Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister wil opheldering Utrecht over ontslag van statushouders

Minister wil opheldering Utrecht over ontslag van statushouders

DEN HAAG (ANP) - Minister Karien van Gennip (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) wil van de gemeente Utrecht weten wat er is gebeurd bij de zes statushouders die, nadat ze in Utrecht een woning hadden gekregen, hun baan hebben opgezegd. "Het is een behoorlijk bizarre situatie", zei de minister tijdens het wekelijks vragenuurtje van de Tweede Kamer.

VVD-Kamerlid Thierry Aartsen vroeg de minister om tekst en uitleg, en vooral ook om een veroordeling, want hij vindt het "onacceptabel" dat statushouders hun baan opzeggen zodra ze een huis krijgen. "Er moet een sanctie komen", vindt Aartsen.

"Het mag niet zo zijn dat statushouders alles laten vallen zodra ze een huis hebben", vindt ook Van Gennip. Statushouders hebben zowel rechten als plichten. De taal leren en het actief zoeken naar betaald werk hoort daarbij, zei de minister. Het opleggen van sancties is niet aan de landelijke overheid, maar aan de gemeente zelf. Die kan eventueel korten op de bijstandsuitkering, zei de minister.

Breder probleem

Van Gennip is nu wel met de gemeente Utrecht in gesprek om te achterhalen wat er aan de hand is. Ze heeft geen signalen dat dit ook in andere gemeenten gebeurt. VVD en CDA willen toch van de minister weten of het een Utrechts of een breder probleem is.

Vooral D66, SP en DENK reageerden milder. Zij vinden het kwalijk dat alle statushouders over een kam worden geschoren, terwijl niet duidelijk is wat er aan de hand is. De SP is ervan overtuigd dat het een misverstand is; dat het aan statushouders niet goed is uitgelegd wat er van hen wordt verwacht. DENK vindt dat er onnodig gediscrimineerd wordt, zeker na de oproep van de PVV om deze mensen meteen hun huis en Nederland uit te zetten. Hij vroeg Van Gennip afstand te nemen van dergelijke "discriminerende drek".

Zaterdag bracht het Financieel Dagblad het nieuws dat tientallen statushouders ontslag hebben genomen nadat ze deze zomer vanuit een asielzoekerscentrum (azc) naar een Utrechts huurwoning waren doorgestroomd. Volgens Van Gennip gaat het vooralsnog om zes statushouders.

Meer uit Politiek

Ruime meerderheid Kamer kan leven met inzet marineschip Evertsen

DEN HAAG (ANP) - Een grote meerderheid van de Tweede Kamer steunt het besluit van het kabinet om het marineschip Zr. Ms. Evertsen naar het oosten van de Middellandse Zee te sturen voor een defensieve missie om Cyprus en NAVO-bondgenoten te beschermen. Dat bleek woensdag tijdens een debat in de Tweede Kamer.

11 uur geleden
D66 deelt zorgen oppositie over gevolgen WIA-bezuinigingen

DEN HAAG (ANP) - D66 deelt de zorgen van veel oppositiepartijen over de gevolgen van de voorgenomen bezuinigingen op de sociale zekerheid voor met name gehandicapten en chronisch zieken. De partij werd daar hard op aangevallen in een Kamerdebat over de begroting van het ministerie van Sociale Zaken.

16 uur geleden
Ipsos: lokale partijen gaan winnen bij gemeenteraadsverkiezingen

AMSTERDAM (ANP) - Bij de komende gemeenteraadsverkiezingen komen de lokale partijen weer als grootste uit de bus, verwacht onderzoeksbureau Ipsos I&O. Van de landelijke partijen maakt GroenLinks-PvdA kans om de grootste te worden, denkt het bureau.

22 uur geleden
BBB stapt in Europarlement over naar rechtsere partijgroep Meloni

STRAATSBURG (ANP) - De BBB stapt in het Europees Parlement over van de centrumrechtse EVP naar de rechtsere partijgroep Europese Conservatieven en Hervormers (ECR). Bij die partijgroep hoort ook de nationalistische en conservatieve partij Fratelli d'Italia van de Italiaanse premier Giorgia Meloni. De EVP is de grootste partij in het Europarlement, waartoe ook voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie behoort.

1 dag geleden
Kamer wil doel voor vermindering fraude in de zorg

DEN HAAG (ANP) - In 2027 moet minstens 1 procent minder verloren gaan aan zorgfraude. Dat gaat om 100 miljoen euro, omdat fraude de zorg volgens het Openbaar Ministerie ongeveer 10 miljard euro per jaar kost. De kabinetspartijen D66, VVD en CDA zeiden vorige week tegen een doel te zijn. VVD-Kamerlid Hilde Wendel wil niet dat ambtenaren daarop afgerekend kunnen worden.

1 dag geleden
Korting op zwangerschapsverlof zit D66 en CDA niet lekker

DEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen D66 en CDA erkennen dat zij er niet bij hebben stilgestaan dat hun bezuinigingen op uitkeringen ook gevolgen hebben voor vrouwen met zwangerschapsverlof. "Daar moeten we wat mij betreft wat aan doen", aldus D66-fractievoorzitter Jan Paternotte voor de camera van het AD. CDA-leider Henri Bontenbal is voorzichtiger, maar laat weten er "evenveel moeite" mee te hebben.

1 dag geleden
Kamer stemt tegen bezuinigingen op gehandicaptenzorg

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft tegen aangekondigde bezuinigingen op de gehandicaptenzorg van het nieuwe kabinet gestemd. Met een minimale meerderheid van 75 tegen 74 sprak de Kamer zich uit tegen de plannen.

1 dag geleden