Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister wil gesprek met OM over strafrichtlijn seksueel geweld

Minister wil gesprek met OM over strafrichtlijn seksueel geweld

DEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz (Justitie en Veiligheid) wil met de leiding van het Openbaar Ministerie in gesprek gaan over de richtlijnen die gelden voor de strafeisen in zedenzaken met minderjarige slachtoffers. Aanleiding daarvoor is de verontwaardiging die in de Tweede Kamer is ontstaan na een rapport van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC).

Het WODC onderzocht de richtlijnen die het OM zelf hanteert in zedenzaken. In 49 procent van de zaken eist het OM een lagere straf dan de bandbreedte die in de eigen richtlijnen wordt voorgeschreven. Verschillende partijen maken hier bezwaar tegen.

Yeşilgöz gaat ervan uit dat het OM zelf voor het einde van het jaar met een eigen evaluatie komt. Verder wil ze met het college van procureurs-generaal, de leiding van het OM, praten "binnen de scheiding der machten", zei ze. "Hoe werkt dat, hoe kan dat?" Dat is volgens haar "de maximale ruimte die ik heb".

Reacties

Dit leidde tot een "geïrriteerde" reactie van Kamerlid Joost Eerdmans (JA21). "Er is een norm, die wordt in veel zaken niet geëist of opgelegd. U probeert dat weg te stoppen door de democratische rechtstaat erbij te slepen." Hij noemde de reactie van de bewindsvrouw "verbijsterend".

Anne Kuik van het CDA noemt het "frustrerend" dat de strafeis in veel zaken onder de richtlijn uitkomt. "Er zijn niet voor niets richtlijnen." Ingrid Michon Derksen (VVD) vindt dat als er een norm wordt gesteld in de vorm van een richtlijn, je "die norm moet bewaken".

Meer uit Binnenland

Donorclubs: diverser donorbestand nodig tegen kansenongelijkheid

LEIDEN (ANP) - Mensen met een niet-westerse afkomst, zoals Surinaamse en Marokkaanse Nederlanders, zijn nog altijd ondervertegenwoordigd in de registers van donoren van bloed, stamcellen en organen. Omdat de kans op een donormatch het grootst is bij mensen met dezelfde afkomst, hebben patiënten met deze achtergrond minder goede overlevingskansen. Daarvoor waarschuwen de Nederlandse Transplantatie Stichting (NTS), de stichting Sanquin Bloedvoorziening en de stichting Matchis. De drie donororganisaties zeggen voor het eerst de handen ineen te slaan om deze kansenongelijkheid aan te pakken.

1 uur geleden
Nederlands consulaat in Iraaks Erbil vraagt hotels te mijden

ERBIL (ANP) - Het Nederlandse consulaat in de hoofdstad van de Koerdische regio in Irak, Erbil, heeft dringend aangeraden hotels in de stad te mijden. In de boodschap wordt gesproken van "onbevestigde signalen over een mogelijke aanslag op hotels in Erbil". De boodschap noemt vier namen van hotels die mogelijk gevaar lopen.

9 uur geleden
'Golf van emoties' nabestaanden Mieke Oort na melding dood dader

LEEUWARDEN (ANP) - Een melding dat de moordenaar van de Amerikaanse studente Mieke Oort is overleden, brengt "een golf van emoties met zich mee" voor de nabestaanden van Mieke. Dat meldt advocaat Sébas Diekstra in een reactie. De 21-jarige Oort werd in 2022 in Leeuwarden vermoord door Thomas R. uit Leek in een zaak die bekendstond als de 'Tindermoord'.

11 uur geleden
Nu ook negatief reisadvies voor Bahrein van Buitenlandse Zaken

DEN HAAG (ANP) - Buitenlandse Zaken heeft vanwege de veiligheidsrisico's in Bahrein het reisadvies aangescherpt naar rood. Dat betekent dat mensen wordt afgeraden om naar Bahrein te reizen, in welke situatie dan ook. "Het is er te gevaarlijk. De Nederlandse ambassade kan u niet helpen als u in de problemen komt," schrijft het ministerie.

12 uur geleden
Feestelijke optocht Amsterdam geëindigd bij Amerikaans consulaat

AMSTERDAM (ANP) - De optocht van mensen die in Amsterdam de aanvallen op Iran en de dood van de Iraanse leider Ali Khamenei vierden, is na zo'n twee uur geëindigd bij het Amerikaanse consulaat aan het Museumplein. Enkele duizenden mensen trokken zondagmiddag vanuit de Dam dansend, zingend en leuzen scanderend door het centrum.

13 uur geleden
Honderden dansen op Amsterdamse Dam na dood Khamenei

AMSTERDAM (ANP) - Honderden mensen dansen en klappen zondagmiddag op de Dam in Amsterdam na de aanvallen van de VS en Israël op Iran en de dood van ayatollah Ali Khamenei en andere prominenten van zijn regime. Velen dragen Iraanse vlaggen van voor de revolutie bij zich, ziet een ANP-verslaggever.

15 uur geleden
Zo'n tweehonderd feestende mensen bij Iraanse ambassade Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Bij de Iraanse ambassade in Den Haag vieren zo'n tweehonderd mensen feest na de dodelijke aanvallen van Israël en de Verenigde Staten op het regime van Iran. Meerdere kopstukken, onder wie ayatollah Ali Khamenei, kwamen daarbij om. Het Iraanse volkslied klinkt en er is een metersgrote Iraanse vlag uitgerold waarmee wordt gedanst, ziet een ANP-verslaggever.

16 uur geleden