Minister wil half jaar celstraf voor ronselen van stemmen
DEN HAAG (ANP) - Op het ronselen van stemmen en de voorbereidingen daartoe komt een half jaar celstraf te staan. Minister Hanke Bruins Slot van Binnenlandse Zaken gaat de Kieswet aanpassen, heeft ze vrijdag bekendgemaakt.
Het ronselen van volmachten bij verkiezingen is nu al strafbaar, het treffen van voorbereidingen daartoe nog niet. De bestaande strafmaat voor ronselaars gaat omhoog van één naar zes maanden celstraf. Die gaat ook gelden voor de mensen die proberen stemmen te ronselen, via bijvoorbeeld een verzoek per e-mail of WhatsApp. Beide worden een misdrijf, wil de minister.
"Niets is belangrijker dan een eerlijk verloop van verkiezingen", licht de minister haar plan om de Kieswet aan te passen toe. "Mensen die volmachten ronselen maken de democratie kapot." Nu is alleen 'fysiek' ronselen strafbaar, zoals het aanbellen bij mensen thuis waarbij om een volmacht wordt gevraagd. Het aanpakken van digitaal ronselen is nu niet in de wet geregeld, zegt de Kiesraad. "Dat kan natuurlijk niet, dat moet ik als minister oppakken", zegt Bruins Slot.
Afschrikken
De minister hoopt en verwacht dat een (hogere) celstraf een afschrikkende werking zal hebben. "Je bent bezig vals te spelen bij eerlijke verkiezingen. Op die manier schaadt je de democratie. Dat mag stevig worden aangepakt."
Het ronselen komt niet op grote schaal voor, weet Bruins Slot op basis van onderzoek door de Kiesraad. In de afgelopen tien jaar zijn er dertien zaken voor de rechter gekomen. Nu lopen er drie zaken, na de gemeenteraadsverkiezingen van maart dit jaar. Het gaat Bruins Slot vooral om het principe. "Verkiezingen moeten eerlijk verlopen."
De aangescherpte Kieswet zal er nog niet zijn voor de verkiezingen van Provinciale Staten in maart komend jaar en de daaropvolgende getrapte verkiezingen van de Eerste Kamer. De minister hoopt het wetsvoorstel eind dit jaar bij de Tweede Kamer in te dienen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) kan zich vinden in de kritiek van de Nationale ombudsman dat de overheid de afgelopen jaren onbetrouwbaar is geweest voor boeren. "Het klopt, net zoals de Ombudsman constateert dat boeren en tuinders al te lang te maken hebben met voorstellen die te vaak veranderen."
27 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Democraten winnen bij de midtermverkiezingen een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. Dat voorspelt Decision Desk HQ, een organisatie die verkiezingsdata verzamelt. Het komt vrijwel altijd voor dat de partij van een zittende president, in dit geval de Republikeinen van Donald Trump, zetels verliest tijdens de midterms.
4 uur geledenATLANTA (ANP) - De Democraat Jon Ossoff wordt als senator herkozen in de Amerikaanse staat Georgia, voorspelt persbureau Reuters op basis van voorlopige uitslagen van Decision Desk HQ. Dat is een bureau dat verkiezingsuitslagen verzamelt. Georgia stemde bij de laatste verkiezingen op Donald Trump, maar Ossoff wist in de peilingen al een ruime voorsprong op de Republikeinse afgevaardigde Mike Collins te houden.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PRO blijft achter de verder uitgewerkte stikstofplannen van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) staan. Dat laat landbouwwoordvoerder Laura Bromet van de linkse oppositiepartij weten op Bluesky.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een half jaar eerder dan gepland ervoor zorgen dat bedrijven en bijvoorbeeld woningbouwprojecten met een kleine stikstofuitstoot geen vergunning hoeven aan te vragen. Dat schrijft minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in de brief over stikstof. Hij wil dit per 1 juli 2027 mogelijk maken.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de zones rond kwetsbare natuur mogen boeren op termijn maximaal 1,5 koe per hectare grond houden. Dat is een van de strengere regels die landbouwminister Jaimi van Essen voorstelt om te zorgen voor minder stikstof op gevoelige natuur. Hij benadrukt dat provincies de mogelijkheid krijgen om daarvan af te wijken en met een eigen plan te komen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower wil nog niet hardop zeggen of zijn fractie voor het aangepaste belastingplan van het kabinet gaat stemmen. Maar hij vindt het naar eigen zeggen "moeilijk argumenten te bedenken" om dat niet te doen. "Volgens mij is er heel veel pijn weggehaald."
16 uur geleden