Minister wil opheldering Utrecht over ontslag van statushouders
DEN HAAG (ANP) - Minister Karien van Gennip (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) wil van de gemeente Utrecht weten wat er is gebeurd bij de zes statushouders die, nadat ze in Utrecht een woning hadden gekregen, hun baan hebben opgezegd. "Het is een behoorlijk bizarre situatie", zei de minister tijdens het wekelijks vragenuurtje van de Tweede Kamer.
VVD-Kamerlid Thierry Aartsen vroeg de minister om tekst en uitleg, en vooral ook om een veroordeling, want hij vindt het "onacceptabel" dat statushouders hun baan opzeggen zodra ze een huis krijgen. "Er moet een sanctie komen", vindt Aartsen.
"Het mag niet zo zijn dat statushouders alles laten vallen zodra ze een huis hebben", vindt ook Van Gennip. Statushouders hebben zowel rechten als plichten. De taal leren en het actief zoeken naar betaald werk hoort daarbij, zei de minister. Het opleggen van sancties is niet aan de landelijke overheid, maar aan de gemeente zelf. Die kan eventueel korten op de bijstandsuitkering, zei de minister.
Breder probleem
Van Gennip is nu wel met de gemeente Utrecht in gesprek om te achterhalen wat er aan de hand is. Ze heeft geen signalen dat dit ook in andere gemeenten gebeurt. VVD en CDA willen toch van de minister weten of het een Utrechts of een breder probleem is.
Vooral D66, SP en DENK reageerden milder. Zij vinden het kwalijk dat alle statushouders over een kam worden geschoren, terwijl niet duidelijk is wat er aan de hand is. De SP is ervan overtuigd dat het een misverstand is; dat het aan statushouders niet goed is uitgelegd wat er van hen wordt verwacht. DENK vindt dat er onnodig gediscrimineerd wordt, zeker na de oproep van de PVV om deze mensen meteen hun huis en Nederland uit te zetten. Hij vroeg Van Gennip afstand te nemen van dergelijke "discriminerende drek".
Zaterdag bracht het Financieel Dagblad het nieuws dat tientallen statushouders ontslag hebben genomen nadat ze deze zomer vanuit een asielzoekerscentrum (azc) naar een Utrechts huurwoning waren doorgestroomd. Volgens Van Gennip gaat het vooralsnog om zes statushouders.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet overweegt een marineschip naar de Middellandse Zee te sturen. Frankrijk heeft daarom gevraagd, schrijven minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) woensdag in een brief aan de Tweede Kamer.
5 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Eric van der Burg van Koninkrijksrelaties gaat een plan opstellen zodat het kabinet direct kan ingrijpen bij vuilstort Selibon op Bonaire zodra dat mogelijk is. Momenteel moet het bestuurscollege van het eiland de problemen nog aanpakken en mag de regering niet ingrijpen.
23 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De meeste lijsttrekkers voor de gemeenteraadsverkiezingen zijn man. Dat analyseerde stichting Stem op een Vrouw op basis van de kieslijsten. Het gaat om bijna 70 procent, tegenover iets meer dan 30 procent vrouwen. Ook op vrijwel elke andere plek op de lijsten staan meer mannen dan vrouwen. In 38 procent van de kieslijsten staat een vrouw op nummer 2.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een derde van de kandidaten voor de gemeenteraadsverkiezingen is vrouw. Dit komt overeen met hoe de raden momenteel zijn samengesteld. Dat meldt stichting Stem op een Vrouw, die de kandidatenlijsten van alle gemeenten analyseerde. Het aandeel op de lijst is iets hoger dan bij de verkiezingen vier jaar geleden, toen nog 27 procent van de kandidaten een vrouw was.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Soedanese vluchtelingen die zich melden in Nederland maken door een wijziging in het beleid meer kans op asiel, meldt minister Bart van den Brink (Asiel, CDA) in een Kamerbrief. Inwoners uit zes regio's in het in oorlog verkerende Afrikaanse land konden al langer asiel aanvragen met het argument dat ze risico lopen op willekeurig geweld. Dat wordt uitgebreid naar heel Soedan. Ook komen bepaalde specifieke groepen sneller in aanmerking voor een vluchtelingenstatus.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer staat achter het plan om een extra traumahelikopter in te zetten bij het Gelderse vliegveld Teuge. Dat melden initiatiefnemers VVD en BBB na berichtgeving van RTL Nieuws. De partijen hadden dit plan al langer, en zijn er nu naar eigen zeggen in geslaagd om de benodigde 15 miljoen euro vrij te maken op de begroting.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - DENK stelt een initiatiefwet voor die discriminatie bij sollicitaties tegen moet gaan. Eerder sneuvelde een vergelijkbaar voorstel van voormalig minister Karien van Gennip (Sociale Zaken, CDA) in de Eerste Kamer, omdat de VVD zorgen had over de uitvoerbaarheid en regeldruk. Kamerlid Doğukan Ergin dient een nieuwe versie in van dat plan waarin hij die zorgen heeft geprobeerd weg te nemen.
1 dag geleden