Minister wil toegang tot versleutelde berichten
DEN HAAG (ANP) - Minister Ferd Grapperhaus (Justitie en Veiligheid) heeft opnieuw gepleit voor een 'achterdeur’ in de versleuteling van informatie bij techbedrijven, zodat opsporingsdiensten in bijvoorbeeld kinderpornozaken berichten kunnen ontsleutelen. Dat zei hij tegen nieuwssite Politico, voorafgaand aan een werkbezoek aan de Verenigde Staten.
Grapperhaus zei tegen Politico "het belang" van zogeheten encryptie te begrijpen. "Maar ik denk dat we tot overeenstemming met techbedrijven moeten komen over toegangssleutels als er verdenkingen zijn van ernstige misdrijven." Hij heeft die zorgen met Europese collega’s gedeeld.
De minister gaat met zijn uitlatingen in tegen het staande kabinetsbeleid. Vorige maand deed hij vergelijkbare uitspraken tegen Nieuwsuur. Zijn ministerie benadrukte toen dat er geen concrete voorstellen aankomen en dat Grapperhaus slechts wil dat er "een gesprek op gang komt" over de balans tussen privacy en de aanpak van ernstige misdrijven.
Grapperhaus is deze week in Washington op bezoek bij zijn Amerikaanse collega William Barr. In een open brief aan Facebook doet die een oproep om af te zien van verdere versleuteling van berichten die via Facebook worden verstuurd, als er niet een achterdeur voor opsporingsdiensten wordt ingebouwd.
De brief is mede ondertekend door ministers van de Britse en Australische regeringen. Een woordvoerder zegt dat Grapperhaus zijn naam niet onder de brief zet, maar dat hij de "intentie van de oproep" van Barr wel steunt.
Kabinetsbeleid
D66-Kamerlid Kees Verhoeven uitte vorige maand zijn zorgen over de uitspraken van de minister. In reactie op Verhoevens vragen herhaalde Grapperhaus toen "het kabinetsstandpunt dat het niet wenselijk is om beperkende maatregelen te nemen ten aanzien van de ontwikkeling, de beschikbaarheid en het gebruik van encryptie binnen Nederland".
"Onacceptabel", zegt Verhoeven over de nieuwe uitspraken. "Minister Grapperhaus pleit ineens wéér voor het verzwakken van encryptie. Hij handelt hiermee in strijd met kabinetsbeleid! Dit moet stoppen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Zorgminister Sophie Hermans heeft als reactie op de verhoging van de zorgpremie door verzekeraar DSW herhaald dat er maatregelen nodig zijn om "de zorg betaalbaar en toegankelijk te houden". De "aanhoudende groeiende vraag naar zorg en de stijgende lonen en prijzen" zijn volgens haar belangrijke oorzaken van de gestegen zorgkosten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het feit dat veel websites offline zijn gehaald vanwege twee kwetsbaarheden in programmeertaal PHP "heeft impact in onze digitale samenleving", aldus justitieminister David van Weel. Het is de eerste reactie van het kabinet, op het moment dat er al een oplossing beschikbaar is gesteld door PHP.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Websites van meerdere politieke partijen zijn woensdag offline. In de nacht van dinsdag op woensdag werd gewaarschuwd voor kwetsbaarheden in de veelgebruikte programmeertaal PHP.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende zorgwoordvoerders in de Tweede Kamer willen verandering zien in het zorgstelsel. Die herhaalde oproep doen ze nadat zorgverzekeraar DSW woensdag bekendmaakte de premie voor de basisverzekering volgend jaar met 14,75 euro per maand te verhogen. Het ministerie van Volksgezondheid ging op Prinsjesdag nog uit van een stijging van 12,50 euro per maand.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten zal rond de geboorte van zijn kind enkele dagen met verlof gaan. Dat blijkt uit een Q&A op de site van D66. Maandag kondigden Jetten en zijn partner Nicolás Keenan aan komend voorjaar een kind te verwachten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten en zijn partner Nicolás Keenan verwachten in 2027 een kind. De twee kondigden dat maandag aan op Instagram. Bij een foto waarop ze een echofoto vasthouden, schrijven ze dat ze hun eiceldonor, hun draagmoeder Lisa en hun gezinnen "super dankbaar" zijn.
2 dagen geledenGRONINGEN (ANP) - Groningen en Noord-Drenthe roepen JA21 op het initiatiefwetsvoorstel om delen van het Groningenveld te behouden als gasreserve niet in te dienen. De regio wijst erop dat het voorstel haaks staat op de eerdere belofte van Den Haag om het Groningenveld definitief te sluiten.
2 dagen geleden