Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister wil toegang tot versleutelde berichten

Minister wil toegang tot versleutelde berichten

DEN HAAG (ANP) - Minister Ferd Grapperhaus (Justitie en Veiligheid) heeft opnieuw gepleit voor een 'achterdeur’ in de versleuteling van informatie bij techbedrijven, zodat opsporingsdiensten in bijvoorbeeld kinderpornozaken berichten kunnen ontsleutelen. Dat zei hij tegen nieuwssite Politico, voorafgaand aan een werkbezoek aan de Verenigde Staten.

Grapperhaus zei tegen Politico "het belang" van zogeheten encryptie te begrijpen. "Maar ik denk dat we tot overeenstemming met techbedrijven moeten komen over toegangssleutels als er verdenkingen zijn van ernstige misdrijven." Hij heeft die zorgen met Europese collega’s gedeeld.

De minister gaat met zijn uitlatingen in tegen het staande kabinetsbeleid. Vorige maand deed hij vergelijkbare uitspraken tegen Nieuwsuur. Zijn ministerie benadrukte toen dat er geen concrete voorstellen aankomen en dat Grapperhaus slechts wil dat er "een gesprek op gang komt" over de balans tussen privacy en de aanpak van ernstige misdrijven.

Facebook

Grapperhaus is deze week in Washington op bezoek bij zijn Amerikaanse collega William Barr. In een open brief aan Facebook doet die een oproep om af te zien van verdere versleuteling van berichten die via Facebook worden verstuurd, als er niet een achterdeur voor opsporingsdiensten wordt ingebouwd.

De brief is mede ondertekend door ministers van de Britse en Australische regeringen. Een woordvoerder zegt dat Grapperhaus zijn naam niet onder de brief zet, maar dat hij de "intentie van de oproep" van Barr wel steunt.

Kabinetsbeleid

D66-Kamerlid Kees Verhoeven uitte vorige maand zijn zorgen over de uitspraken van de minister. In reactie op Verhoevens vragen herhaalde Grapperhaus toen "het kabinetsstandpunt dat het niet wenselijk is om beperkende maatregelen te nemen ten aanzien van de ontwikkeling, de beschikbaarheid en het gebruik van encryptie binnen Nederland".

"Onacceptabel", zegt Verhoeven over de nieuwe uitspraken. "Minister Grapperhaus pleit ineens wéér voor het verzwakken van encryptie. Hij handelt hiermee in strijd met kabinetsbeleid! Dit moet stoppen."

Meer uit Politiek

Bontenbal wil gesprek EU en VS over exitstrategie uit Iranoorlog

DEN HAAG (ANP) - Nederland moet aandringen op een gesprek tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten over de oorlog die het laatstgenoemde land met Israël voert tegen Iran, vindt CDA-leider Henri Bontenbal. Dat zal moeten gaan over een exitstrategie uit de oorlog, wat de doelstellingen zijn en hoe perspectief kan worden geboden aan de Iraanse bevolking.

41 minuten geleden
GroenLinks-PvdA wil niet betrokken worden bij oorlog in Iran

DEN HAAG (ANP) - Nederland moet niet betrokken worden bij de oorlog in Iran, aldus Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) in een Kamerdebat over het conflict. "Loop niet achter Netanyahu en Trump aan."

1 uur geleden
DENK, SP en PvdD vragen om 'rode lijn' tegen VS en Israël om Iran

DEN HAAG (ANP) - DENK, SP en Partij voor de Dieren vinden dat het kabinet een "rode lijn" moet trekken tegen de VS en Israël vanwege de oorlog die de landen zijn begonnen tegen Iran. Stephan van Baarle van DENK opende het Kamerdebat over de oorlog door te stellen dat de Amerikaanse president Donald Trump het "internationaal recht bij het grofvuil" heeft gezet. Hij vindt de reactie van Nederland en uit de Tweede Kamer "echt schrikbarend".

1 uur geleden
Ruime meerderheid Kamer kan leven met inzet marineschip Evertsen

DEN HAAG (ANP) - Een grote meerderheid van de Tweede Kamer steunt het besluit van het kabinet om het marineschip Zr. Ms. Evertsen naar het oosten van de Middellandse Zee te sturen voor een defensieve missie om Cyprus en NAVO-bondgenoten te beschermen. Dat bleek woensdag tijdens een debat in de Tweede Kamer.

19 uur geleden
D66 deelt zorgen oppositie over gevolgen WIA-bezuinigingen

DEN HAAG (ANP) - D66 deelt de zorgen van veel oppositiepartijen over de gevolgen van de voorgenomen bezuinigingen op de sociale zekerheid voor met name gehandicapten en chronisch zieken. De partij werd daar hard op aangevallen in een Kamerdebat over de begroting van het ministerie van Sociale Zaken.

1 dag geleden
Ipsos: lokale partijen gaan winnen bij gemeenteraadsverkiezingen

AMSTERDAM (ANP) - Bij de komende gemeenteraadsverkiezingen komen de lokale partijen weer als grootste uit de bus, verwacht onderzoeksbureau Ipsos I&O. Van de landelijke partijen maakt GroenLinks-PvdA kans om de grootste te worden, denkt het bureau.

1 dag geleden
BBB stapt in Europarlement over naar rechtsere partijgroep Meloni

STRAATSBURG (ANP) - De BBB stapt in het Europees Parlement over van de centrumrechtse EVP naar de rechtsere partijgroep Europese Conservatieven en Hervormers (ECR). Bij die partijgroep hoort ook de nationalistische en conservatieve partij Fratelli d'Italia van de Italiaanse premier Giorgia Meloni. De EVP is de grootste partij in het Europarlement, waartoe ook voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie behoort.

1 dag geleden