Minister wil Europees onderzoek naar ventilatie vliegtuigen
DEN HAAG (ANP) - Er is geen wetenschappelijk bewijs dat speciale filters in de ventilatiesystemen van vliegtuigen verspreiding van het nieuwe coronavirus tegengaan. Dat erkent minister Cora van Nieuwenhuizen (Infrastructuur), die zegt zich in Europees verband hard te zullen maken voor nader onderzoek.
Kritische Tweede Kamerleden wilden van Van Nieuwenhuizen weten waar zij op baseert dat vliegen veilig is zonder anderhalve meter afstand tussen de passagiers. De minister zegt te varen op adviezen van het RIVM, en op internationale richtlijnen. Maar hard wetenschappelijk bewijs is er volgens haar nog niet.
Wel zegt ze dat in internationaal verband al langer onderzoek loopt naar de verspreiding van virussen in vliegtuigen. Ze wil zich er hard voor maken dat hier vaart achter wordt gezet, ook specifiek voor het coronavirus. "Ik denk niet dat ik daarbij veel tegenstand zal ondervinden. Iedereen is op zoek naar hoe we dit virus het beste kunnen bestrijden."
Gezondheidsverklaring
Waar bijvoorbeeld in het openbaar vervoer de capaciteit wordt beperkt, mogen vliegtuigen in principe helemaal vol zitten. Van Nieuwenhuizen wijst er evenwel op dat dit voorlopig nog niet aan de orde is. In de praktijk lukt het volgens haar nu vaak nog best goed om passagiers over het vliegtuig te spreiden.
Omdat dit niet altijd kan, is het dragen van een mondkapje aan boord verplicht, net als in trein en bus. Daarnaast zouden de filters in het luchtverversingssysteem het risico op besmetting dus binnen de perken houden. Van Nieuwenhuizen laat nog uitzoeken of alle vliegtuigen die Nederlandse luchthavens aandoen met zulke filters zijn uitgerust.
De minister benadrukt verder dat er verschillen zijn tussen luchtvaart en openbaar vervoer die een andere aanpak rechtvaardigen. Zo moeten passagiers voor zij gaan vliegen een gezondheidsverklaring invullen. Als toch een passagier besmet blijkt, is makkelijker te achterhalen wie allemaal bij die persoon in de buurt hebben gezeten dan bij trein of bus.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een grote meerderheid van de Tweede Kamer steunt het besluit van het kabinet om het marineschip Zr. Ms. Evertsen naar het oosten van de Middellandse Zee te sturen voor een defensieve missie om Cyprus en NAVO-bondgenoten te beschermen. Dat bleek woensdag tijdens een debat in de Tweede Kamer.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 deelt de zorgen van veel oppositiepartijen over de gevolgen van de voorgenomen bezuinigingen op de sociale zekerheid voor met name gehandicapten en chronisch zieken. De partij werd daar hard op aangevallen in een Kamerdebat over de begroting van het ministerie van Sociale Zaken.
21 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij de komende gemeenteraadsverkiezingen komen de lokale partijen weer als grootste uit de bus, verwacht onderzoeksbureau Ipsos I&O. Van de landelijke partijen maakt GroenLinks-PvdA kans om de grootste te worden, denkt het bureau.
1 dag geledenSTRAATSBURG (ANP) - De BBB stapt in het Europees Parlement over van de centrumrechtse EVP naar de rechtsere partijgroep Europese Conservatieven en Hervormers (ECR). Bij die partijgroep hoort ook de nationalistische en conservatieve partij Fratelli d'Italia van de Italiaanse premier Giorgia Meloni. De EVP is de grootste partij in het Europarlement, waartoe ook voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie behoort.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - In 2027 moet minstens 1 procent minder verloren gaan aan zorgfraude. Dat gaat om 100 miljoen euro, omdat fraude de zorg volgens het Openbaar Ministerie ongeveer 10 miljard euro per jaar kost. De kabinetspartijen D66, VVD en CDA zeiden vorige week tegen een doel te zijn. VVD-Kamerlid Hilde Wendel wil niet dat ambtenaren daarop afgerekend kunnen worden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen D66 en CDA erkennen dat zij er niet bij hebben stilgestaan dat hun bezuinigingen op uitkeringen ook gevolgen hebben voor vrouwen met zwangerschapsverlof. "Daar moeten we wat mij betreft wat aan doen", aldus D66-fractievoorzitter Jan Paternotte voor de camera van het AD. CDA-leider Henri Bontenbal is voorzichtiger, maar laat weten er "evenveel moeite" mee te hebben.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft tegen aangekondigde bezuinigingen op de gehandicaptenzorg van het nieuwe kabinet gestemd. Met een minimale meerderheid van 75 tegen 74 sprak de Kamer zich uit tegen de plannen.
1 dag geleden