Minister wil zo snel mogelijk brede toegang tot oorlogsarchief
DEN HAAG (ANP) - Minister Eppo Bruins (Onderwijs, Wetenschap en Cultuur) wil "zo snel mogelijk en op een goede manier" meer openheid en toegankelijkheid bieden rond het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR). Het beladen oorlogsarchief zou begin dit jaar volledig openbaar en deels digitaal doorzoekbaar worden voor iedereen, maar de minister stelde dat uit na een waarschuwing van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) over privacyrisico's. Bruins benadrukte vrijdag nogmaals bezig te zijn met een wetswijziging die de brede toegankelijkheid mogelijk moet maken en er wordt ook gewerkt aan een tussenoplossing.
Het NIOD riep eerder op de dag op de dossiers alsnog zo snel mogelijk online beschikbaar te maken zoals oorspronkelijk gepland was, maar "met voldoende veiligheids- en andere beperkende maatregelen". Op 2 januari verscheen namelijk wel een lijst met namen van mensen die in het beladen oorlogsarchief voorkomen als verdachte van collaboratie met de Duitse bezetter in de Tweede Wereldoorlog, maar de bijbehorende dossiers zijn lastiger te bekijken. De publicatie van alleen de namenindex kan volgens het NIOD leiden tot "suggestieve associaties".
"Ik deel het pleidooi van het NIOD voor zorgvuldigheid, openheid, zoveel mogelijk tempo en respect richting alle betrokkenen volledig", aldus Bruins. Maar hij houdt dus wel vast aan de volgens hem noodzakelijke wetswijziging, die het NIOD te lang vindt duren. Het oorlogsinstituut wil dat met de juiste digitale veiligheidswaarborgen de dossiers die tot dusver gescand zijn online komen.
Tot het moment dat alle dossiers gescand zijn en de wet is gewijzigd, wil de minister mensen met een onderzoeksbelang de kans bieden om het digitale archief alvast te raadplegen in de studieruimte van het Nationaal Archief. Dat werkt daar momenteel "hard" aan, aldus Bruins. Het NIOD was eerst ook voor dit plan, maar vindt deze tussenstap door de publicatie van de namenlijst niet meer haalbaar. "Om verdere schade te beperken, is snelle actie noodzakelijk", aldus het oorlogsinstituut.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het is de "ambitie" van formateur Sybrand Buma (CDA) om zijn opvolger een "richting" mee te geven welke partijen samen een coalitie kunnen vormen. De formateur zei na een nieuwe formatiedag, waarin D66 en CDA opnieuw spraken met financiële en economische experts, dat dit onder meer door de blokkade van de VVD in de richting van GroenLinks-PvdA ingewikkeld is.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat met demissionair woonminister Mona Keijzer in debat over versoepelingen in huurregels die zij wil doorvoeren. De vorige Kamer had de BBB-minister met een motie gevraagd haar plannen te schrappen, maar de minister wil er toch mee door en vroeg om een gesprek. Nu de Kamer op haar verzoek is ingegaan, lijkt toch weer een opening te ontstaan voor de kabinetsplannen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet snel duidelijkheid geeft over de mogelijke verdwijning van het dorp Moerdijk om plaats te maken voor uitbreiding van de industrie op die plek. Een verzoek voor een debat over de kwestie van FVD kreeg dinsdag ruime steun van de partijen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft demissionair justitieminister Foort van Oosten (VVD) gevraagd om tegen de Europese wet te stemmen die de verspreiding van kinderporno moet tegengaan. Een motie hierover van GroenLinks-PvdA kreeg dinsdag een ruime meerderheid van 95 zetels achter zich. Tegenstanders hebben zorgen over de privacy als kan worden meegelezen met privéberichten via diensten als WhatsApp en Signal. Een Deens compromisvoorstel heeft ze niet overtuigd.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het geduld van de Tweede Kamer is op als het gaat om het verbod op het gebruik van stroomstootapparatuur bij vee. Demissionair minister Femke Wiersma heeft dat besluit nog altijd niet definitief gemaakt. Dit leidt tot frustratie van een groot deel van de Kamer.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil met demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken) in debat over de verwikkelingen rond chipmaker Nexperia, voordat de VVD'er zelf naar China reist voor overleg over deze kwestie. Een verzoek daartoe van Kamerlid Tom van der Lee (GroenLinks-PvdA) kreeg steun van een meerderheid.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Geert Wilders is sinds kort één van de zes ondervoorzitters van de Tweede Kamer, maar wil in die rol 'zo min mogelijk' debatten voorzitten. Dat is namelijk niet de reden waarom hij is toegetreden tot het dagelijks bestuur van de Tweede Kamer, zei de PVV-leider kort voordat hij ging stemmen. Hij wil deze positie gebruiken om ervoor te zorgen dat het presidium meer een rol op de achtergrond gaat spelen.
5 uur geleden