur) wil "zo snel mogelijk en op een goede manier" meer openheid en toegankelijkheid bieden rond het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR). Het beladen oorlogsarchief zou begin dit jaar volledig openbaar en deels digitaal doorzoekbaar worden voor iedereen, maar de minister stelde dat uit na een waarschuwing van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) over privacyrisico's. Bruins benadrukte vrijdag nogmaals bezig te zijn met een wetswijziging die de brede toegankelijkheid mogelijk moet maken en er wordt ook gewerkt aan een tussenoplossing.
Het NIOD riep eerder op de dag op de dossiers alsnog zo snel mogelijk online beschikbaar te maken zoals oorspronkelijk gepland was, maar "met voldoende veiligheids- en andere beperkende maatregelen". Op 2 januari verscheen namelijk wel een lijst met namen van mensen die in het beladen oorlogsarchief voorkomen als verdachte van collaboratie met de Duitse bezetter in de Tweede Wereldoorlog, maar de bijbehorende dossiers zijn lastiger te bekijken. De publicatie van alleen de namenindex kan volgens het NIOD leiden tot "suggestieve associaties".
"Ik deel het pleidooi van het NIOD voor zorgvuldigheid, openheid, zoveel mogelijk tempo en respect richting alle betrokkenen volledig", aldus Bruins. Maar hij houdt dus wel vast aan de volgens hem noodzakelijke wetswijziging, die het NIOD te lang vindt duren. Het oorlogsinstituut wil dat met de juiste digitale veiligheidswaarborgen de dossiers die tot dusver gescand zijn online komen.
Tot het moment dat alle dossiers gescand zijn en de wet is gewijzigd, wil de minister mensen met een onderzoeksbelang de kans bieden om het digitale archief alvast te raadplegen in de studieruimte van het Nationaal Archief. Dat werkt daar momenteel "hard" aan, aldus Bruins. Het NIOD was eerst ook voor dit plan, maar vindt deze tussenstap door de publicatie van de namenlijst niet meer haalbaar. "Om verdere schade te beperken, is snelle actie noodzakelijk", aldus het oorlogsinstituut.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten is blij dat VVD'er Thom van Campen de nieuwe Kamervoorzitter is. In een korte reactie zei de premierskandidaat dat zijn partij vooral hoopte dat "een van de twee Tommen zou winnen". Daarmee doelt hij op Van Campen en Tom van der Lee (GroenLinks-PvdA).
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Vertrekkend voorzitter van de Tweede Kamer Martin Bosma noemt het een "enorme teleurstelling" dat hij de komende kabinetsperiode niet meer de Kamervoorzitter is. "Ik was graag doorgegaan", zei hij in een reactie tegen het ANP.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - VVD'er Thom van Campen (35) is dinsdag verkozen tot de nieuwe Tweede Kamervoorzitter. Hij kreeg in de derde stemmingsronde 79 stemmen. Zijn concurrent en zittend Kamervoorzitter Martin Bosma (PVV, 61) bleef steken op 69.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tom van der Lee (GroenLinks-PvdA) wordt geen voorzitter van de Tweede Kamer. Hij moest het in de tweede ronde afleggen tegen Thom van Campen (VVD) en Martin Bosma (PVV).
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De onderhandelende partijen D66 en CDA spreken woensdag met experts over stikstof, landbouw en natuur. Rob Jetten (D66), Henri Bontenbal (CDA), hun secondanten en informateur Sybrand Buma (CDA) praten eerst met twee landbouworganisaties en het Interprovinciaal Overleg (IPO), daarna met twee natuurorganisaties en als derde met specialisten van het Planbureau voor de Leefomgeving en de universiteiten van Utrecht en Wageningen. De dag wordt afgesloten met een gesprek met een afvaardiging van het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De term 'omvolking' is geen verboden woord in de Tweede Kamer. Dat zei zittend Kamervoorzitter Martin Bosma (PVV) in zijn speech voorafgaand aan de verkiezing voor een nieuwe Tweede Kamervoorzitter. Hij reageerde daarmee op een opmerking van Kamerlid Ralf Dekker (FVD), die zei teleurgesteld te zijn omdat Bosma als Kamervoorzitter woorden als remigratie en omvolking zou hebben verboden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De partijen die betrokken zijn bij de Rotterdamse haven hebben in een brief aan informateur Sybrand Buma gepleit voor tien maatregelen die een nieuw kabinet zou moeten nemen om de haven "toekomstbestendig, concurrerend en duurzaam" te houden. De provincie Zuid-Holland, gemeente Rotterdam, het Havenbedrijf Rotterdam, ondernemersvereniging Deltalinqs en Economic Board Zuid-Holland roepen de formerende politieke partijen (D66 en CDA) onder meer op te zorgen voor "langjarig stabiel beleid".
3 uur geleden