Minister wil voor NAVO-top oplossing voor problemen met C2000
DEN HAAG (ANP) - De oorzaak van de grote communicatiestoring die het werk van de hulpdiensten ernstig bemoeilijkte tijdens de nieuwjaarsnacht, moet "gevonden en opgelost" zijn voor de NAVO-top die in juni in Den Haag wordt gehouden. Dat schrijft minister David van Weel (Justitie en Veiligheid) in een brief aan de Tweede Kamer. Hij hamert daarin ook op het belang van een goede terugvaloptie.
Uitgerekend in de drukke nacht van oud en nieuw vertoonde het toch al veel bekritiseerde C2000-systeem opnieuw kuren. Hulpverleners kregen daardoor bij noodsituaties niet direct contact met de meldkamers. "Vooral voor de politiemensen op straat heeft dit een grote impact gehad op de uitvoering van hun taak en daarmee ook geleid tot angst en frustraties", aldus Van Weel.
De minister spreekt van "een complexe storing" waarvan de oorzaken niet eenvoudig te achterhalen zijn. Dat het systeem die nacht veel werd gebruikt, mag wat hem betreft "nooit" een reden zijn voor uitval. Het is vooraf juist uitvoerig getest op "intensieve belasting". Daarom wordt gedacht aan "een combinatie van factoren". Welke dat kunnen zijn, laat Van Weel in het midden.
Vervanging van C2000 is op korte termijn niet mogelijk, aldus Van Weel. Het Adviescollege ICT-toetsing raadde zijn voorganger in het najaar van 2023 nog aan ervan uit te gaan dat het systeem nog tot zeker na 2030 gebruikt moet kunnen worden. Daarom zal C2000 de komende jaren nog "alle aandacht" krijgen die nodig is om het voor hulpverleners goed te laten functioneren, "met alle investeringen die daarvoor nodig zijn".
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - In het stadhuis van Amsterdam zijn woensdag kort na middernacht drie stellen van hetzelfde geslacht getrouwd door burgemeester Femke Halsema. Met de nachtelijke trouwceremonie werd gevierd dat precies 25 jaar geleden de eerste stellen van hetzelfde geslacht in het huwelijk traden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Stikstofmaatregelen van het kabinet zijn nodig om Lelystad Airport te openen voor burgerluchtvaart. Dat blijkt uit verklaringen van een ambtenaar van het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur in een gesprek met Tweede Kamerleden, en toelichting van een woordvoerder van dat ministerie achteraf. Het duurt daarmee mogelijk nog jaren voor het vliegveld open kan.
9 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - De burgemeester van Haarlemmermeer, Marianne Schuurmans, zegt dinsdag dat ze diep geschokt is door de gewelddadige dood van een 59-jarige vrouw in Nieuw-Vennep. Het lichaam van het slachtoffer werd maandag aangetroffen op een parkeerplaats bij het station van Nieuw-Vennep in Haarlemmermeer. Een 36-jarige man is dinsdag opgepakt voor haar dood.
10 uur geledenNIEUW-VENNEP (ANP) - De politie heeft een verdachte aangehouden voor de dood van een 59-jarige vrouw in Nieuw-Vennep maandag. Het gaat om een 36-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, die dinsdagmiddag in de Noord-Hollandse plaats is aangehouden.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie onderzoekt een mogelijk verband tussen de dood van de vrouw die vorige week werd gevonden in een woning in Amsterdam en die van de vrouw die maandagavond werd aangetroffen op een parkeerplaats bij het station in het Noord-Hollandse Nieuw-Vennep. De vrouwen waren beiden werkzaam bij ABN AMRO, meldt de bank.
12 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De 21-jarige man die afgelopen zaterdag in Eindhoven werd aangehouden in een terrorismeonderzoek blijft veertien dagen langer vast. De Eindhovenaar wordt verdacht van opruiing tot een terroristisch misdrijf en deelname aan een terroristische organisatie, meldt het Openbaar Ministerie.
14 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De rechtbank in Leeuwarden heeft een minderjarige jongen veroordeeld voor de voorbereiding van een terreuraanslag op het Vlaamse Parlement in Brussel en een militaire vliegbasis ten noorden van Arnhem in 2024. De jongen is veroordeeld tot voorwaardelijke jeugddetentie van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. Ook moet hij behandeling ondergaan bij het Landelijke Steunpunt Extremisme. Hij was 12 en 13 jaar toen hij de strafbare feiten pleegde.
14 uur geleden