Minister wil voor NAVO-top oplossing voor problemen met C2000
DEN HAAG (ANP) - De oorzaak van de grote communicatiestoring die het werk van de hulpdiensten ernstig bemoeilijkte tijdens de nieuwjaarsnacht, moet "gevonden en opgelost" zijn voor de NAVO-top die in juni in Den Haag wordt gehouden. Dat schrijft minister David van Weel (Justitie en Veiligheid) in een brief aan de Tweede Kamer. Hij hamert daarin ook op het belang van een goede terugvaloptie.
Uitgerekend in de drukke nacht van oud en nieuw vertoonde het toch al veel bekritiseerde C2000-systeem opnieuw kuren. Hulpverleners kregen daardoor bij noodsituaties niet direct contact met de meldkamers. "Vooral voor de politiemensen op straat heeft dit een grote impact gehad op de uitvoering van hun taak en daarmee ook geleid tot angst en frustraties", aldus Van Weel.
De minister spreekt van "een complexe storing" waarvan de oorzaken niet eenvoudig te achterhalen zijn. Dat het systeem die nacht veel werd gebruikt, mag wat hem betreft "nooit" een reden zijn voor uitval. Het is vooraf juist uitvoerig getest op "intensieve belasting". Daarom wordt gedacht aan "een combinatie van factoren". Welke dat kunnen zijn, laat Van Weel in het midden.
Vervanging van C2000 is op korte termijn niet mogelijk, aldus Van Weel. Het Adviescollege ICT-toetsing raadde zijn voorganger in het najaar van 2023 nog aan ervan uit te gaan dat het systeem nog tot zeker na 2030 gebruikt moet kunnen worden. Daarom zal C2000 de komende jaren nog "alle aandacht" krijgen die nodig is om het voor hulpverleners goed te laten functioneren, "met alle investeringen die daarvoor nodig zijn".
Meer uit Binnenland
ALMERE (ANP) - Het NorthC datacenter in Almere krijgt uiterlijk woensdag om 12.00 uur een tijdelijke stroomvoorziening. Dat laat het bedrijf maandag weten. Donderdag woedde daar een grote brand, waarbij het stroomnet beschadigd raakte.
12 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie ziet een toename van het aantal jeugdige verdachten. Jongeren in de leeftijd van 12 tot en met 17 jaar komen sinds 2024 vaker met de politie en het OM in aanraking. Daarbij valt vooral de zwaarte van de gepleegde misdrijven op, meldt het OM in het maandag gepubliceerde jaarbericht over 2025.
31 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie registreerde vorig jaar minder moord- en doodslagzaken met een vrouwelijk slachtoffer. In 2025 ging het om vijftien zaken, in 2024 betrof het 24 zaken. Dat staat in het jaarbericht 2025 van het OM. Het is voor de tweede keer dat het OM het aantal zaken van geweldsmisdrijven met vrouwelijke slachtoffers registreert in het jaarverslag.
33 minuten geledenCANBERRA (ANP/AFP) - Australië gaat zes voormalige opvarenden van cruiseschip m/v Hondius onderbrengen op een quarantainelocatie ten noorden van Perth. Daar moeten ze zeker drie weken blijven, meldt de regering.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt voor zware windstoten in het noordelijk kustgebied. Vanavond geldt in de provincies Noord-Holland, Flevoland, Friesland en Groningen code geel. Dat gaat om 19.00 uur in en eindigt om middernacht.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Netflix-drama Adolescence heeft de BAFTA voor de beste minidramaserie gewonnen. De serie werd de grote winnaar, met in totaal vier prijzen. Zo sleepte Stephen Graham, tevens medebedenker van Adolescence, de prijs voor beste acteur in de wacht.
4 uur geledenKRALENDIJK (ANP) - Om de inwoners van Bonaire te beschermen tegen de gevolgen van klimaatverandering, zijn investeringen van tussen de 1,2 en 1,8 miljard dollar nodig, becijferen onderzoekers van adviesbureau Grant Thornton in opdracht van Greenpeace en het Wereld Natuur Fonds. De prijs voor nietsdoen is naar hun inschatting echter veel hoger. Door de stijgende zeespiegel en de oplopende temperaturen kan het eiland bijvoorbeeld overstromen.
4 uur geleden