Minister wil schoonmaak plaats delict niet aan nabestaanden laten
DEN HAAG (ANP) - Nabestaanden moeten niet zelf verantwoordelijk zijn voor het schoonmaken van het huis waar hun naaste door een misdrijf om het leven is gekomen. Minister voor Rechtsbescherming Franc Weerwind heeft de Kamer beloofd dat hij dat gaat regelen. Vrijwel alle fractie waren hier tijdens een commissiedebat over slachtofferbeleid over begonnen. Nu is het zo dat nabestaanden zelf moeten schoonmaken of opdraaien voor de schoonmaakkosten.
"Het is eigenlijk te gruwelijk voor woorden dat je het erover moet hebben, maar soms wordt er een moord gepleegd en zijn de nabestaanden verantwoordelijk voor het reinigen van de aangetroffen woning. En u kunt zich wel voorstellen in wat voor staat die soms kan zijn", zei SP'er Michiel van Nispen. "Je zal toch maar het bloed van je kind moeten opruimen op een plaats delict", zei PVV'er Lilian Helder. Joost Eerdmans (JA21) en Ulysse Ellian (VVD) hadden vergelijkbare vragen.
"Het is niet alleen schrijnend, ik vind het ook ernstig", antwoordde Weerwind. Hij zei te vinden "dat het geregeld moet worden", en eind dit jaar te laten weten hoe hij dat gaat doen. "Ik wil geen Rupsje Nooitgenoeg zijn", wierp Van Nispen tegen, maar "moet dit echt tot het eind van het jaar wachten?"
"Ik moet kijken hoe ik dit ga betalen, hoe zorg ik voor een landelijk dekkend netwerk, hoe zorg ik dat het snel gebeurt en er geen weken tussen liggen of maanden tussen liggen", zei Weerwind daarop. Sneller is volgens hem om die reden niet mogelijk.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het gaat iets beter met de mentale gezondheid van mbo-studenten, staat in een rapport over de (mentale) gezondheid en het middelengebruik van studenten in het middelbaar beroepsonderwijs van het Trimbos-instituut en de MBO Raad. Donderdag publiceerden onderzoekers ook al zo'n monitor over studenten in het hbo en wo. Volgens de onderzoekers is aandacht nodig voor mentale veerkracht, gezonde gewoonten en sociale steun.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - In het gelekte Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne staan "een hoop punten" die voor president Volodymyr Zelensky "ontzettend moeilijk te accepteren" zijn, zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) donderdag na overleg met zijn EU-collega's. Zij hebben ook met de Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken gesproken.
2 uur geledenZEERIJP (ANP) - Het aantal schademeldingen bij het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) na de aardbeving bij Zeerijp is donderdag opgelopen naar 3004, meldt de organisatie. Daarmee is het aantal met bijna vijfhonderd toegenomen sinds woensdag, toen er 2517 meldingen waren.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland heeft in de gemeente Lansingerland een gebied aangewezen waar windturbines kunnen komen. Het gaat om de locatie Kruisweg-Oost langs de A12. Dat gebied krijgt van de provincie de voorkeur boven Bleizo-West, een braakliggend terrein iets verderop langs de snelweg waar Lansingerland en buurgemeente Zoetermeer graag 4000 tot 6000 woningen willen bouwen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Zeeland is vogelgriep vastgesteld bij een hobbypluimveehouder, meldt het ministerie van Landbouw donderdag. In Terhole (gemeente Hulst) worden 87 vogels gedood om verdere verspreiding van het virus te voorkomen.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft negen demonstranten aangehouden bij het protest tegen de wapenbeurs in Rotterdam. Het gaat om zeven betogers, die met bedekte gezichten op een stellage met reclameborden waren geklommen op het plein bij evenementencomplex Ahoy. Toen ze niet luisterden naar de oproep hiervan af te komen, werden ze opgepakt. Later zijn nog twee mensen aangehouden voor het bekladden van het pand met rode verf, bevestigt een woordvoerder van de politie.
3 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - Laboratorium Clinical Diagnostics informeert vanaf deze week huisartsen en patiënten over het datalek eerder dit jaar. Dat meldt het laboratorium op de website. Door het lek werden privégegevens openbaar van honderdduizenden mensen van wie lichamelijke onderzoeken waren verwerkt door het lab in Rijswijk. Clinical Diagnostics meldt dat het in deze informatieronde niet gaat om onderzoeken die zijn verricht in het kader van deelname aan het Bevolkingsonderzoek Nederland.
4 uur geleden