Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister wil half jaar celstraf voor ronselen van stemmen

Minister wil half jaar celstraf voor ronselen van stemmen

DEN HAAG (ANP) - Op het ronselen van stemmen en de voorbereidingen daartoe komt een half jaar celstraf te staan. Minister Hanke Bruins Slot van Binnenlandse Zaken gaat de Kieswet aanpassen, heeft ze vrijdag bekendgemaakt.

Het ronselen van volmachten bij verkiezingen is nu al strafbaar, het treffen van voorbereidingen daartoe nog niet. De bestaande strafmaat voor ronselaars gaat omhoog van één naar zes maanden celstraf. Die gaat ook gelden voor de mensen die proberen stemmen te ronselen, via bijvoorbeeld een verzoek per e-mail of WhatsApp. Beide worden een misdrijf, wil de minister.

"Niets is belangrijker dan een eerlijk verloop van verkiezingen", licht de minister haar plan om de Kieswet aan te passen toe. "Mensen die volmachten ronselen maken de democratie kapot." Nu is alleen 'fysiek' ronselen strafbaar, zoals het aanbellen bij mensen thuis waarbij om een volmacht wordt gevraagd. Het aanpakken van digitaal ronselen is nu niet in de wet geregeld, zegt de Kiesraad. "Dat kan natuurlijk niet, dat moet ik als minister oppakken", zegt Bruins Slot.

Afschrikken

De minister hoopt en verwacht dat een (hogere) celstraf een afschrikkende werking zal hebben. "Je bent bezig vals te spelen bij eerlijke verkiezingen. Op die manier schaadt je de democratie. Dat mag stevig worden aangepakt."

Het ronselen komt niet op grote schaal voor, weet Bruins Slot op basis van onderzoek door de Kiesraad. In de afgelopen tien jaar zijn er dertien zaken voor de rechter gekomen. Nu lopen er drie zaken, na de gemeenteraadsverkiezingen van maart dit jaar. Het gaat Bruins Slot vooral om het principe. "Verkiezingen moeten eerlijk verlopen."

De aangescherpte Kieswet zal er nog niet zijn voor de verkiezingen van Provinciale Staten in maart komend jaar en de daaropvolgende getrapte verkiezingen van de Eerste Kamer. De minister hoopt het wetsvoorstel eind dit jaar bij de Tweede Kamer in te dienen.

Meer uit Politiek

Jetten verwacht snel einde blokkade 90 miljard voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht dat medio volgende maand het verzet van Hongarije tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne zal stoppen. De regering van Viktor Orbán blokkeert het geld om een ruzie met Oekraïne over de oliepijpleiding Droezjba waardoor goedkope Russische olie naar Hongarije stroomt.

6 uur geleden
Nederland vraagt Brussel opheldering over lekken Hongarije

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft aan de Europese Commissie opheldering gevraagd over berichten dat de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken informatie heeft doorgespeeld aan Rusland. "Als het klopt, is het volstrekt onacceptabel", zei premier Rob Jetten in de Tweede Kamer. Dat zal dan ook een-op-een duidelijk worden gemaakt, voegde hij eraan toe.

6 uur geleden
Tweede Kamer wil energienoodfonds snel heropend zien

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet snel met onder meer energiebedrijven gaat praten over heropening van het Tijdelijk Noodfonds Energie. Een oproep daartoe van onder anderen Kamerlid Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) kreeg bij de stemmingen vrijwel unanieme steun.

11 uur geleden
Kamer wil extra geld voor agrarisch natuurbeheer

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er meer geld komt voor boeren die tegen een vergoeding natuur onderhouden. Voor dit zogenoemde agrarische natuurbeheer wil een Kamermeerderheid minimaal een half miljard euro per jaar uittrekken. Een oproep van BBB, ChristenUnie en GroenLinks-PvdA kon dinsdag op een meerderheid rekenen.

11 uur geleden
GroenLinks-PvdA stelt maximumprijzen aan de pomp voor

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil maximumprijzen voor benzine en diesel om de stijgende rekening aan de pomp te beperken. Partijleider Jesse Klaver heeft het plan dinsdag toegelicht in een gesprek met minister-president Rob Jetten. Die sprak na afloop van "een hele interessante suggestie", die woensdag zeker aan de orde komt in een debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran.

12 uur geleden
'Boycot Trump-WK', staat op petitie die Kamer ontvangt

DEN HAAG (ANP) - Enkele Tweede Kamerleden hebben dinsdag een petitie in ontvangst genomen om niet naar het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico te gaan. "Boycot het Trump-WK", stond op een plaat die televisiemaker Teun van de Keuken aan hen overhandigde. De petitie is meer dan 170.000 keer ondertekend.

13 uur geleden
Gorinchem onderzoekt mogelijke stemfraude bij raadsverkiezingen

GORINCHEM (ANP) - In Gorinchem zijn er vermoedens van stemfraude met volmachten tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van afgelopen woensdag. De gemeente doet daar onderzoek naar, zo is besloten na overleg met de politie en het Openbaar Ministerie.

14 uur geleden