Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister wil opheldering Utrecht over ontslag van statushouders

Minister wil opheldering Utrecht over ontslag van statushouders

DEN HAAG (ANP) - Minister Karien van Gennip (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) wil van de gemeente Utrecht weten wat er is gebeurd bij de zes statushouders die, nadat ze in Utrecht een woning hadden gekregen, hun baan hebben opgezegd. "Het is een behoorlijk bizarre situatie", zei de minister tijdens het wekelijks vragenuurtje van de Tweede Kamer.

VVD-Kamerlid Thierry Aartsen vroeg de minister om tekst en uitleg, en vooral ook om een veroordeling, want hij vindt het "onacceptabel" dat statushouders hun baan opzeggen zodra ze een huis krijgen. "Er moet een sanctie komen", vindt Aartsen.

"Het mag niet zo zijn dat statushouders alles laten vallen zodra ze een huis hebben", vindt ook Van Gennip. Statushouders hebben zowel rechten als plichten. De taal leren en het actief zoeken naar betaald werk hoort daarbij, zei de minister. Het opleggen van sancties is niet aan de landelijke overheid, maar aan de gemeente zelf. Die kan eventueel korten op de bijstandsuitkering, zei de minister.

Breder probleem

Van Gennip is nu wel met de gemeente Utrecht in gesprek om te achterhalen wat er aan de hand is. Ze heeft geen signalen dat dit ook in andere gemeenten gebeurt. VVD en CDA willen toch van de minister weten of het een Utrechts of een breder probleem is.

Vooral D66, SP en DENK reageerden milder. Zij vinden het kwalijk dat alle statushouders over een kam worden geschoren, terwijl niet duidelijk is wat er aan de hand is. De SP is ervan overtuigd dat het een misverstand is; dat het aan statushouders niet goed is uitgelegd wat er van hen wordt verwacht. DENK vindt dat er onnodig gediscrimineerd wordt, zeker na de oproep van de PVV om deze mensen meteen hun huis en Nederland uit te zetten. Hij vroeg Van Gennip afstand te nemen van dergelijke "discriminerende drek".

Zaterdag bracht het Financieel Dagblad het nieuws dat tientallen statushouders ontslag hebben genomen nadat ze deze zomer vanuit een asielzoekerscentrum (azc) naar een Utrechts huurwoning waren doorgestroomd. Volgens Van Gennip gaat het vooralsnog om zes statushouders.

Meer uit Politiek

Herbert over energiepakket: niemand denkt dat het nu klaar is

DEN HAAG (ANP) - Hoewel er een pakket aan energiemaatregelen ligt, denkt niemand dat het nu klaar is. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken en Klimaat, CDA) na de aankondiging van dat pakket. Zij geeft aan dat er elke week contact is met heel veel sectoren over hoe zij geraakt worden en welke mogelijkheden er zijn. Die gesprekken worden voortgezet.

2 uur geleden
GL-PvdA vindt energiepakket onvoldoende, kondigt plannen aan

DEN HAAG (ANP) - Het pakket aan maatregelen om de energieprijzen te compenseren is 'onvoldoende', vindt Jesse Klaver, fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA. "Zo help je gewone mensen de crisis niet door." Hij kondigt op Bluesky aan dat zijn partij met voorstellen komt "om reizen met trein, bus en auto betaalbaarder te maken."

3 uur geleden
Kabinet trekt ruim 950 miljoen euro uit voor energiemaatregelen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt 627 miljoen euro uit om de gestegen energieprijzen voor burgers, ondernemers, vissers en boeren te verzachten. Ook wordt 340 miljoen euro verminderd aan belastingen. Het wordt voor een groot deel betaald door andere belastingen, zoals de accijnzen op alcohol, te verhogen.

5 uur geleden
Boekholt wil minder strenge huurwet, hogere huren mogelijk

DEN HAAG (ANP) - Verhuurders moeten meer kunnen vragen voor dure huurhuizen, nieuwbouw en huizen zonder tuin of balkon. Dat wil woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan regelen in een versoepeling van de huurwet. Op die manier hoopt ze dat er meer huizen beschikbaar zijn voor het middensegment.

6 uur geleden
Amsterdam: mogelijke versoepeling huurregels slecht doordacht

AMSTERDAM (ANP) - Het zou "slecht doordacht" zijn als het kabinet de regels rond huren versoepelt, waardoor de huurprijzen harder kunnen stijgen. Dat zegt de Amsterdamse wethouder van volkshuisvesting Zita Pels (GroenLinks).

2 dagen geleden
Kabinet stelt nationaal crisisplan olie in werking

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet treft voorbereidingen voor dreigende tekorten aan fossiele brandstoffen. Daarvoor treedt fase 1 van het Landelijk Crisisplan Olie (LCP-O) in werking. Dat bevestigen ingewijden na een bericht van De Telegraaf. Aanleiding daarvoor zijn de oplopende spanningen in het Midden-Oosten. Van acute tekorten is nog geen sprake, van beperkende maatregelen evenmin.

2 dagen geleden
Brekelmans hekelt 'politieke spelletjes' van PVV met asielwetten

DEN HAAG (ANP) - De PVV doet aan "politieke spelletjes" en creëert "politieke chaos" door de steun voor een asielwet van de eigen oud-minister Marjolein Faber aan het wankelen te brengen, zei VVD-fractieleider Ruben Brekelmans bij de talkshow Café Kockelmann. "Nu hebben we eindelijk de kans om dat strenge asielbeleid te krijgen waar heel veel Nederlanders naar snakken. En dan probeert Geert Wilders op het laatste moment weer een stok in de wielen te steken."

2 dagen geleden